Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китайският президент Ху Цзинтао е на историческа среща във Вашингтон

0 коментара
Китайският президент Ху Цзинтао е на историческа среща във Вашингтон
Въпреки пищността, блясъка и обещанията за сътрудничество, напрежението между САЩ и Китай вероятно ще продължи да нараства и след срещата на върха на Барак Обама с китайския му колега Ху Цзинтао, коментира историческото събитие "Асошиейтед прес".

Докато САЩ се борят с почти хронична безработица и с продължаващата криза на пазара с недвижимите имоти, Китай стана първата голяма икономика, успяла да набере мощ от глобалния икономически спад, задмина Япония и стана втората икономическа сила в света.

Сега, когато Китай се приближава до момента, в който след едно или две десетилетия той ще надделее икономически над САЩ, търговските и валутните спорове както изглежда ще се задълбочат.

Официалните съобщения за посещението на китайския президент Ху Цзинтао във Вашингтон се концентрират главно върху призивите на Обама за зачитане на човешките права. Зад кулисите обаче всичко се върти около сделките, коментира "Дойче веле".

Американският президент спази обещанието си отпреди срещата, че няма да премълчи нито един от съществуващите проблеми между двете държави. Обама каза по повод валутната политика на Пекин следното: "Заявих на президента Ху, че нямаме нищо против, ако в умерени граници Китай играе с курса на националната си валута. Но трябваше също така да му кажа, че китайският юан си остава подценен и че курсът му трябва да бъде коригиран. За Китай това може да се окаже ефикасно средство за стимулиране на вътрешното търсене и за намаляване на инфлационния натиск. Надяваме се, че занапред курсът на китайската валута все повече ще бъде диктуван от пазара, а не от държавата, която по нечестен начин да извлича ползи за икономиката си."

Ху: "Уважаваме човешките права"

Ясни послания отправи Обама и по въпроса за човешките права в Китай: "Подчертах ангажимента на Америка да спазва фундаменталните права на всички хора. Към това спадат също и свободата на пресата и мненията, на събранията, демонстрациите и религиозната свобода. Тези права се признават и от китайската конституция. Вярваме, че всички държави, включително Китай, могат да бъдат по-успешни и по-богати, ако спазват тези основни права."

Друга гореща тема за Пекин е борбата на тибетския народ за самоопределение. И по този въпрос Барак Обама беше повече от ясен: "САЩ признават, че Тибет е част от Китай. Подкрепяме продължаването на диалога между представители на китайското правителство и на Далай Лама, за да бъдат изчистени различията. Към това трябва да добавим и нуждата от съхраняване на интегритета и културата на тибетския народ."

Китайският президент също не избяга от неудобната тема за човешките права. На съвместната пресконференция с американския си домакин той заяви: "Китай уважава зачитането на човешките права и в тази област ние сме постигнали значителен напредък."

Пари, пари и пак пари

Въпросът за човешките права е важен, но в центъра на посещението на Ху Цзинтао все пак е икономическата проблематика. В момента САЩ изнасят за Китай стоки и услуги за 100 млрд. долара. А Китай пък е третият по-големина търговски партньор на САЩ след Канада и Мексико.

По данни на американското правителство половин милион работни места в САЩ се дължат именно на износа за Китай. Затова не е никаква изненада, че зад кулисите на политическите разговори всичко беше икономика. В крайна сметка сключените търговски сделки ще увеличат с 45 млрд. долара американския износ за Китай. По този повод президентът Барак Обама използва термина "здравословно съперничество". Очевидно е, че двете страни не могат една без друга. В двустранните си отношения обаче те все още са твърде далеч от "хармонична връзка".

Китай отчете рекорден икономически ръст от началото на кризата

На фона на историческата среща в САЩ китайската статистическа служба разпространи данни за ръста на китайската икономика през 2010 г. - той е 10.3% или най-високия от началото на финансовата криза. Прогнозата на Световната банка сочеше, че ръстът на китайската икономика за 2010 г. ще е 10%.

През 2009 г. икономиката на азиатския гигант нарасна с 9.2%, като още по-динамичният темп през 2010 г. му позволи да изпревари Япония и да се превърне във втората по големина икономика на света след САЩ.

Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната освен това е ускорил темповете си на растеж до 9.8% на годишна база през четвъртото тримесечие, като също надмина очакванията на анализаторите.

"В момента икономиката е в критичен период на преобразуване от възстановяване към стабилен растеж”, посочи пред репортери комисарят на Националната статистическа служба в Пекин Ма Дзиентан.

Той допълни, че Китай ще увеличи усилията си за трансформиране на икономическия модел на растеж на страната по такъв начин, че да се насърчи вътрешното потребление и в същото време да се ограничи зависимостта от износа и инвестициите.

Обнадеждаващи бяха и данните за инфлацията в страната през декември, която е спряла да се ускорява след взетите от Китайската централна банка мерки за затягане на паричната ѝ политика.

Централната банка увеличи лихвените проценти през октомври и декември и вдигна седем пъти размера на изискуемите банкови резерви през последните 12 месеца, припомня "Инвестор.бг".

Потребителските цени в Китай отчитат ръст от 4.6% на годишна база през декември спрямо годишна инфлация от 5.1% през ноември, която бе най-високата за последните две години.

За цялата 2010 г. инфлацията в Китай е била 3.3%, което надмина тавана на правителството за годишна инфлация от 3% заради поскъпването на храните.

Износът на Китай достига рекордните 1.578 трилиона долара през миналата година, което е с 31.1 на сто повече спрямо 2009 г.

Индустриалното производство на свой ред отчита 15.7% ръст за цялата 2010 г. след като активността във фабричния сектор се засили заедно с нарастващото световно потребление.

Продажбите на дребно също се увеличават рязко с 18.4 на сто през миналата година.

Според анализатори по-бързият от очакваното икономически растеж на Китай през последното тримесечие на 2010 и все още високата инфлация засилват вероятността за ново повишение на лихвените проценти в страната и за ограничаване на банковото кредитиране.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.