Ако управляващите не искат наесен учителите да са по улиците, единният разходен стандарт за издръжка на учениците трябва да се повиши с 18% през 2014 година. Това заяви в понеделник лидерът на КНСБ Пламен Димитров по време на конференция за делегираните бюджети.
От синдиката посочиха, че през 2008 година, когато бе учителската стачка за образование, са отделяни 3.5% от БВП, а през тази година се отделят 2.6% от БВП.
Председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева каза, че сега усредненият стандарт за издръжка на ученик в страната е 1328 лева, а с исканото 18-процентно увеличение ще стане 1834 лева. Според броя на учениците в дадено училище се формира и бюджетът му, като от това зависят и учителските заплати в конкретното училище.
Според Такева е пагубно да има училища гиганти с много голям брой ученици, само заради средствата, които носят те от единните разходни стандарти. По думите ѝ в едно училище не трябва да има повече от 800 ученици, а вече имало училища с 1200 и с 1500 ученици, като заведения се надпреварвали също кое от тях първо ще има и 2000 ученици.
С около 1200 ученици в София са 18-то СОУ, 31-во СОУ, 32-во СОУ, 51-во СОУ, 137-мо СОУ, съобщи Такева.
В същото време училища с малък брой ученици имат нужда от държавна подкрепа, за да не бъдат закрити. Такева съобщи, че синдикатът настоява защитените училища в страната да станат от сегашните 94 на 130. “Това е необходимо защото в тези училища трябва да се осигури образованието предимно на ромски деца“, посочи тя.
В тези училища сега учителите са на заплата от 450 лева, а непедагогическият персонал е на минимална заплата.
Сега в 97 училища в страната средната брутна работна на учителите и на училищните директори е около 500 лева, като това са учебни заведения в периферията на страната. Иначе средната брутна работна заплата на учителите и на училищните директори е 719 лева, а за непедагогическия персонал е 485 лева. По думите на Такева средната учителска заплата е с около процент под средната работна заплата за страната, което е недопустимо, тъй като винаги учителските заплати са били с около 10% над средната за страната.
След вдигането на заплатите от 1 януари в 86 на сто от училищата в страната увеличението е с 8 и с над 8 процента, а в трийсетината училища с най-ниски заплати няма никакви средства за ръст на възнагражденията на заплатите. В други 97 училища в страната увеличението на заплатите е средно с 4 процента. Според Такева те трябва да се дофинансират.
В най-критично състояние са училищата в Шумен, Разград и Кърджали, Пазарджик и Благоевград.
В София училищата са в най-привилигирована позиция, но това се дължи и на сериозното дофинансиране от страна на Столична община.
Столичният кмет Йорданка Фандъкова съобщи, че през 2008 г. средната брутна работна заплата на учителите в общинските училища в София е била 548 лева, а днес 779 лева получават педагозите в детските градини и 482 лева - непедагогическият персонал в тях. За училищата в София средната брутна учителска заплата сега е 798 лева и 512 лева е заплатата на непедагогическия персонал.
От 2008 г. досега в София са открити над 100 нови работни места за учители. В София няма нито едно училище, което да е закрито заради недостиг на средства, но това е струвало на общината сериозна сума. Кметът съобщи, че през 2008 година общината е дофинансирала с над 14 390 000 лева училищното образование в столицата, за да не позволи да бъдат закрити училища.
Сега Столичната община продължава да дофинансира маломерните паралелки в училищата.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
5 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Издръжката трябва да се вдигне и приходите трябва да дойдат от сградата на профсъюзите, която е златна мина за приходи в бюджета.
- да си купят сградата от държавата или да плащат наем.
- да си платят земята под сградата.
- да си декларират доходите и да си платят данъците и осигуровките ... от джоба, не от държавния бюджет.
- да престанат да се правят на популисти защото с неадекватното си поведение внасят само икономическа и социална разруха ... и тласкат страната в бездната на бедността и мизерията.
- …
да си декларират всички офшорни банкови сметки, яхти, имоти зад граница и всякакви дялове и участия на борсата и да обяснят по как в качеството си на профсъюзи се занимават и с търговска дейност.
- да кажат колко пари са изпотрошилли от бюджета през последните 23 год. например.
- да си покажат оценките на приемния в икономическия (ако изобщо имат такива).
- да си направят един IQ тест по националната телевизия.
как не ви е срам.най големите търтеи сте от синдикатите. за нищо друго не ставате с вашата некадърност.какво сте направили досега кого сте спасили от уволнение.само бръщолевите глупости .по големи демагози от вас няма.некадзърници за нищо друго не ставате освен да заблуждавате простия народ.защо не станеш работодател на 2 -ма души и да видиш дебелия а не само да плачеш на чужд гроб.не знам кой още и има ли да ви вяярват
Защо ще стачкуват наесен- да стачкуват когато излязат "бисерите"/от труда им/- от кандидат-студентските кампании-защото май те останаха мерило за "образованост" на нацията ни ,иначе във ВУЗ-а може да се влезе и май .... и с двойка-
абе пламене! Кого плашиш, че ще има стачка, като седиш с "врагa" на една маса, а?
Шефката на СБУ - Я.Такева, дори не знае броя на учениците в училищата, които посочва. Напр. първите три посочени от нея софийски училища имат приблизително: в 18 СОУ - ок. 2 000 ученика; в 31 СУЧЕМ и 32 СОУ - по ок. 1 800 уч..