Кметската заплата в най-бедната община у нас - Ружинци, област Видин, е 3414 лв. Там живеят малко над 3000 жители, което е под минималното изискване от 6000 души по закон, за да има община, съобщи бТВ.
По данни на Националния статистически институт общината е една от трите в България, в която над 50% от хората живеят под прага на бедността, който в момента е 351 лв.
Освен това от 265 общини у нас, близо 50 не попадат в изискванията за община.
Възнаграждението на кмета Александър Александров (ГЕРБ) е гласувано след преизбирането му за втори мандат. Преди актуализацията той е получавал 2551 лв.
Община Ружинци има 11 общински съветници.
Кметът Александър Александров обясни, че заема ръководна позиция, която предразполага за висока заплата. Освен това тези пари не отиват за неговия джоб и често дава от средствата за благотворителност, допълва той.
Местните разказват, че кметът работи за селото, но като се вземат предвид ниските доходи, жителите на Ружинци смятат, че кметското възнаграждение е несправедливо високо.
Кметът на Ружинци каза, че общината дава безплатен обяд за 700 души. По време на първия му мандат са асфалтирани 30 км улици, направен е и ремонт на детска градина в съседно село.
Председателят на Общинския съвет в Ружинци получава 1800 лв. Той също ще отделя част от заплатата си за дарения. Това ще правят и шефовете на комисии в Общинския съвет, казва кметът.
Бившият столичен кмет Александър Каракачанов заяви пред бТВ, че настоящият закон е превърнал общините в яма за вадене на пари, от която се възползват мнозина.
По думите му малките общини са се превърнали в социална дейност, която да поддържа живота на хората. Причина за това е, че няма държавна политика, която да развива производството в тях, смята Александър Каракачанов.
"Ще се стигне до момента, в който кметовете ще си сложат министерски заплати, но като няма работна ръка, ще се наложи съкращаването на половината община. Така формално средната заплата ще се вдигне, а общинските съветници ще получат 70% от кметското възнаграждение", коментира бившият кмет.
Кметът на община Антон - Андрей Симов обясни, че работата и резултатът от всички действия за една община трябва да са определящи за кметската заплата. По думите му големината на една община не определя броя на администрацията, а броя на ангажиментите, поети към нея. Според него всяка община е индивидуална и различна.
"За да си успешен кмет, трябва да имаш подготвен екип", каза Андрей Симов.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
5 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Народна поговорка: "Не е луд този, който изяжда баницата, а този който му я дава"
На някои други места този кмет ще го подгонят с камъни !
Безобразие. Този има толкова пари че да си купи мястото не е проблем. По 10 лв. при тази беднория и ето ти 300 гласа.
Кметът ще раздава "помощи" за да си осигури преизбиране на следващите избори! Това е системата, не сте ли схванали далаверата! Но нашенецът нали трябва да му се подмени чипа едва ли ще схване тънкостта на занятието! А иначе аз съм работил с такива кметове през моята практика! Ако не ги хванеш сутрин рано за някаква работа, трябва да гониш вятъра! Цял ден "работят" за ползу роду!
Струва ми се, че това е резултат от липсата на административна реформа, от липсата на намаляване на администрацията във всичките й структури и форми... В крайна сметка ние плащаме заплатите на тези хора. Искам е-управление.