Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Книги: Поглед към България отвън: "Комитаджии или тероризмът на Балканите"

12 коментара
Книги: Поглед към България отвън: "Комитаджии или тероризмът на Балканите"

Като че ли българинът обича да се оценява през очите на другите. На собственото си огледало той не вярва, а мнението на сънародниците си смята за недостоверно. Стига само някой чужденец да каже добра дума за българите – и цели булеварди могат да бъдат кръстени на негово име. А стори ли за миг обратното, на часа го обявяват за изконен враг на българщината. Това се казва в предговора на Владимир Станев към книгата "Комитаджии, или Тероризмът на Балканите“ от Албер Лондр, издадена от "Факел експрес" в превод на Нина Венова.

Книгата е писана през 1931 г., когато обществе­ното мнение във Франция отдавна е настроено антибългарски, а нейните правителства твърдо подкрепят Югославия.

Париж е категорично про­тив българското желание за ревизия на Ньойския договор, който сме принудени да подпишем на 27 ноември 1919 година. Този договор налага сръбско­то господство над Македония, а точно нерешени­ят македонски въпрос е болното място, раната на българското общество. Затова и тази книга се оказва актуална за своето време. Но и днес, над осемдесет години след написването ѝ, тя се чете на един дъх и не оставя читателите си равнодушни.

Албер Лондр (1884–1932) e един от родоначалници­те на големия репортаж, писан по горещата следа на събитията. Непоправим пътешественик, той неуморно кръстосва планетата от Дарданелите до Русия, от Япония до Индия и Близкия изток и буквално извършва революция в журналистиката. С репортажите си Лондр допринася за премахването на гражданските и военните каторги ("В каторгата“ и "Данте нищо не е видял“), бори се за хуманизиране на психиатричните приюти ("При лудите“), разобличава грешките на колониалната политика в Сирия, възмущава се от търговията с роби и от жестокото отношение към черната работна ръка ("Абаносова земя“), защитава еврейските общности в Централна Европа ("Скитникът евреин при­стигна“).

Точно този журналист решава да посети през 1931 година България и да проучи на място "македонските убий­ства“, пред които българските власти се оказват безсилни, и които отекват силно в Европа. С намерение да "освети“ нелегалната ВМРО и водача ѝ Иван Михайлов, французинът странства из България, впечатленията си описва в 24 епизода на репортажа.

Това е последна­та книга на Лондр, който на следващата година загива при странни обстоятелства в пожар на кораба, с който се връща от Китай, след като разследва намесата на съветските болшевики в китайско-японските от­ношения.

Книгата на Лондр няма да бъде харесана от привържениците на Иван Михайлов, нито от тези на ВМРО. Просто защото Лондр описва, при това доста точно, състоянието на "държава в държа­вата“, ръководена от ВМРО. Едва ли ще се понрави и на противни­ците на ВМРО. Те няма да намерят ярко отрица­ние на дейността на организацията. Напротив, авторът негласно изразява съчувствие към дейци­те ѝ, а понякога дори възхищение.

Съвременните българи, които са крайно патри­отично настроени, вероятно ще оставят книгата с разочарование. И с право. Лондр дава различни гледни точки, а "патриотите“ държат да се чува само тяхната. На доста места авторът намеква за македонски сепаратизъм, говори едновременно за българи от Македония, за български македонци, но и за македонци.

Забележителното е, че много преди 1944 година, преди решението на Коминтер­на за съществуването на македонска нация, още в началото на 30-те години на ХХ век, Лондр отбелязва процес на разграничаване на някои хора в Ма­кедония от българските си корени. Поради същите тези причини е съмнително, че жителите в днешна Република Македония ще имат основания да бъдат доволни от Лондр.

В крайна сметка тази книга няма да се хареса на много хора. Това означава, че тя е постигнала целта, която авторът си е поставил – да потопи "перото в раната“, да изследва причините за про­блема, да даде различни гледни точки, без опит да се хареса на някого. Каквато трябва да бъде истин­ската журналистика.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    Враждебното отношение на френската журналистика към България датира воще в Балканските войни,когато френски журналисти пъсят състрадателни писания по турските войски,разбивани по фронта на Одрин,Лозенград,Чаталджа.И това да бъде привлечена Турция в предстоящата война,от която дойдоха по-нататъчните злини.Защо ли се преиздават такива глупави книги?Та малко ли български книги няма по въпроса,или са позабравени. А и кому ли правят впечатление,след като се мина в друго време.Я вижте оня как е писал-мехмедияпул.Браво за опрвделението.

  2. Анонимен
    #11

    Терорисзмъта на Балканите е дошъл в разултат на подтискането на Балканите на едни народи от други народи.Съсдаде се изкуствената държава Югославия(както между другото и Чехословакия-пак в тази връзка).Изкуствената дуржава Югославия с население,макар и славянско,но в две различни култури,доста противостоящи вертикално погледнато явно не е успяло да се погоди.Хърватите(католици и развивали се като народ в рамките на европейска голяма държава,а и заможна,производителна)не е могло да не се противопоставят

  3. Анонимен
    #10

    При Завоя на Черна/символ на българската храброст/ - франсетата,сърбите,жабарите,небратята руси са яли такъв бой от нашата армия,че още им държи влага! Скоро ще бъде преиздадена книга "ЧЕРНА" от 1917 година.

  4. Анонимен
    #9

    Ами защо франсетата не напишат книга за собствената си вина за възхода на националсоциализма и вторарата световна война? Ако не беше безумния Версайски договор обрекъл Германия на мизерия, за да пълни гушата на алчните и мързеливи французи, както и подарените по упоритото настояване на Франция немски земи на Полша и новосъздадената държава Чехословакия, нацизма никога не би имал шанс да дойде на власт.

  5. Анонимен
    #8

    След подписването на Ньойския мирен договор през 1919 г., във Франция излизат много книги и публикации с антибългарска насоченост. Българите и българската национална кауза са низгвернати, а общественото мнение се обработва в полза на Югославия и Гърция.
    Впрочем, Франция работи много активно за това, България да загуби излаза си на Бяло море и това е заложено в Ньойския договор.
    Френският окупационен корпус в Западна Тракия след Примирието през Първата световна война изпълнява поставената му задача

  6. Анонимен
    #7

    Е,време е французите да напишат книга за "комитаджиите"-сърби на Балканите!Сръбският националшовинизъм запали войната в бивша Югославия и удави в кръв бившите републики,в незапомнено клане,нямащо равно на себе си в 20 в.!И до днес,сръбският агресивен национализъм акумулира нестабилност на Балканите и в Европа!

  7. Анонимен
    #6

    Глупости на търкалета!

    Според т.нар. презентация, книгата е супер понеже всички ще са недоволни! Не зключвам и такова "умозаключение" да е вярно, но по-вероятно е точно обратното - една пълна лъжа и измама каквато беше Версай /злината на всички злини/ да не се харесва на всички, понеже е изключителна несправедливост. Намира се един добър чичко с мустачки, готов да поправи неправдата и с основание, и след като не успява - става злодей № 1 на света!

    Това е юдейска провокация към наченките в зародиш

  8. Анонимен
    #5

    3, важно е да се дават различни гледни точки. Всеки има глава на раменете си да решава, коя от гледните точки е достоверна. Другото е еднопосочност, правоверност.

  9. doctus
    #4

    типична антантовска позиция - русия и сърбия и коминтерна са изпълнителни органи на антибългарската война...

  10. Анонимен
    #3

    Уважаеми Мехмедияпулци, Важно е не да се дават РАЗЛИЧНИ гледни точки. Важно е да се дава ВЯРНАТА. А от двама, единият от които казва че едно нещо е черно, а другия - бяло, няма как и двамата да са прави.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам