Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КНСБ пак поиска данък "богатство“ за скъпи вили, коли и яхти

Синдикатът смята, че плащането на такса смет според изхвърляния боклук е несправедливо за домакинствата

7 коментара
КНСБ пак поиска данък "богатство“ за скъпи вили, коли и яхти

Против данъчните промени, предвиждащи таксите за смет вече да се плащат според количеството изхвърляни отпадъци, се обявиха от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) и призоваха управляващите да анализират мерки за въвеждането на  данък „богатство“ върху притежателите на втори имон, на скъпи вили, луксозни автомобили и яхти. Профсъюзите настояват още се предприемат законодателни промени, които да доведат да увеличаване на осигурителните прагове за работниците и възнагражденията им.

В публикувано в неделя становище на КНСБ, изпратено до  Съвета за тристранно сътрудничество и парламента се посочва, че с планираните промени в изчисляването на такса смет е нарушена справедливостта на облагане с екоданъци в ЕС.

Опитите на последните правителства да въдедат такса смет според количеството изхвърлени отпадъци, а не както е в момента според квадратурата на  жилището, се провалят в последните пет години, срещайки съпротивата на кметовете. Дори и при последното обсъждане на подготвените промени в Закона за местните данъци и такси, обсъдено миналата седмица, стана ясно, че се върви към поредното отлагане на по-справедливата методология "замърсителят плаща“ през 2020 г. за след местните избори. Отново местната власт видя проблеми във въвеждането на новия механизъм, а сега това правят и синдикатите.

Според тях изискването на Европейската комисия ва новия начин на изчисляване на такса смет не отчита бедността в България.

"Целта на всяка данъчната политика трябва да бъде справедливо разпределение на тежестта между богати и бедни, между бизнеса и труда“, посочват от конфедерацията, която използва случая да припомни своите виждания за цялостната данъчно-осигурителната тежест. Според тях те трябва да бъдат взети предвид при приемането от парламента на данъчно-осигурителните политики за 2018 г.

Синдикатът призова за въвеждане на двустепенна система за прогресивно облагане на доходите на физическите лица. Предложението е минималната работна заплата да е освободена от данък, каквото искане има и БСП, а за доходите над тези суми данъкът да е 10 процента.

Профсъюзът настоява да се увеличи максималният осигурителен доход на сума, равна на 10 пъти установената минимална работна заплата за страната. За доходи, превишаващи максималния осигурителен доход, данъкът да бъде в размер на 20%, но също така да се интегрира семейното подоходно облагане, което ще повичи раждаемостта, предлага КНСБ.

В позицията се настоява за въвеждане на данък от 0.1 на сто върху финансовите транзакции, каквато практика има в Гърция, Полша, Италия и Белгия. "Целта на този данък е въведе справедливо облагане на финансовите институции, които получиха сериозна подкрепа от страните си по време на кризата и сега е време да отделят по-сериозна част от печалбата си в името на справедливото ѝ разпределение. Освен това, подобен данък би повишил допълнително доверието във финансовите институции, знаейки че те са обект на наблюдение и облагане от страна на НАП“, смятат от синдиката.

Той иска също така повишаване на данъка върху приходите от дивиденти от 5 на 10% за по-ефективно преразпределяне на средства във финансовия сектор, предвид огромните печалби и липсата на реинвестиции от страна на инвеститорите.

Прилагане на т.нар. "зелени данъци“, способстващи за намаляване енергоемкостта на производствата е друга идея на профсъюзите.

Според КНСБ в момента отсъства елементарна справедливост и обществена солидарност при данъците и е крайно необходимо да се предприемат стъпки по постепенното обръщане на съотношението преки/косвени данъци, чрез повишаване дела на преките налози и намаляване този на косвените, доближавайки се до средните нива в страните от ЕС.

"Сегашното данъчно облагане е неприемливо, имайки предвид, че говорим за най-бедната страна в ЕС-28, при тенденция за постоянен растеж на линията на бедност, отрицателен демографски прираст и все по-голяма група хора, попадащи в категорията "работещи бедни“, заявява синдикатът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tim
    #7

    Може ли т.н. синдикати публично да обявят: - колко членове имат - в кои отрасли (да не се окаже че са само учители) - колко членски внос плащат - имат ли синдикатите други източници на приходи, какви (например наеми от сградата в София); Всъщност чия е тази сграда. Плащат ли допълнителен данък върху тази собственост. - какви са им разходите. - какви са заплатите на чиновниците в синдикалната система

  2. Кой... кой... дядо Бакой
    #6

    Аман от евтин популизъм!

  3. Владимир Павлов
    #5
  4. т€еритория на Мики Маус
    #4

    Ние разбойническо-олигархичен капитализъм ли градим, или някаква форма на социализъм! Долу социалзЪма, долу данъците за богатите!

  5. симпатяга
    #3

    С построяването на завода за отпадъци се каза,че такса смет ще бъде дори намалена. Какви са тези щурави идеи? А КНСБ само точи лиги около "богатите",ами направете нещо за останалите бе!

  6. destilator
    #2

    Данък "богатство" ми звучи като наредбата по време на социализма да не се строят вили по-големи от 49 квадратни метра. Естествено това не се спазваше от самата върхушка , измислила тази глупост .

  7. Анасонлийски
    #1

    Както винаги, в територията наречена България нищо не е така, както следва да е. Синдикатите също са ярък пример.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.