Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кланово-родовите структури на властта у нас влошават управлението

52 коментара
В България е налице силно влошаване на качеството на действие на институциите по чисто политически причини, дължащи се на интересите на кланово -родовите структури на властта у нас, заяви политологът Отнян Минчев в четвъртък при представянето на годишния доклад на "Трансперанси интернешънъл". Властта е подредена по патриархален ред и благата се разпределят в рода. Корупция има навсякъде, но тя е по-скоро начин за отмерване на отклонението от нормите, обясни Минчев.

Той смята, че трябва да има ясни и функционални норми, за да може корупцията да бъде разграничена. "Уви, у нас корупцията не е отклонение от нормата, а основен начин на функциониране на институциите. Това може да се реши или с авторитарна мобилизация на властта, като в случая с Путин, или с демократична модернизация", смята Минчев.

Модернизацията обаче може да стане след след натиск от европейските институции, но без те да спират средства към България, а да санкционират определени властимащи слоеве в българското общество.

Високото ниво на корупция се запазва

България продължава да е с постоянно и високо ниво на корупция, заяви Димитър Кюмюрджиев при представянето на анализа, който е извършен въз основа на скала по десетобалната система, като десетката показва липсата на корупция.

Българските политически партии и съдебната система са с ниво на корупция 4.3. Парламентарните, законодателни органи са с 4.2. След тях се нарежда сферата на здравеопазването с 4.1. Индексът на полицията е 4.

Това са изключително ниски нива на индекс за борба с корупцията, коментира Кюмюрджиев. От "Трансперънси интернешънъл" обясниха, че индексът за корупция за различните държави се прави от чуждестранни инвеститори и оценители на риска, че това е бизнес-индикиран индекс. Средна стойност на държавите членки на ЕС имат индекс 6.5.

Българските институции – пасивни към доклада на ЕК

Българските институции реагираха пасивно на междинния доклад на Европейската комисия, вместо ясно да посочат с кои части от него са съгласни, къде смятат, че нещата не са представени в правилна светлина както и да кажат на обществото в каква посока ще се развие всичко това до юни, когато трябва да бъде подготвен заключителният доклад. Тази теза изложи социологът Антоний Гълъбов, който представи анализ на "Трансперънси интернешънъл" , посветен на борбата с корупцията.

Оповестеният на 4 февруари междинен доклад на ЕК критикуваше България, че за една година членство в ЕС не показва убедителни резултати в ключови области като борбата с корупцията по високите властови етажи и организираната престъпност. София реагира на документа с тезата, че Брюксел не е взел под внимание последните резултати в борбата с тези критични области.

Гълъбов припомни, че само България и Румъния като пълноправни членки на ЕС са подложени на допълнителен мониторинг. "Въпреки, че беше заявено, че от това няма да последват санкции, натрапчивият послевкус за втора категория отношения ни връща към темата каква е ефективността на управлението на българското членство в ЕС", добави социологът.

Според анализа на около 70 материала по темата, публикувани в медиите, 70 процента са средни и малки по обем, акцентът в първите два дни е изцяло върху чисто информационния повод. Гълъбов отбеляза, че тематичният анализ на публикациите за доклада е възникналият спор доколко достоверни са данните, с които разполага Брюксел и точен ли е броят на разследванията за корупция и завършили дела с осъдителна присъда. "Това не е истинският спор, тъй като информацията в доклада се основава на официалния отчет на българското правителство от октомври", коментира Гълъбов. Според него темата в медиите е затихнала прекалено бързо, без коментари и анализи.

Гълъбов посочи още, че едва изречение и половина в документа е било посветено на темата за безмитните магазини и бензиностанции по външните граници на ЕС, но това се е превърнало във водеща новина за медиите. Дни след оповестяването на доклада Политическият съвет на управляващата коалиция взе решение за закриването им, последва и гласуване в МС.

За мен е ясно, че определена тема бе фокусирана в публичното пространство като подготовка за решение, което най-вероятно не е било взето в Хисар, коментира Гълъбов, според когото редуцирането на тематичния обхват на доклада само до неща, за които предварително се знае, че ще се случат, означава силно влошена комуникация, която се изразява в институционална неефективност и липса на капацитет за ефективна реакция.

Единствено вътрешният министър Румен Петков е реагирал на доклада почти веднага. "Това беше единственото официално говорене по темата три-четири дни след това".

Социологът смята, че дневният ред в България продължава коренно да се различава от този на ЕС. "Европейските теми продължават да бъдат предмет на външнополитически коментари в българското публично пространство, а европейският политически дневен ред продължава да бъде част от външната политика", посочи той.

Имаме достатъчно на брой институции, които имат какво да кажат по този доклад, но в тази ситуация бяха пасивни, заяви Гълъбов. Според него освен тезата на вътрешния министър е прозвучала и тази на правосъдния Миглена Тачева, която била най-адекватна спрямо текста на доклада.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

52 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. чукча-читател
    #53

    http://robstvo.hit.bg/0012.htm

  2. Васо
    #52

    Кланово-родовите структури са характерни за феодализма. Така че, тази Минчева "демократична модернизация" едва ли ще бъде приложима за условията на БГ. Само принудата от страна на ЕС и доброто влияние на Путинова Русия може да попромени феодалната им кланово-родова власт.Те държат всичко и корумпират всички поради което, върховенството на закона, неможе да се наложи, поне за сега.

  3. Максим
    #51

    Прав сте, Георги Д., но тук идваме до историческия факт, че княз Борис-Михаил НАЛГА християнството с меч и кръв, а природонаселението, както винаги, не е разбирало какво точно става. Самият термин "православие" е идиотизъм - значи трябва да има и "кривославие". Кои са "кривославни" християни, и как точно "криво славят Бог? А кое точно е "правото" на православието - свещенослужителите да са с чин от милицията? Или нещо друго? Интересен е и фактът, че от нашите православни "братя" сърби, гърци, румънци и руси не сме видели нищо добро в исторически план...

  4. Д-р Менгеле
    #50

    Индексът на ОМ от 150-200 кг. няма отношение към обективното състояние и то в действителност е такова, а това че корупция има /почти цялото правителство, 3/4 от индексираните депутати по примера на ОМ и доста магистрати го знаем всички. Така че в случая, а вие що биете негрите нема да мине - имало и корупция в ЕК /другарката с нацапана уста Г.Гръничарова която ни и евроинтегрира, егати министерството/. Така че, крадецът вика дръжте крадеца не е актуално вече.

  5. хаха
    #49

    В България КРАДЕЦА ВИКА ДРЪЩЕ КРАДЕЦА!

  6. партиот
    #48

    Всички люди са равни, особено Наште. Партия, Партия и пак Партия. Нашта.Партиот - това звучи гордо.

  7. The Latest
    #47

    Високото ниво на корупция се запазва

  8. И.Иванов, Швеция
    #46

    "Уви, у нас корупцията не е отклонение от нормата, а основен начин на функциониране на институциите. Това може да се реши или с авторитарна мобилизация на властта, като в случая с Путин, или с демократична модернизация", смята Минчев."Какви собствени или поръчани внушения лансира Минчев ?Че Путин бил решил проблемът с корупцията в Русия ?Путин е лицето на корупцията в Русия !Разгромяващ чрез злоупотреба с властта си на президент на конкурентни нефтени и газови компании и придаващ ги на други подкрепящи го компании, в които той има собствени икономически интереси и чрез които е станал едни от най-богатите хора в света !

  9. иван
    #44

    Нямам търпение да почне религиозната война на костовистите и антикостовистите:)))

  10. Хюйгенс
    #43

    Изключително лесно се вижда идиотията в обществото. Тя е причинена от т.нар. "червен рефлекс". А този рефлекс се основава на това, че всяка руска (съветска) простотия може да се оправдае като се покаже някоя американска простотия. Подобен начин на елементарно разсъжение е известен отще като "защо биете негрите" и е в дъното на цялостното деградиране на българското общество, което по дефиниция е селяндурско.Ако следваме пътя на червената идиотия, аз мога да избия едно цяло село и после да кажа "абе

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.