Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кметове поискаха по-голям дял от концесионните такси

Според бизнеса търсенето на подземни богатства трябва да се съгласува предварително с общините

0 коментара
Кметове поискаха по-голям дял от концесионните такси

Общините са се обединили около искането да получават по-голям дял от концесионните такси, заяви кметът на Девин Красимир Даскалов по време на дискусия, посветена на прозрачността и ефективността на концесиите, организирана от КРИБ във вторник.

Заместник-председателят на управата на Минно-геоложката камара Николай Вълканов пък предложи държавата, преди да обявява терени за търсене на подземни богатства, да съгласува процедурата с общините и техните жители, за да няма протести и блокиране на инвестиции на късен етап след извършени значителни разходи по проектите.

Като цяло в хода на дискусията стана ясно, че има много какво да се подобрява и в законодателството, и в процедурите за концесиониране като очакванията са голяма част от проблемите да бъдат решени с новия Закон за концесиите, чакащ одобрение на второ четене в парламента.

Даскалов заяви пред присъстващите министри на околната среда и водите, енергетиката и туризма, че общините настояват държавата да им отстъпва 50 процента от таксите, плащани от концесионерите на минералните извори, вместо досегашните 30 на сто, и отчисленията за се изравнят като при подземните богатства. Според него това няма да създаде проблеми за държавния бюджет, а местната власт ще получи съществен допълнителен финансов ресурс, който може да използва за екопроекти, за съфинансиране на социални или европроекти.

От 2000 г. досега по концесии на минерални извори са платени 31 млн. лв., посочи екоминистърът Ивелина Василева, според която вдигането на отчисленията от таксите за общините "няма да предизвика финансова криза", тъй като превежданите от минералните извори възнаграждения в държавния бюджет са малки. Тя обясни, че все пак подобна мярка трябва да се обсъди с финансовия министър, но се ангажира да предложи подобна промяна.

От думите на Василева обаче стана ясно, че общините имат далеч по-мощен ресурс за осигуряване на допълнителни приходи от минералните извори от увеличаването на отчисленията от концесионните такси за ползването им. Тя припомни, че 63 находища на минерална вода, държавна собственост, са дадени на 45 общини за безвъзмездно ползване в продължение на 25 години. В същото време единици са онези от тях, които са представили проекти за оползотворяването им , а имат право да дадат тези извори на трети лица и да внасят в собствения си бюджет таксите за водоползване, които иначе би трябвало да отиват в Министерството на околната среда и водите. "От 37 общински минерални извора едва 8 са дадени на концесия", илюстрира Василева слабата активност на местните власти да развиват проекти и да са предприемчиви, вместо да чакат наготово отчисления от бюджета.

Николай Вълканов коментира, че държавата трябва да промени политиката си на подготовка на процедурите за даване на разрешителни за търсене и добив на подземни богатства и да съгласува с общините и гражданите им предварително намеренията си. Според него така няма да се стигне до прекратяване на дадени вече на фирми разрешителни заради граждански страхове и протести.

Този юни заради недоволството на жителите на софийското село Лозен бе анулирано разрешително за търсене на строителни материали в землището на населеното място. В малко по-далечното минало протести блокираха за известно време и златната концесия край Крумовград.

Вицепремиерът по икономическите въпроси Томислав Дончев коментира по време на дискусията, че новият Закон за концесиите, който трябва да бъде одобрен на второ четене в парламента, трябва да сложи икономическите отношения между държавата и частните оператори на по-модерна солидна и справедлива основа. Той коментира, че при другите два закона, касаещи използването на публичен ресурс – за обществените поръчки и за еврофондовете, които бяха променени, отзивите и на възложителите, и на изпълнителите са много положителни.

За да се завърши реформата в отдаването на публичната собственост за частно ползване или привличането на частни инвестиции в обществени сфери е необходимо приемането на закона за концесиите, като от политическа гледна точка той е свързан с най-много предизвикателства, отбеляза Дончев. По думите му в момента има устойчиви примери за концесии при добива на подземни богатства и някои услуги, но няма добри примери за по-мащабна концесия за строителство. Причината е в липсата на доверие от страна на инвеститори, липса на готовност и зрелост на държавата да придвижи такава сложна концесия, смята вицепремиерът. Според него голяма част от причините са свързани с недоброто законодателство.

Ситуацията, където имаме публичен актив, който стои неизползван от едната страна, а от другата страна има частен капитал, който стои неактивиран е най-лошият, мотивира се вицепремиерът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.