Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кметът и архитектът на Несебър обвинени за нарушения при сделката с дюните

17 коментара
Кметът и архитектът на Несебър обвинени за нарушения при сделката с дюните

Прокуратурата е повдигнала обвинение срещу кмета и главния архитект на община Несебър заради скандала с продадените 29 декара пясъчни дюни, върху които в края на декември 2012 г. започна строителство на жилищен комплекс, а по-късно бе спряно от регионалния министър. Това съобщи в понеделник главният прокурор Сотир Цацаров само месец, след като прокуратурата бе сезирана за случая “Дюнигейт“.

 

Кметът на Несебър Николай Димитров, който е независим, и главният архитект Валентин Димов са обвинени за допуснати нарушения при продажбата и разрешението за строителство в защитени зони - пясъчни дюни, намиращи се в землището на крайморския град, в които е допуснато строителство в полза на фирма "СЛЕ Груп", уточниха от прокуратурата.

 

Разследването по делото е било проведено от екип от трима следователи и заради високия обществен интерес по случая това е станало в максимално кратък срок. Събрани са нужните доказателства, достатъчни за привличане на извършителите на деянието в качеството на обвиняеми, посочват от държавното обвинение.

 

Кметът на община Несебър е обвинен в това, че през декември 2012 г. с цел да набави облага на фирма "СЛЕ груп", не е осъществил контрол върху дейността на Общинския експертен съвет по устройство на територията и така е било издадено строителното разрешително на "СЛЕ груп". Багерите навлязоха в пясъчните дюни ден преди края на 2012 г. и бяха спрени в началото на 2013 г., след като станаха ясни скандалните нарушения с продажбата на защитените територии за 580 хил. лв. и препродажбата им на “СЛЕ груп“ за 4 млн. лв.

 

Главният архитект на община Несебър Валентин Димов е обвинен в това, че на 21 декември миналата година е нарушил и не изпълнил служебните си задължения като одобрява инвестиционните проекти в защитената територия.

 

Престъпленията са наказуеми с лишаване от свобода от една до осем години, посочват от прокуратурата.

 

След като избухна скандалът “Дюнигейт“ бе освободен шефът на Агенцията по горите, междуведомствена комисия на агроминистерството откри разминавания в документите на терени в държавния поземлен фонд, а за случая бе сезирана и анкетната антикорупкционна парламентарна комисия, ръководена от Яне Янев.

 

Прокуратурата извърши три проверки около скандала “Дюнигейт”. Преписките бяха образувани в окръжната прокуратура в Бургас по нареждане на изпълняващия тогава функциите на главен прокурор Бойко Найденов.

 

Две от преписките засягяха скандалната продажба на 29 дка дюни от защитената зона “Ахелой-Равда-Несебър”, част от екомрежата “Натура 2000”. Дюните бяха продадени от Министерството на земеделието на Димитър Петров, тъст на шефа на футболния съюз Борислав Михайлов, през ноември 2012 г. за 580 хил. лв. На следващия ден той ги препродава срещу 4 млн. лв. на “Сле груп”.

 

Преписката по скандалната препродажба бе образувана от окръжна прокуратура в Бургас на 3 януари по материали от медиите. Проверката бе възложена на ДНСК.

 

Другата преписка бе образувана по повод получени материали от Регионална инспекция по околната среда и водите в Бургас на 4 и 7 януари. Материалите бяха за заравняването на защитените дюни от багерите и издадените по този повод решения на екоинспекцията през 2007 г. и 2008 г. за извършване на екологична оценка на планове и програми за изграждане на жилищни имоти. Данните бяха за незаконосъобразни и прокуратурата е сезирана за предприемане на действия за отмяната им.

 

Третата преписка бе за проверка на всички разпоредителни сделки с имоти извършени и издадени разрешения за строеж в периода от юни 2010 г. до момента. По този повод окръжна прокуратура в Бургас е разпоредила на районните прокуратури да предоставят информация за тях до 20 февруари 2013 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #17

    BLUE:Простаци, сами сте си виновни: http://www.ivremena.com/непреходно-и-вечно/властта-на-простаците

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #16
  3. Анонимен
    #15

    Предлагам - наказанията за такива престъпления ако са извършени в райони с висок интерес - като черноморието или планинските курорти да имат допълнително 10 години към присъдата. Т.е тя да бъде между 11 и 18 години.

  4. Анонимен
    #14

    До 13 Всичко по веригата в затвора - ами то няма кой да остане да ни управлява

  5. Анонимен
    #13

    Какво стана - нали дюните НЕ БЯХА ДЮНИ ??? Всичко по веригата - в ЗАТВОРА ! Иначе няма управия - утре ще се окаже, че Мальовишките и Бъндеришките поляни са продадени на някой наглец...или там ко ша праиат...най-добре си е на морето да си ходиш 10 метра и на плажа !!! Хайде бе войводи - покажете кой колко взема по веригата, стига сте ни будалкали, да влезат тия пари за ДМС-то на съдебната власт, че поизостанаха хорицата..

  6. Анонимен
    #12

    А на земеделския Министър не трябва ли да има обвинения, защото именно неговото ведомство е продало земята на занижена цена? Която за един ден се е повишила в пъти... та кой прибра разликата от 3 000 000 лв. ? Сумата наподобява онази със сгрешената лихва, за една транспортна фирма на столична Община!

  7. Анонимен
    #11

    Още една наказателна процедура е започната от Европейската комисия срещу България - на 28.01.2013г. МОСВ е получило Мотивирано становище No. C(2013)162/25.01.2013г. относно неизпълнение на задълженията на България да намали емисиите на серен диоксид, азотни окиси и прах, съгласно Договора за присъединяване на България към ЕС. Много станаха тези процедури...

  8. Анонимен
    #10

    Още един клоун,за глупаци ли ни смятат и тези от прокуратурата.Цитат-"Дюните бяха продадени от Министерството на земеделието"-няма ли да има обвинения срещу зам. министъра,срещу шефа на РИОСВ-Бургас,а кой знае може и други имена да излязат зад тези.И май името на един друг бивш гл.архитект е замесено в множество заменки по черноморието.

  9. Анонимен
    #9

    Е как така? Чистачката в отпуска ли е ?

  10. Анонимен
    #8

    Извинявам се за неосведомеността си, въпрос към тук пишещите: Бащата на Мария Петрова не ми се вярва да е кумец на Цветанов (т.е. Цветанов да му е кумувал), защото Мария Петрова сигурно вече е около 40 години.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.