Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Kleta majka BALGARIQ и чуждите пари

16 коментара
Kleta majka BALGARIQ и чуждите пари

Сред димките, които подменят публичния дебат, с особена мощ се отличава темата за грантовете. Политологията бе обогатена с термини като "соросоид" и "рубладжия", а демистификаторите излязоха с върховно откритие - те направиха така, че новата координатна система да даде на късо, показвайки, че например рубладжията е бивш соросоид.

Медийната лудост се подклажда от това, че грантове днес има много. Голяма е вероятността да се окаже, че някакъв неочакван човек в някакъв момент от живота си е взел пари отнякъде (например Станишев - стипендиант на "Отворено общество", или Радев – с някаква американска стипендия…). Вярно, че поради цивилизационни причини филантропията е повече западен феномен, но с развитието на демокрацията в България грантове започват да дават и наши меценати. Скоро например присъствах на яростен спор между бивши приятели около това, че Андрей Райчев взел да финансира със скромни суми нов изследователски институт. Вълна от възмущение във Фейсбук предизвика разкритието, че про-руското издание "а-Specto" е финансирано от фондация "Урманов", свързана с офшорна фирма. Гняв разбуждат дори грантовете, раздавани от български институции - като "Фонд научни изследвания", които биват посрещани с псувни, подозрения, та дори съдебни процеси. Да не стигаме до европроектите.

Медийни истерии

Най-често бойците против грантовете се позовават на идеологическия суверенитет на клетата майка България, станала жертва на тъмни външни интереси, които подкупват местни политтехнолози. Българската публика вече десетилетия е подложена на параноично възпитание и лесно вярва, че всичките външни сили се ръководят от единен център, който има някакви специални замисли по отношение на България. Сериозна роля играеха външните пари през 1990-те години, когато държавата беше руина и интелигенцията трябваше да проси, за да преживява. Ефектът им беше положителен в някои аспекти и разочароващ в други; и все пак добре, че ги имаше. Днес обаче проектните пари са несъизмеримо по-малко от онези, които се взимат за дейности тук, в България. Спомнете си само "пакетите", раздавани на близки до властта медии за изборите.

Защо парите, инвестирани в журналистика от български бизнесмени (Пеевски или Донев - примери от двата края на спектъра), се зловидят на анализаторите по-малко, отколкото парите на "Америка за България", заела мястото на отдавна изтеглилия се от страната Сорос? Няма съмнение, че тук медийните истерии се подхранват от естествената човешка завист: дават на тях, не на мен. Е да, но нали и бизнесмените дават по свое усмотрение? Ако се замислим, ще видим, че проектната култура генерира повече завист от класовата. По една проста причина: грантът е нещо, което всички бихме могли да спечелим. И аз можех, но не успях - тази мъка е далеч по-мощен генератор на омрази, на подозрения, на конспиративни теории... Какво точно дава бизнесменът - това не знаем. Дейността му е невидима, за това по-малко ни дразни.

Проблемът с проектната култура обаче не е само психологически. Тя се появи – отначало в първия и третия, накрая във втория свят – за да компенсира неспособността на националната държава да се справи с бурното развитие на обществата. Дейности, които преди се направляваха отгоре и централизирано, днес са прехвърлени върху автономни групи, които наместо да разчитат на доживотна заплата и началническо благоволение, се състезават с проекти. Къде би отишла европейската култура без грантове? Как да се стимулират учените да не чакат на заплати цял живот, а да работят повече, ако не с грантове? И т.н. и т.н.

Русия се опитва да обърне това историческо развитие, слагайки под тежък контрол този сектор. Тя обаче е една доста по-голяма страна от България, и то с крайно авторитарни традиции. Хайде да не се сравняваме нито с тях, нито със Саудитска Арабия. На всеки писък на анти-грантаджиите аз противопоставям въпроса: ще намерете ли у нас пари за тази дейност? Стипендиите за ромски деца в гимназията били лошо измислени, ами добре, ще основете ли фондация, която да подкрепя интеграцията по по-разумен начин? Или само ще разгаряте националната завист, белким се докопате до властта?

И тук има недостатъци, но...

Срещу проектната култура могат да се отправят много интелектуални критики. Има нещо мошеническо в нея, нещо непоследователно – често нещата се правят само за да се отчетат (затова и ние в Източна Европа сме по-добри от Африка например – имаме школовката на комунистическите петилетни панове). Проектите създават несигурност, превръщат част от интелигенцията в прекариат. Но представете си само едно обратно централизиране на дейностите, които сега са приватизирани чрез системата на грантовете – самите дейци на сектора първи ще се разбунтуват. Ще бъдете ли щастливи, ако цялото управление на дадена сфера отново попадне в едни ръце? Цялата култура – в ръцете на Рашидов, цялото образование – връцете на Кунева?

Лично аз не бих гледал назад. Бих търсил повече прозрачност в проектната сфера: откъде са парите, кой ги дава, защо ги дава? И повече справедливост: какви са условията, защо е избран този, а не онзи, какви са резултатите? Вярно, че говорим за частни пари, но и магазините са частни, а пък имаме право да осъдим собственика, ако не ни разреши да пазаруваме по някаква приумица, нали?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #16
  2. pepe
    #15

    Амии... то това може и да изглежда ново за нас в НямаТакаваДържава, но в "нормалния свят" финансирането на науката и културата чрез някаква форма на "грантове", или по-общо казано частно проектно /целево/ финансиране, мисля е обичаен начин на функциониране поне от времето на Ренесанса. По време на Италианския Ренесанс е било така. По време на промишлената революция в Британия също.

  3. edin.drug
    #14

    А бе много се газират троловете на думата "грант". Само че разликата между "соросоидите" и "рубладжиите" се състои освен всичко в това, че при "соросоидите" спонсорството е видно, отчетно и с платени данъци. Докато "рубладжиите" получават безотчетни и необлагаеми пари през офшорки. А като ще говорим за "смесени жанрове" - нека припомним, че Ивайло Дичев беше член на БКП преди 10-ти. И по повод на това Мони Паси, твърде почерпен, май му се беше изпикал на главата от балкона... Така ли беше?

  4. П. Стоянов
    #13

    Само тролове. Крепостни селяни ще ни дават акъл.

  5. Sgt. Pepper
    #12

    Самият г-н Дичев е "грантаджия" - стипендиант на фондация "Фулбрайт", и е съвсем естествено той да брани имиджа на грантаджиите. Тезите му за "проектната култура", обаче, издишат: нима някой си мисли, че спомоществователят ще спонсорира дейност, която не му носи пряка или непряка полза? Това е съвсем очевидно в хуманитарните и социални области; по тази причина и никой у нас не финансира точните науки.

  6. Същите от Дойче веле години наред натякваха за:1)Правата на турското и македонското етнически малцинства в България! За турското спряха, когато ДПС корупцията подчини цяла България, съдебната власт и редовно усвоява големи порции от родните и €вропейските пари2)Натякваха и колко много били опростили германицте от частния дълг на България! Е, след това опростиха стотици пъти повече на Гърция, и още ще има да им опрощават! Въобще не им се вързвайте! До вчера избираха с конкурс изнасилвачи и атентатори от името на Меркел!

  7. т€еритория на Мики Маус
    #9
  8. olele
    #8

    Този човек, който си служи с термини от социализъма, като - победилия ойро-атлантизъм и победилия либерализъм... стига бе:) смешко:) а и трибуната му става все по-смешна... медияпул кво става ся, Тръмп ша дава ли пари за пропаганда или нема да дава... май ша дава оти сте се поуспокоили... не сте го плюли последните 12 часа....

  9. Dr. Web Browsing
    #7

    Така е г-н Дичев, проектна ни е културата, проектни ни са хората, вече започва да си личи и съответната щампа.
    И всичкото това на фона на интернет и вездесъщата глобална мрежа (без тях изглежда че не можем!) и безброй анонимните "ръчинки", скрити зад цялата тази анонимност - те естествено че се възползват от технологичния напредък. И как няма да се "обогати" тогава терминологията с недотам коректни, произволни и прочие термини като "соросоиди", "рубладжии", "клинтъноиди", сега изглежда е ред и на

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.