Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КНСБ с документален филм "История на синдикалното движение в България“

1 коментар
КНСБ с документален филм "История на синдикалното движение в България“

На 1 май КНСБ показа за първи път документалния филм "История на синдикалното движение в България", който в 24 минути пресъздава най-важните процеси и събития в над 140-годишна история на борбите за повече социална справедливост в България, намаляване на работния ден, подобряване на условията на труд и по-достойно възнаграждение на работещите. Акцентът е от една страна върху организационното развитие и най-масовите и ключови стачки и протести, а от друга върху колективното трудово договаряне и постиженията в сферата на трудовите права и интереси.

Някои от най-ключовите моменти през тези над 140 години са:

Приемането на първия трудов закон

През 1905 г. след натиска на синдикалното движение, Народното събрание приема първия трудов закон – Закона за женския и детския труд в индустриалните заведения. Определено е максималното допустимо работно време за деца от 10 до 12 години – 6 часа, от 12 до 15 години – 8 часа в денонощието и 10 часа за жени над 15 години, и едномесечен платен отпуск поради раждане.

Първият колективен трудов договор

През 1905 г. печатарите стачкуват в продължение на 53 дни, което води до подписването на първия колективен трудов договор "Условия за реда и задълженията между господарите и работниците в Софийските частни печатници". В седем глави са уредени редица трудови и социални права на работещите.

Първите протести за 8-часов работен ден

През 1906 г. над 900 служители на пернишките въгледобивни мини отказват да работят заради лошите условия на труд и за първи път издигат искането за 8-часов работен ден.

Най-продължителната стачка в историята на България

През 1909 г. работещите предимно жени, млади момичета и деца в Кибритената фабрика на гара Костенец спират работа за 133 дни с искания за справедливо заплащане.

Голямо противопоставяне

В периода между 1904 и 1934 г. много от политическите течения се опитват да изградят "свои" синдикални организации. "Тесните" и "широките" социалисти създават две синдикални централи, развиват се и анархистки синдикални организации, а опити за синдикално организирани подемат земеделците, "Демократическата партия", политически кръг "Звено" и "Народното социално движение" на Александър Цанков.

Първият казионен синдикат

След преврата на 19 май 1934 г. са забранени синдикалните организации, а на тяхно място е създаден от държавата Българският работнически съюз, който за кратко време включва в себе си над 75% от всички работници в страната. БРС отхвърля борбата между труда и капитала, и поставя на върховно място държавните интереси и нацията.

Профсъюзите при социализма

След 9.9.1944 г. подобно на предните 10 години, новите социалистически профсъюзи се сливат с държавния апарат като се превръщат в междинно звено – трансмисия, между партията и трудещите се, и признават ръководната роля на Българската комунистическа партия. Профсъюзите се включват в изпълняването на икономическите планове, следене за спазване на условията на труд, възпитание и образование на работещите. През този период се въвежда двугодишен отпуск по майчинство, а през 70-те години на ХХ век се узаконява за първи път и 5-дневната работна седмица.

Масовите национални стачки в периода на прехода

През 1990 г. избухва генерална стачка на двете конфедерации КНСБ и "Подкрепа" заради липсата на стоки от първа необходимост. През 1992 г. заради нарушения социален диалог с правителството, КНСБ провежда предупредителна стачка с участието на над 900 000 души. Две години по-късно КНСБ организира генерална стачка, в която участват 751 000 работещи. По време на голямата икономическа криза през 1996-1997 г., двете конфедерации водят масови демонстрации, блокади и стачки, в които се включват опозиционните сили и гражданското общество, и впоследствие довеждат до падането на правителството на Жан Виденов.

Стачката на учителите през 2007 г. - най-масовата стачка в историята на България

През 2007 г. се провежда най-мащабната стачка в историята на България, когато практически всички учители спират работа в продължение 42 дни с желанието за по-достоен труд и заделяне на 5% от БВП за образование.

Развитието на колективните преговори и договори

Покритието на наетите лица с в България от отраслови или браншови КТД-та за 2021 г. е средно 22.7% като се запазва тенденцията от последните години. В някои сектори покритието с отраслово или браншово КТД е значително по-високо от средното за страната, а в други е между 58 и 77%, например в "Добивна промишленост", "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия", "Доставяне на води, канализационни услуги, управление на отпадъци", "Образование", "Култура и спорт".

КТД-та на ниво община са 217 броя. В образованието са 160, в здравеопазването са 50, в социалните дейности – 5 и в култура – 2.

Продуценти на филма са КНСБ и Институт за социални и синдикални изследвания. Сценарият и режисурата са дело на д-р Ивайло Динев, а монтажът и постпродукция са на Кирил Божилов (Zombie Studio). Използвани са архивни изображения и кадри от фонда на КНСБ и "Музея на синдикалното движение в България".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. асен
    #1

    кнсб и подкрепа водени от двама доносници унищожиха синдикалното движение. няма синдикати, има на правителствена хранилка мошеници!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.