Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Клауза "Газпром" поставя под въпрос газовите договорености с Русия

17 коментара

Остри възражения, отправени от Европейската комисия във връзка с новия договор на Полша за газови доставки от Русия, поставят голяма въпросителна върху преговорите, които в момента води българското правителство с "Газпром" и за газовите доставки, и за проекта "Южен поток".

От официалната позиция на ЕК е видно, че България не следва да сключва каквото и споразумение с "Газпром", както по "Южен поток", така и по дългосрочно споразумение за доставка на газ, освен ако не включи задължително право на трети страни (извън акционерите) да ползват газопровода, както и да не допуска клауза за забрана на реекспорта на руски газ.

Полша отнема възможността на други компании от ЕС да купуват излишните ѝ количества руски газ, което в нарушение на правилата за вътрешния пазар, обяви Европейската комисия на 14 юли.

Без да назовава руския монополист "Газпром", ЕК посочва, че "териториалната клауза", известна още като клаузата "Газпром", ефективно затваря полския газов пазар, което се отразява негативно върху конкуренцията, интересите на потребителите и сигурността на доставките, съобщава близкото до ЕК издание EurActiv.

Клаузата "Газпром" не позволява на страните, които внасят руски газ, да препродават на своите съседи количества, когато те са получили повече газ, отколкото им е нужен.

Според ЕК по този начин Полша дискриминира останалите компании от ЕС, внасящи газ в страната, като ги принуждава да търсят начини да транспортират суровината до газохранилища.

ЕК освен това посочва липсата на достъп на чужди компании до газопровода "Ямал", който пренася руски газ към Германия през полската граница с Беларус. В изявлението на Еврокомисията е цитирана т.нар. териториална клауза, която затваря пазара за европейски газови доставчици. Това, от своя страна, е заплаха за сигурността на доставките за Полша.

Анализатори нееднократно предупредиха, че Русия реализира доставките за своите европейски потребители съгласно дългосрочни договори, много от които съдържат т.нар. клауза "Газпром". Тя е в нарушение на единния пазар на ЕС и развързва ръцете на руския монополист да продава газ на различни страни от общността на различни цени, прилагайки стратегията "разделяй и владей".

Клаузата "Газпром" освен това пречи да се създаде функциониращ общ газов пазар в ЕС.

ЕК е на мнение, че Полша трябва да предостави достъп на трети страни до газопровода "Ямал" и да разреши транспортиране на газ в двете посоки, като позволи транзита от Германия към Полша.

Тези изисквания са задължителни според газовото законодателство в ЕС, целящо да гарантира сигурност на доставките.

Полша освен това може да разшири своите междусистемни връзки вътре в европейския пазар, смята Брюксел. Това ще даде достъп на Полша до газовия пазар на ЕС.

Варшава има два месеца, за да отговори на отправените препоръки, в противен случай казусът ще бъде отнесен към Европейския съд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. няма време...
    #18

    Ми сега на къде?

  2. Thomas
    #17

    Е сега вече трябва ясна позиция-а това най -не го обичат българските преговарящи по всякакви договори.Напъвахме се да влезем в ЕС,тупахме се по гърдите за забележителното постижение ,и сега трябва да изясним , само ще искаме да усвояваме пари на европейските ни съюзници или ще водим с тях прозрачна и предвидима политика спрямо всеки външен субект ,пък бил той и великата баба меца.

  3. да ама не
    #16

    първо да скастри и санкционира Меркел и Берлускони,както и Австрия заради чиито сметки и далавери с путинова кагебистка Русия натресоха тези газопроводи и "потоци".Какво направи ЕК за да защити бившите комунистически страни нейни членки от новата икономическа инвазия на кагебистката мафия ? Какви политически и икономически мерки предприе ?Какви алтернативи прдложи и подкрепи освен химерата Набуко? Не стига че заради лакомията на Германия,Италия и сие се стигна до сегашното положение,ами ще заплашват Полша и България! ! Колкото до Полша-нека ЕК да се обърне към любимия си Коморовски,когото се съдра да подкрепя срещу "евроскептика" Качински.

  4. user
    #15

    поредната некомпетентна статия. всъщност становището на ек е в наша полза, след като едно от нашите искания е да можем да правим експорт на руския газ!!! дори за достъпа на трети лица към тръбопровода е в наша полза, макар и да нямаме такова искане.

  5. Az
    #14

    Напълно споделям мнението ти! А относно статията - тя обслужва единствено онези кресльовци от СДС, които искат да управляват , но да не носят отговорност! Или просто изпълняват поръчение на едни братя отвъд океана .....

  6. doichin
    #13

    ОтносноКлаузата "Газпром" не позволява на страните, които внасят руски газ, да препродават на своите съседи количества, когато те са получили повече газ, отколкото им е нужен.Съвсем нормално поведение. Кои би искал някои друг да му препродава стоките, ако самият производител няма печалба от препродажбата??

  7. Бони
    #12

    Така значи! Купуваш нещо, но то си остава на този, който ти го продава и той се разпорежда с него!!!Е с такова мислене "бял свят" няма как да видиш!Аргументът е съвсем ОБИКНОВЕН.Истинското постижение е ДА СЕ ПОЛЗВАШ ОТ УСПЕХИТЕ НА ДРУГИТЕ, ТАКА КАКТО СЕ ПОЛЗВАШ ОТ СВОИТЕ ПОСТИЖЕНИЯ.Това няма как да стане като правиш зависими другите от своята ПРОСТОТИЯ!

  8. 08
    #11

    ДЕМЕК ТОЗИ, КОЙТО ПРАВИ РЕЕКСПОРТ СЕ ЯВЯВА ПОСРЕДНИК ЗА КУПУВАЧА?

  9. старец
    #10

    ЕК и по специално Германия попитаха ли Полша преди да строят газопровода Северен поток, който заобикаля Полша? Не. Тогава какви "остри възражения" има ЕК срещу Полша, която подписа договор с Газпром на много изгодна цена.

  10. барс
    #9

    Нека не се вълнуваме,когато почнем да добиваме газ от шисти ще отпадне и зависимоста ни от Русия. Американците ни обещаха безкористна помощ.Ще можем да правим каквото си искаме с нашата си газ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.