
След повече от две години кметуване Бойко Борисов сезира Софийска градска прокуратура да потърси наказателна отговорност от длъжностни лица и организации за неправомерни действия при затварянето на сметището в Суходол.
Към 13 януари от 2005 г., когато Столичният общински съвет (СОС) взема решение за затваряне на депото, не е извършена прецизна проверка относно капацитета му, посочва Борисов. Вследствие на преждевременното закриване, общината е била принудена да извършва “неоправдани разходи” в размер на 53 963 836 лева към 31 октомври т.г.
Парите, дадени за машини за пакетиране и за транспортиране на балите, се определят като нанесени щети.
Първите експертни доклади, според които сметището има свободен обем, бяха оповестени в средата на 2006 г. Пред Mediapool във вторник Борисов заяви, че сезира прокуратурата сега, защото преди това се е “съобразявал със стария СОС”.
Сега кметската партия ГЕРБ има мнозинство от 33 общински съветници и председател на СОС.
Според Борисов решението на предшественика му Софиянски за затваряне на депото е взето прибързано, под обществен натиск.
Миналата седмица правителство удовлетвори искането на Столична община и разреши повторното отваряне на сметището за 18 месеца, а жителите на Суходол обявиха, че излизат на протести и няма да допуснат боклука.
Малко преди да отвори отново “Суходол”, Борисов обсъдили ситуацията и с вътрешния министър Румен Петков. При кризата през 2005 г. именно полицията успя да разчисти барикадите от протестиращи суходолци, за да минават камионите с боклука.
Преди два дни общинските съветници от ДСБ заявиха, че за две години софиянци са ограбени с около 150 млн. лв. от загуби при балиране и транспорт на боклука, от надписани количества извозена смет и допълнителни такси за депониране в провинцията.
ДСБ попитаха още защо не е въведена система за контрол върху работата на концесионерите и защо повече от година и половина не е създадено звеното за контрол на концесията за сметта. Според тях отговорност за всичко това носи и Бойко Борисов.
Кметът обаче отвърна във вторник, че ДСБ и СДС проявяват “наглост”, защото те са управлявали града 10 години и са “докарали това положение”.
Решението на СОС за затваряне на депото през юни 2005 г. е минало с гласовете на БСП и на партия ССД на тогавашния кмет Стефан Софиянски, а СДС гласуват “против”. Предната година Софиянски е подписал споразумение с жителите на Суходол за затваряне на депото.
Администрацията на кмета поема отговорност да намери място за обработване и складиране на боклука за следващите поне 3 години, докато се построи завод за неговата преработка. Тогава стартира процедурата по избор на фирми, които да балират сметта.
Финалният подпис под решението за Суходол бе поставен през юли 2005 г. в условията на граждански протести и препълнени със смет кофи от тогавашния и.д. кмет и настоящ зам.-кмет по финансите Минко Герджиков.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент