Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китайският президент посети завод на "Боинг" и се срещна бизнес лидери на Америка

1 коментар

Президентът на Китай Си Цзинпин посети снощи авиозавода на американския самолетостроителен гигант "Боинг" в американския град Евърет в западния щат Вашингтон, предаде Асошиейтед прес.

В цеха за сглобяване на самолети Си разгледа новостроящ се пътнически самолет "Боинг-787", поръчан от китайската авиокомпания "Сямън еърлайнс".

След като отбелязва, че китайската държавна корпорация "Комършъл еъркрафт корпорейшън" вече е подписала споразумение с "Боинг" за създаване на първия в Китай авиозавод за сглобяване на самолети от популярния модел 737, АП посочва, че това споразумение "ще предизвика гнева на профсъюзите в предприятията на щата Вашингтон заради опасения от загуба на работни места.

АП съобщи по-рано, че Китай се е договорил с Боинг да закупи от американската компания 300 нови самолета в близките години, предимно от модела 737. Сделката се оценява на сума от 38 млрд. долара. Според прогнози на експертите на "Боинг" през следващите 30 г. на Китай ще бъдат необходими 6330 нови пътнически самолета, които ще струват около 950 млрд. долара.

Съпругата на Си Цзинпин - Пън Лиюан, в същото време посети Центъра за изследване на ракови заболявания "Фред Хатчинсън" в Сиатъл и се срещна с група учени, разработващи методи за борба с инфекциозни болести в Китай.

По-рано Си присъства на бизнес форум в Сиатъл, където говори пред елитна аудитория, включваща основателя на компанията "Амазон" Джеф Безос, милиардера инвеститор Уорън Бъфет, шефовете на компаниите "Епъл" - Тим Кук, "Майкрософт" - Сатя Надела, "Фейсбук" - Марк Зукърбърг, и много други. Той каза пред тях, че Китай ще се отваря още повече към външния свят и ще продължи курса си на икономически реформи, като призна, че страната среща трудности по пътя на прехода от експортно ориентирана икономика към такава, която се насочва към средната класа.

Според китайския лидер тези трудности, проявили се осезателно в последно време, са свързани с три фактора - световната икономическа криза, активните опити на Китай за икономическо регулиране и "дълго нерешаваните структурни проблеми" в страната.

Си обеща също така, че Китай твърдо ще защитава правото на интелектуална собственост. Всички присъстващи на форума крупни бизнес лидери подписаха писмо до президентите на Китай Сицзинпин и на САЩ Барак Обама, с което ги призоваха да постигнат споразумение, създаващо рамка за повече инвестиции в икономиките на двете страни. Те споделиха, че чутото от Си днес ги е окуражило.

С това програмата за посещението на китайския президент на западното крайбрежие на САЩ приключи и той ще отпътува за Вашингтон, където ще се водят преговори с президента Барак Обама и с висши служители от неговата администрация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Най-важното от тази статия е, че Китай намалява износа и преструктурира икономиката си към увеличаване на вътрешното потребление. САЩ изтегли някои свои производства от Китай, а това пречи на американските компании, които искат да разширят бизнеса си там. Къде ще се инвестира в бъдеще?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.