Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Коалиционният анекс пълен с пожелания и без ясни срокове

На шест месеца ще се оценява свършеното от кабинета, но блокът не предвижда санкции, ако нещо не бъде изпълнено

5 коментара
Найден Зеленогорски, сн. БГНЕС

"Ключовите реформи в най-чувствителните сектори да бъдат ускорени и задълбочени, като бъдат постигнати конкретни резултати". Такова почти Коледно пожелание са записали депутатите от Реформаторския блок в проекта на декларация, с който трябва да бъде препотвърдено коалиционното управление с ГЕРБ, за чиято опозиция се обяви една от партиите в Блока - ДСБ и депутати от гражданската квота.

Документът е наречен с гръмкото име "Ключови приоритети за ускоряване и задълбочаване на реформаторските политики в най-чувствителните сектори". Той по никакъв начин не се различава от приетата в началото на управлението програмна декларация на коалицията. Единственото по-различно е значително по-сбитият вариант на приоритети и краткият шестмесечен срок, в който ще бъдат правени регулярни "прегледи" на свършеното по тях. По този начин РБ се отметнаха тихомълком от обявлението си, че срокът на новото "споразумение" ще бъде половин година.

В текста обаче няма никакво описание какво би се случило, ако "пожеланията" от документа не се случат. Не са предвидени и конкретни срокове за всяка записана точка, но от РБ твърдят, че за всяка сфера ще бъдат допълнени срокове, в които се очакват конкретни резултати.

Освен регламентираните "прегледи на свършеното" на всеки шест месеца, като времеви ориентири в декларацията са предвидени и два други срока. Те са, че коалиционните партньори до края на януари идната година ще направят преглед и оценка на постигнатото през първата година на управлението и че свършеното по съдебната реформа ще се отчита на три, а не на шест месеца.

Любопитен момент е, че в глава "Съдебна реформа и противодействие на корупцията" работата по Закона за съдебната власт (ЗСВ), който бе промотиран като основата на реформата в сектора, е едва на второ място. Като първи приоритет РБ вече изтъква антикорупционния закон на Меглена Кунева. След него се нарежда приемане на ЗСВ "в изпълнение на мерките, предвидени в приетата от НС Актуализирана съдебна стратегия". От РБ също ще изработват и нова концепция за наказателна политика и нов проект на Наказателен кодекс.

Следващите точки от тази глава са внасяне и приемане на предложения за промени в процесуалните закони, създаване на нормативна основа за електронно правосъдие и приемане на модерна уредба в областта на юридическото образование.

От РБ настояват в областта на образованието да се проведе широка дискусия, а след това и да се приемат нови държавни стандарти в съответствие със Закона за предучилищното и училищното образование. Също така: да бъдат "приети нормативни изменения, насочени към засилено финансиране на висшето образование на основата на качествени показатели". Реформаторите искат и нормативни изменения за управлението и акредитацията на висшите училища и модернизиране на професионалното образование.

В сектор "Здравеопазване" РБ са записали въвеждане на електронно досие и електронна идентификация на пациента; въвеждане на национална здравна карта; създаване на механизъм, който обвързва финансирането с оценката на качеството на медицинските дейности и удовлетвореността на пациента. Все неща, които и досега са коментирани.

В област "Енергетика" също няма почти нищо ново от заявяваните до момента приоритети. РБ са записали, че в бъдещето ще се изготви план за оптимизирането на разходите в енергетиката, като въпросният щял да "следва ясен времеви график". Такъв трябваше да е готов още през октомври като резултат от протестите на бизнеса през лятото срещу поскъпването на цената на тока.

"Поемане на ясен ангажимент за начина на ценообразуване след либерализацията в сектора", също е познат приоритет. Единственото ново, което са записали от РБ е "публикуване на договорите за изкупуване на електроенергия от НЕК в тяхната цялост".

В сектор "Икономика" са предвидени само две мерки, които също са познати и предвиждат внасяне и приемане на закони за публично-частното партньорство и за индустриалните зони и технологичните паркове.

Административната реформа и електронното управление също са сред приоритетните области на Реформаторския блок. Коалицията припомня всички свои стари искания, свързани с темата: утвърждаване на конкурсното начало при постъпване на работа в държавната администрация; административна реформа с акцент върху сектор "Сигурност" чрез оптимизиране на администрацията и приемане на график за въвеждане на електронни административни услуги.

Според представители на РБ това не е окончателният текст, защото имали амбиция да запишат срокове към различните мерки. Не се знаело обаче дали от ГЕРБ ще приемат такъв вариант.

Попитан дали Реформаторският блок би напуснал мнозинството, ако не се изпълняват сроковете, депутатът от РБ Найден Зеленогорски отговори, че не обича силните думи и героичните пози. Искам да направим действащ анекс към споразумението, вчера премиерът ясно каза, че по него се работи. Ние искаме само това - бързи реформи, очевидно е, че Местан се притеснява от тези реформи в съдебната система и антикорупционното законодателство, добави той.

По думите му в разговорите за анекса участват представители и на ДСБ, и на гражданската квота.

Лидерът на ДСБ Радан Кънев по-късно обаче заяви, че партията не участва в тези разговори и той не очаква нищо от тях. "Ние казахме в какви параметри си представяме излизане от тази криза, явно колегите от ГЕРБ си ги представят по друг начин чрез раздробяване на няколко парламентарни групи и сглобяване на ново мнозинство около същия кабинет. Ние предложихме нов кабинет около старото мнозинство. Това са две напълно различни философии", каза Кънев, цитиран от пресцентъра на Реформаторския блок.

Ние сме РБ, единно цяло, и това, че вътре има различни мнения, не означава, че не трябва да продължим да спазваме механизмите за вземане на решения, обясни от своя страна Зеленогорски.

От вчера работим активно по декларация, която да представим на ГЕРБ и която да бъде основа на преговори за подписване на анекс към коалиционното споразумение. Надяваме се до края на тази седмица да бъдем готови, за да можем да го подпишем в началото на следващата седмица, каза още той.

В това си обяснение обаче ГЕРБ и РБ отново се разминаха.

"Подготвяме анекс към коалиционното споразумение, с който да уточним следващите стъпки в съдебната реформа. Най вероятно ще го подпишем през януари следващата година", съобщи вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова, цитирана от БГНЕС.

Тя обясни, че е говорено с лидери на партии, подкрепящи правителството, но ще се изчака да бъде гласувана кандидатурата на новия министър на правосъдието, за да се включи и той в окончателното оформяне на анекса и документът да бъде преподписан.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BLM
    #5

    "Ключови приоритети за ускоряване и задълбочаване ..." Защо ми звучи като "Некои съображения за ..."?

  2. Калико Джо
    #4

    Резултатът е сигурен! Човекът каза ще видим!

  3. И какво от това
    #3

    Бог да лбагослови Медиапул за ясно формулираните заглавия и подзаглавия!

  4. [email protected]
    #2

    Кой беше Радан Кунев,че да се меси в правителството?Той нали вече седи до Баракова и В.Енчев.Да си хортуват там и да вдигат ръка,само когато му кажат.

  5. Гармиш
    #1

    двуличници

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.