Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Климатичните промени означават повече страх, по-малко забавление за средната класа

1 коментар
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ерозията на богатството на средната класа по света, предизвикана от климатичните промени е заплаха за икономическата и социалната стабилност. Това може да накара нейните 1 милиард членове да предприемат действия срещу глобалното затопляне, според швейцарската банка UBS Group AG.

В проучване, посветено на потреблението на средната класа в 215 града по света, анализаторите на UBS установяват, че приоритетите за харчене се очебийно различават в градовете, които най-много са изложени на риск от климатични промени като Лос Анджелис, Токио и Шанхай. В тези най-застрашени градове средната класа има между 0,6 и 0,8 % по-големи жилищни разходи спрямо средната стойност за съответната страна и освен това харчи
по-малко за луксозни стоки, забавления и дълготрайни стоки.

Според доклада домакинствата от средната класа вече променят начина си на живот в градовете, които са изложени най-много на повишение на температурите, на морските равнища и повече природни бедствия като бури и наводнения.

Повече страх и по-малко забавление, така можем да обобщим ситуацията, се посочва в доклада.

На местата с висок риск от бедствия, свързани с климата, хората харчат повече за поддръжка на собствеността си. Също така жилищата могат да поевтинеят, ако някои места станат по-непривлекателни за живеене, което пък подкопава богатството, се посочва в доклада.

Усилията за приспособяване към променящите се климатични условия, които все още са скромни и спорадични сред средната класа, също могат да доведат до нови разходи. В градовете, изложени на изключителни жеги, средната класа харчи все повече за климатици, се отбелязва в документа. Някои видове приспособяване могат да създадат отрицателна причинно-следствена верига, предупреждават авторите на доклада. Например по-голямото търсене на климатици означава повече електроенергия, което може да доведе до срив на мрежата и повишаване на емисиите, водещи до затопляне на планетата.

В допълнение неадекватната инфраструктура и системи за здравеопазване увеличават необходимостта да се разчита на спешна правителствена подкрепа, когато ударят природни бедствия. "По наша оценка това е вероятно дори в най-богатите страни," се посочва в доклада.

Най-големите градове приютяват почти една четвърт от световното население и произвеждат около половината от световния БВП, отбелязват авторите на изследването. По-голяма част от световната средна класа живее в Югоизточна Азия, а този район отчита най-бърз растеж на градското население през последните години.

В същото време обаче 91 % от загубите, нанесени от природни бедствия в Азия, не са били покрити от застраховки, се уточнява в доклада, спрямо 32% в САЩ, където има най-голямо равнище на застрахователно покритие в изследваната подборка.

Източник на конфликти

В доклада се отбелязва, че движението на населението към градските области, дължащо се на климатичните промени, може да създаде и задълбочи един конфликт, като в Сирия. През петте години суша, започнала през 2006 година, Сирия изгуби 85 % от добитъка си, реколтата ѝ рязко намаля, увеличи се броят на недохранените децата, а 1,5 милиона души се преместиха от селските към градските райони.

"Тези условия доведоха до протести, които накрая ескалираха до гражданска война, отбелязва в съобщение цюрихската банка UBS.

Политическото и социалното влияние на средната класа обаче означава, че уязвимостта ѝ към опасностите, предизвиквани от климатичните промени, ще се трансформира в натиск върху правителствата да се борят със затоплянето на климата, отбелязва докладът.

Средната класа има две важни качества, които я правят изключително значима в дебата за климатичните промени: съществени активи и политическо влияние, посочи Пол Донован, икономист и управляващ директор в UBS Investment Bank.

Ако последиците от климатичните промени съществено засегнат средната класа, неизбежната реакция на свой ред ще предизвика силен отговор от политиците, допълни той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Климатичните промени се отчитат от администрациите на някои мегаполиси. Има документални филми, които показват разчупване на мисленето на градските управи, които прастават да строят магистрали и започват да озеленяват града, като: възстановяват старото корито на реката, създават зеленина на покривите на административните сгради, създават се проекти за "зелено строителство" - стъпаловидни етажи, с висящи градини, създават се градини около градовете, които да го снабдяват с пресни зеленчуци и т.н. "Хубав живот" се нарича търсенето на дом по света от средната класа, което не е свързано с климатичните промени, а с икономическите, с идеята за по-добра професионална реализация.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.