Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Коалиционни партньори на САЩ искат услуги за изпращането на войски в Ирак

0 коментара

Дойде време да се отплатим на 26-те страни от "коалицията на желаещите", които се включиха в оглавената от САЩ окупация на Ирак.

Тези страни очакват от администрацията на Буш да им се отблагодари за оказаната подкрепа. Монголия, която има 174 войници в Ирак, иска споразумение за свободна търговия със САЩ.

Турция, която обмисля да изпрати 10 000 войници, току - що спечели американски гаранции за заем на стойност 8,5 милиарда долара, а Полша, Сърбия, Румъния, Латвия и други страни искат договори за възстановяването на инфраструктурата на Ирак.

"Те дадоха своя принос и сега искат да участват", каза Джон Пайк от консултантската фирма в областта на сигурността GlobalSecurity.org. "Те искат своя дял от пая."

Малко правителства искат открито наградата за заслугите си в Ирак. Експерти са на мнение, че САЩ вероятно не са обещавали предварително услуги, въпреки че такъв ход е рутинна част от дипломацията.

Участието обаче на малки страни като Македония - с население 2 милиона, и Естония - с 1,4 милиона, даде ценно международно признание на войната, която не получи подкрепата на ООН и до голяма степен е смятана за едностранно действие от страна на САЩ. Освен това 20 000 войници, изпратени досега от коалиционни страни, облекчават бремето на 130-те хиляди американски войници в Ирак.

По тази причина САЩ са склонни да се отплатят, смятат експерти.

Президентът Джордж Буш покани през февруари монголския си колега Нацагийн Багабанди в Белия дом, за да му благодари за присъединяването към коалицията. През април Монголия поиска услугата да ѝ бъде върната. Тя настоява за споразумение за свободна търговия, каза Жамбалдорж Церендорж, съветник в монголското посолство във Вашингтон.

Според него подкрепата на Монголия за войната в Ирак ѝ дава предимство. "Не можем да твърдим, че тя ще изиграе главна роля, но може да помогне до някаква степен", каза той.

Връщането на услугата в повечето случаи ще бъде под формата на бъдеща американска военна помощ и инвестиции в източноевропейски и други приятелски страни вместо в стари съюзници като Франция и Германия, които бяха против войната, смятат анализатори.

"Несъмнено тези страни разбират, че САЩ се нуждаят от политическа и военна подкрепа", каза Филип Финеган, военен анализатор от консултантската фирма в областта на отбраната Teal Group. "Те ще използват това като коз в преговорите, за да затвърдят позициите си и да извлекат полза".

С 2400 войници в Ирак и командването на стабилизиращата зона в Централен Ирак, Полша вече попадна на златна мина. Американското правителство похарчи около 250 милиона долара да прехвърли полските войници в Ирак, да им построи лагери и да ги оборудва. Сега полските национални авиолинии ЛОТ са сред няколкото европейски превозвачи, които имат право да извършват полети до Ирак, а полската банка Милениум е в консорциума от 13 банки, който ще управлява Иракската търговска банка.

Официално договори за възстановяването на Ирак могат да сключат всички страни, които не са в списъка на Държавния департамент с държави, спонсориращи тероризма.

"Искаме възможно най-много страни да се включат във възстановяването на Ирак", каза говорителката на американската администрация в Багдад Нахид Махта. "Всеки един може да участва, стига да има необходимия експертен опит."

Неофициално страни като Франция и Германия, които имаха солидни търговски отношения с Ирак преди войната, са извън класацията.

Полша има 116 доставчици и подизпълнителски фирми, които са регистрирани към Бехтел Корп. - американския предприемач, натоварен с възстановяването на голяма част от Ирак, а Франция, чиято икономика е далеч по-голяма, има само 24.

Над 20 полски компании подписаха през юли меморандум за разбирателство с Келлог, Браун енд Рут - клон на базираната в Хюстън компания за строеж на петролни съоръжения Халибъртън. Групата от полски компании се подготвя за договори за възстановяването на иракската петролна промишленост.

"Те се стремят да бъдат добри партньори на американските компании", каза Владислав Йержи Вежик, директор на полската Търговска камара.

