Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кметът на Ботевград не е в конфликт на интереси, защото не живеел на един адрес с жена си

5 коментара
Иван Гавалюгов, Снимка: Община Ботевград

Съдът е отменил решението на антикорупционната комисия КПКОНПИ, с което бе установен конфликт на интереси на кмета на Ботевград Иван Гавалюгов. Според комисията той е нарушил закона, защото след избирането му на поста е прекратил производства за премахване на кабелни мрежи на фирмата, която е управлявал преди да стане кмет. След като поема общината, Гавалюгов продава дяловете си на майката на децата си.

Историята е от 2014 г. Тогава по разпореждане на бившия кмет Георги Георгиев общински служители правят проверка на кабелни мрежи, изградени от фирмата на Гавалюгов. Констатират, че са незаконни и трябва да се премахнат. Гавалюгов първо обжалва, а след това печели изборите и като кмет издава заповеди за прекратяване на производствата.

"Комисията приема, че при издаване на заповедите Гавалюгов е бил повлиян от частния интерес на свързаното с него лице. В конкретния случай частният интерес на свързаното лице се изразява в това образуваните срещу дружеството, в което тя е съдружник, административни производства да бъдат прекратени. Облагата се изразява в избягване на санкция – в случая – премахване на незаконни строежи. Налагането на санкция неминуемо ще се отрази на имуществото и дейността на дружеството, което от своя страна ще рефлектира в патримониума на свързаното лице", пишеше в решението на КПКОНПИ.

На различни адреси

Според административния съд на София-област обаче конфликт на интереси няма, тъй като липсва една от основните предпоставки Гавалюгов и майката на децата му да се считат за свързани лица – общ адрес. Това е ключово, защото никъде в законодателството няма определение за "фактическо съжителство", в каквото е бил Гавалюгов, а само за "семейство". Освен тези, сключили граждански брак, то включва и "съвместно живеещи родители без сключен граждански брак, които съжителстват на един настоящ адрес", заедно с децата им до определена възраст. Случаят на Гавалюгов не попада в тази хипотеза, тъй като двамата живеят на различни адреси. От КПКОНПИ са приели, че двамата са в съжителство, защото имат общи деца и трябва да се грижат за тях, но това не е правилно, разсъждава съдия Мария Попова.

"От справката в националната база данни "Население" се установява, че лицата нямат общ постоянен или настоящ адрес, с оглед на което не се установява по безспорен и безпротиворечив начин фактическото им съжителство. Следва да се вземе предвид, че това понятие не включва и не се определя от наличието или липсата на общи деца на лицата, нито от броя им, а от това дали същите обитават, съжителстват на едно и същ адрес, имат общо домакинство и пр. Хипотезата, при която един мъж може да има деца от различни жени, със или без брак, не го прави само по себе си във фактическо съжителство с която и да е от майките, ако липсва елементът на общ настоящ адрес", пише в съдебното решение.

Като доказателство за съвместното съжителство от КПКОНПИ са посочили сигнала срещу Гавалюгов и писмо от МВР-Ботевград, но това не е начинът да се установи дали двама души живеят заедно, посочва съдът.

"Последното не може да се приеме като валиден способ за установяване на елементи от гражданското състояние на едно лице, нито в него е уточнено как, с какви методи и доказателства е било установено фактическото съжителство между лицата", твърди съдебното решение.

Няма частен интерес

Няма данни и Гавалюгов да се е опитал да обслужи частен интерес с прекратяването на четирите производства, въпреки че те засягат фирма, която е управлявал доскоро. Причината е, че преди да стане кмет той е продал дяловете си.

"Неправилно е прието, че частният интерес на дружеството е повлиял върху обективното и безпристрастно изпълнение на служебните задължения на кмета на община Ботевград. Липсата на частен интерес и следващата го облага налагат извода, че издаването на процесните заповеди не съставлява нарушение", посочва съдия Попова.

Решението не е окончателно.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Горскио
    #5
    Отговор на коментар #3

    Законът трябва да се прилага в интерес на обществото, а не да се търси в него описание на всяко конкретно престъпление..Животът е и винаги ще бъде много по-сложен от всякакъв наказателен кодекс..Съдийките прилагат закона така, че да им е най-лесно (а и да не рискуват живота и здравето на дечицата си заради осъдени отмъстителни мутри).

  2. edin.drug
    #4

    Кметът на Ботевград е едно от малкото хубави и спонтанни неща, които се случиха през последните години в местното управление. Преди това в Ботевград имаше несменяема феодална власт на "байтошовски" дерибеи, преминали всички налични партии според случая, които заедно с приятели и роднини бяха окупирали цялата община и като тумор смучеха средства и се обогатяваха. Сега - великата простъпка: кабели на фасада!

  3. Хаджи Генчо
    #3

    Съдът прилага закона - такъв, какъвто е написан. Няма право да го променя или тълкува превратно. Помислете малко и в тази посока, преди да плюете първосигнално.

  4. Дядо ми Петър
    #2

    Стига сте ни занимавали с глупости бе, ченгета от КОНПИ! Хванете най-сетне едрите риби. И почнете от Дондуков 1 и пл. Народно събрание.

  5. Горскио
    #1

    Това е българското правосъдие - формално и откъснато от живота. Тези съдийки трябва да бъдат изстреляни в космоса - там да съдят по хартия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам