Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ключови назначения в БНБ от 1 ноември

Дъщерята на Левон Хампарцумян оглави дирекция "Методология и финансови пазари"

2 коментара
Ключови назначения в БНБ от 1 ноември

Главен юрист и петима нови директори са назначени от 1 ноември в Българската народна банка (БНБ).

Те са във връзка с направените структурни промени в Централната банка, чиято цел е по-силен контрол над банковата система и подобряване на анализа на рисковете пред финансовите институции, за да не се повтори случая с фалита на КТБ. Реорганизацията обхваща управление "Банков надзор" и управление "Банково".

Сред новите назначения е и дъщерята на банкера Левон Хампарцумян – Румяна, която поема ръководството на дирекция "Методология и финансови пазари" в управление "Банково".

Останалите имена са на професионалисти от бранша, които не са известни на широката общественост.

Нели Драгинова е старият, нов главен юрист на БНБ

След като изпълняваше временно длъжността главен юрист на БНБ от днес Нели Драгинова вече е назначена като титуляр, съобщиха от Централната банка.

Тя зае поста, след като предишния главен юрист Нина Стоянова влезе в ръководството на БНБ която пое управление "Банково", след избирането на Димитър Радев за централен банкер.

Нели Драгинова работи в БНБ от 2011 г., като последователно е заемала длъжностите старши юрисконсулт и водещ юрисконсулт в дирекция "Правна" на БНБ.

Преди това е работила като адвокат в областта на търговското право и процесуално представителство.

Нели Драгинова е член на Правния комитет към Европейската система от централни банки.

Тя е магистър по право, завършила е СУ "Св. Климент Охридски" с допълнителни специализации в областта на международноправната защита на правата на човека по практически програми на Международната асоциация на адвокатите и Колеж по право на Англия и Уелс. Владее английски език.

Боян Бончев поема новата дирекция "Преструктуриране на кредитни институции".

Боян Бончев поема управлението на новата дирекция "Преструктуриране на кредитните институции", която е на пряко подчинение на централния банкер.

Боян Бончев е работил в управление "Банков надзор" на БНБ до 2008 г. като главен инспектор и ръководител на екип. След това е бил директор на дирекция "Управление на риска" в търговска банка, където професионалните му ангажименти са покривали области като контрол на кредитната дейност, мониторинг на кредитния портфейл и управление на пазарния, ликвидния и операционния риск.

Боян Бончев е ръководил и участвал в проекти по прилагане на стандартите Базел II и Базел III. Той е магистър по финанси, завършил е Университета за национално и световно стопанство, преминал е програма за обучение в сферата на банковото дело към Университет Джорджтаун, САЩ. Владее английски език.

Веселка Панева е оглави новата дирекция "Дистанционен надзор"

Веселка Панева е назначена за директор на новата дирекция "Дистанционен надзор" в управление "Банков надзор" на БНБ.

Тя работи в управление "Банков надзор" от 1995 г., като до момента е началник-отдел "Банкови анализи" в дирекция "Макропруденциален надзор и финансова стабилност".

Веселка Панева е постоянен представител в работната група за макропруденциални инструменти към Консултативния технически комитет на Европейския съвет за системен риск.

В продължение на една година - от 2014 до 2015 г. е работила в "Банк оф Ингланд" (Bank of England).

Веселка Панева е магистър по счетоводство и контрол, завършила e Университета за национално и световно стопанство. Владее английски език.

Михаил Димов начело на "Платежен надзор"

Михаил Димов е назначен за директор на дирекция "Платежен надзор" в управление "Банково" на БНБ.

Той работи в управление "Банково" от 2006 г., като последователно е заемал длъжностите експерт и ръководител екип "Политика на платежните системи".

В периода 2011 - 2012 г. Димов е работил като експерт в главна дирекция "Плащания и пазарна инфраструктура" на Европейската централна банка.

Той е постоянен представител в работната група по политика на платежните системи към Комитета по платежни и сетълмент системи към Европейската система на централни банки и алтернативен представител в Комитета по платежни и сетълмент системи към Европейската система на централни банки.

Михаил Димов е магистър по финанси, завършил е Университета за национално и световно стопанство. Владее английски език.

Румяна Хампарцумян стана шеф на "Методология и финансови пазари"

Румяна Хампарцумян е назначена за директор на дирекция "Методология и финансови пазари" в управление "Банково" на БНБ.

Тя работи в управлението на Централната банка от 2009 г., като последователно е заемала длъжностите експерт в отдел "Платежни системи" и началник на отдел "Надзор на платежните системи".

Преди постъпването си в БНБ, Румяна Хампарцумян работи като експерт в търговска банка в областта на картовите разплащания.

Представител е в работната група по платежен надзор към Комитета за платежни и сетълмент системи на Европейската централна банка, Комитета за плащанията и Експертната група по банково дело, плащания и застраховане към Европейската комисия и участва в експертни заседания на работна група "Финансови услуги" към Съвета на Европейския съюз.

Румяна Хампарцумян има магистърска степен по финансово и счетоводно управление от Lancaster University и бакалавър по финанси от McGill University. Владее английски и френски език.

Светла Николова поема "Платежни системи"

Светла Николова e назначена за директор на дирекция "Платежни системи" в управление "Банково" на БНБ.

Тя работи в управлението от 1997 г., като последователно е заемала длъжностите експерт и главен експерт, а от 2010 г. е началник-отдел "Платежни системи".

Тя има съществен принос за дефинирането и успешната реализация на значими проекти за развитие на плащанията и платежната инфраструктура в страната – внедряването на националната система за брутен сетълмент в реално време RINGS през 2003 г., въвеждането на международен формат IBAN на банковите сметки през 2006 г., внедряването на националния системен компонент на TARGET2 (TARGET2-BNB) през 2010 г., е посочено в съобщението на БНБ.

Светла Николова е постоянен представител на БНБ в Комитета за платежни и сетълмент системи към Европейската система на централни банки и в Европейския форум на националните SEPA координационни комитети към Европейската комисия.

Светла Николова е магистър по бизнес администрация. Завършила е Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Erasmus University, Ротердам. Владее английски език.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #2

    До сержат Перцов - Не предполагай, а прочети третия абзац горе, без да чакаш специално нареждане "отгоре"...

  2. Sgt. Pepper
    #1

    Предполагам, че съвпадението на фамилните имена на г-ца Хампарцумян и на шефа на Булбанк е чиста случайност.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.