Поляците договориха също покупката на около 450 нови джипа Хъмви на стойност 45 милиона долара - сделка, финансирана чрез американски заем, каза говорителят на Министерството на отбраната полковник Еугениуш Млечак.

Прекият достъп до суров петрол е крайната цел на Полша, каза външният министър Влоджимеж Чимошевич.

Българите чакат САЩ да им върнат услугата за изпращането на 480 войници в Ирак - те искат помощ за прибирането на дълга си от Ирак на стойност 1,7 милиарда долара и американски инвестиции в България.

Албания, която изпрати 70 миротворци в северния иракски град Мосул, очаква американска подкрепа за осъществяването на военни реформи, които да я квалифицират за членство в НАТО. Страната получи 3 милиона долара американска военна помощ заради изпращането на свои войски, като Вашингтон покри разходите по прехвърлянето им.

Сенаторът Едуард Кенеди заяви миналата седмица, че чужди лидери били подкупвани от САЩ да изпращат войски в Ирак. Анализатори окачествиха обаче възнагражденията на коалиционни страни като типична дипломация.

"Това е напълно нормален ход, чиято цел е да бъде събрана коалиция", каза бившият американски дипломат Джеймс Луис, който сега е в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон. Дипломацията означава да предложиш на правителствата "поднос със сладки", за да могат по-лесно да се съгласят с исканията на САЩ.

Чешкият премиер Владимир Шпидла обсъди през юли с президента Буш договорите за възстановяването на Ирак, след като Чехия изпрати 312 души персонал в полева болница в Басра. Външният министър Цирил Свобода също дискутира въпроса с контрактите с държавния секретар Колин Пауъл, каза говорителят на външното министерство Вит Колар.

40 чешки фирми са близо до сключване на договори в Ирак, каза високопоставеният търговски служител Франтишек Малота.

Стивдоринг Сървисиз ъв Америка - американската компания, която отговаря за възстановяването на пристанището Ум Каср на Перисийски залив, поиска от украинска компания да поеме част от работата, каза служител във външно министерство, който пожела анонимност. Той не уточни коя е фирмата.

Украйна изпрати около 450 войници за противохимична защита в Кувейт по време на войната и сега участва с 1640 миротворци във водените от Полша сили.

Йордания, която не се присъедини към коалицията, но позволи на САЩ да разположат специални сили в източната ѝ част, поиска от Пентагона да обнови за 100 милиона долара изтребителите ѝ Ф-16 и хеликоптерите АХ-1 Кобра, каза Ричард Абу Лафия от Teal Group.

Дори Сърбия, която не се включи в коалицията и няма войници в Ирак, се хвалеше, че е получила награда за подкрепата си за САЩ. Правителството не уточни в какво се състои подкрепата, но според местния печат Сърбия е дала на САЩ разузнавателни данни за построени от Югославия военни бункери, летища и други съоръжения в Ирак.

Сръбският премиер Зоран Живкович заяви пред репортери във Вашингтон през юли, че Пауъл обещал да включи сръбски фирми във възстановяването на Ирак. Живкович се срещна също с Бехтел, където му бе показано как компании могат да се регистрират като евентуални подизпълнители на интернет-страницата на Бехтел, каза Валери Казанджян от компанията.

В Ирак има 130 000 американски войници и над 20 000 войски и войници от сили за сигурност от други страни. Повечето от неамериканските войници са разпределени в два мироопазващи контингента - британският в южната част на страната и полският - в Централен Ирак.

Великобритания - 7400, планират се още 1200; Италия - 3000; Полша - 2400; Украйна - 1640; Испания - 1300; Холандия - 1106; Румъния - 600;
България - 480; Дания - 406; през октомври ще бъдат изпратени още 90; Тайланд - 400; Ел Салвадор - 360; Хондурас - 360; Чехия - 312; Доминиканска република - 300; Унгария - 290; Филипини - 177; Монголия - 174; Норвегия - 156; Никарагуа - 120; Португалия - 120; Латвия - 106;
Литва - 90, може би ще изпрати още 50; Словакия - 82; Албания - 70;
Нова Зеландия - 61; Естония - 55; Македония - 28; Казахстан - 27.

*По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.