Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Клиники правят обречени ин витро процедури

Пациенти с диабет и метаболитни заболявания твърдят, че болници правят опити за зачеване, без да лекуват основното заболяване

3 коментара
Клиники правят обречени ин витро процедури

Клиники извършват ин витро процедури на пациентки с хронични заболявания, знаейки че диагнозата им е несъвместима със зачеването. За това сигнализираха в четвъртък от организацията “Диабет, предиабет и метаболитен синдром“, която има специално звено, занимаващо се с репродуктивните проблеми на хората с диабет и метаболитни заболявания.

След 10-месечно проучване организацията е получила много сигнали, според които голяма част от пациентите с ендокринни заболявания се подлагат на процедури по асистирана репродукция, без да бъде обърнато специално внимание на основното заболяване.

Между 4000 – 10 000 лв. струват ин витро процедурите на пациенти, които не са финансирани от държавни и общински фондове. При по-голямата част от тези пациенти не са извършени ключови изследвания и последващи терапии, без които процедурите са напълно излишни, защото опитите са обречени от самото начало, твърдят от организацията.

Преди дни одит на Сметната палата разкри нередности и във финансираните от държавата ин витро процедури, но сега се оказва, че липсата на контрол на свободния пазар на тази медицинска услуга е причина за още по-уродливи явления.

Често пациентки са убеждавани, че не могат да забременеят и е наложителна ин витро процедура, а това се оказва невярно. Има много фрапантни сигнали, като този на жена от Сливен с “тубарен фактор”, на която са направени 6 неуспешни ин витро процедури, след което тя забременява ин виво. Забременяването се случва след като жената отишла на преглед при ендокринолог по своя инициатива и ѝ била назначена терапия за стабилизиране на стойностите на ТСХ на щитовидната жлеза.

“Голяма част от жените, подлагащи се на инсеминации и ин витро процедури, са с предиабет, диабет, метаболитен синдром, заболявания на щитовидната жлеза, болести на хипофизата, синдром на поликистозни яйчници, инсулинова резистентност и други. Ако тези жени бъдат подложени на адекватна терапия, това ще гарантира по-висока успеваемост на техниките за асистирана репродукция, а също така и по-лесното и безопасно протичане на една евентуална бременност и раждане на здраво дете“, казват от пациентската организация.

Резултатите от проучването и становище по проблемите са внесени в Министерството на здравеопазването, НЗОК и са предоставени на национално представителната Национална пациентска организация.

“Настояваме за по-добрата проследяемост на процедурите, за по-добра информираност и за интегриран подход при лечение – гинеколозите в ин витро клиниките да работят заедно с ендокринолози, кардиолози и други специалисти“, посочват от организацията.

Оттам имат и няколко предложения, с които работата да се подобри в интерес на пациентките.

Едно от тях е всички ин витро клиники да издават амбулаторен лист и разпечатка от ехографията, придружен с разчитане от специалист за деня от цикъла (брой антрални фоликули, разположение и размери на яйчниците, размер на матката и лигавицата на матката в см. ), подпис и печат на специалиста по репродуктивна медицина. Подробна епикриза или друг документ, описващ процедурата, да се дава в деня на трансфера на пациентката, както и описание и снимков материал от развитие на ембриона и състоянието му преди трансфер.

Друго предложение е клиниките и лекарят, насочващи жените за ин витро процедура със собствена или донорска яйцеклетка, да издават официален документ за това, с подпис и печат.

Да бъдат създадени благоприятни условия за откриване на клинична пътeка “Репродуктивна ендокринология“, която липсва в България, предлага още организацията.

Друга нейна препоръка е да се подготви пакет от задължителни изследвния преди да се назначи и пристъпи към ин витро процедура, клиниките ежегодно да обявяват статистика за своята успеваемост в два раздела, собствени яйцеклетки и донорски, в които да бъде отбелязана поредност на опита при успех.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Хитър Петър
    #3

    Но упорито не приемаме закон за сурогатното майчинство...

  2. Nikola Nikolov
    #2

    Е , това ако не е престъпление , "здраве" му кажи - не само да се гавриш с нещастието на "обикновените" хора , но и да смучеш и трупаш пари от това нещастие !!! Това е положението в българското "здравеопазване"!!! Огромна част , от полагалите Хипократова клетва , са се превърнали в най-обикновени , долнопробни престъпници !!!

  3. Приятелството със САЩ включва сляпо прилагане на техния модел на здравеопазване, с преимуществно частни клиники! Където контролът е трудно възможен! А разходите-приказка без край! Целата не е правене на деца в епруветки, а колкото се може повече опити с цел повече плащания по клинични пътеки! Или иначе казано-частните клиники са заинтересовани от провалите, защото те им гарантират нови и нови платени от касата опити! В много държави от ЕС няма частни болници! СБ казва-50 болници стигат на малка България, защото колкото повече са те, толкова повече пада качеството и се вдига цената! Сега частните болници са над 400!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.