Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Коалицията (полу)обеща (полу)ревизия на договорите с "американските" ТЕЦ-ове

4 коментара
Коалицията (полу)обеща (полу)ревизия на договорите с "американските" ТЕЦ-ове

ГЕРБ измисли как хем да изпълни, хем да удовлетвори, хем да не удовлетвори искането от предизборната кампания на „Обединените патриоти“ за ревизия на договорите с т. нар. "американски централи“ - ТЕЦ "Марица Изток 1“ и ТЕЦ "Марица Изток 3“.

В управленската програма на бъдещата коалиция е записано, че двете политически сили евентуални коалиционни партньори се ангажират да „изпълнят решението (препоръките) на Европейската комисия“ по отношение на двете централи.

Така, в документа не се споменава директно, че ще се прави ревизия на споразумението и топката се прехвърля в ръцете на Европейската комисия.

В 43-я парламент "патриотите“ многократно настояваха за прекратяване на договорите с централите и сочеха, че в Полша и Унгария имало такива прекратени договори заради неправомерна държавна помощ.

"Ощетяването на България от американските централи е почти 3 млрд. лева – не без съдействието на некомпетентно законодателство и държавните органи“, твърдеше тогава съпредседателят на "Обединени патриоти“ Валери Симеонов.

През 2014 г. енергийният регулатор у нас изпрати запитване до Европейската комисия дали има непозволена държавна помощ по дългосрочните договори на двете централи за изкупуване на тока им на фиксирани преференциални цени и оттогава насам официално не е обявено дали Брюксел се е произнесъл по въпроса и каква е окончателната му позиция.

От изявление пред медиите на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов преди десет дни стана ясно, че през есента на 2016 г. Европейската комисия е установила, че договорите с т.нар. американски централи - "КонтурГлобал“ и "AES Гълъбово“, са държавна помощ, но не се е произнесла дали става въпрос за регламентирана или нерегламентирана помощ.

Вследствие на констатацията си ЕК е препоръчала България и собствениците на двете централи да започнат преговори за промяна на някои клаузи в договорите, но не е ставало въпрос за прекратяването им.

Според Иванов, ако става въпрос за регламентирана държавна помощ, в това няма нищо обезпокоително.

През декември 2016 г. служебният зам.-министър на енергетиката Николай Николов обяви, че при прекратяване на договорите с американските централи България ще трябва да плати неустойки, които може да достигнат 3 млрд. лева.

Всъщност, след продължителни преговори тези договори веднаж вече бяха преразгледани. В резултат на тези преговори през пролетта на миналата година „Националната електрическа компания“ (НЕК) разплати на двете централи своите дългове за изкупена в стари периоди електроенергия по дългосрочните договори на преференциални цени. Борчът към "Ей И Ес" беше достигнал 588 млн. лв., а към "КонтурГлобал" - 501 млн. лв., като средствата дойдоха от заем на „Българския енергиен холдинг“ в размер на 535 млн. евро.

Веднага след това, още от 27 април 2016 г., централите намалиха стойността на електроенергията си, като цената за разпологаемост на мощностите на ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово“ падна с 14%, а на "КонтурГлобал Марица Изток 3" - с 15%. След влизането в сила на по-ниските цени НЕК икономисва близо 100 млн. лв. годишно или около 1 млрд. лв. за оставащия до 2026 г. десетгодишен период от договорите за задължително изкупуване на електроенергията от двете мощности. За да останат в сила намалените цени на тока от американските централи обаче, НЕК не трябва да допуска нови забавяния в плащанията. Ако това се случи, автоматично отстъпката отпада.

Петнайсетгодишните договори за задължително изкупуване на тока от двете ТЕЦ по преференциални цени бяха подписани, за да може инвеститорите да гарантират възвръщаемостта на вложените средства в модернизацията на ТЕЦ "Марица Изток 3" и в изграждането на напълно новата "Ей И Ес Гълъбово" на мястото на старата ТЕЦ "Марица Изток 1". Инвестицията на "Ей И Ес" надхвърли 1.5 млрд. евро, а в ТЕЦ "Марица Изток 3" бяха вложени над 700 млн. евро от италианската "Енел", която по-късно продаде 63-процентрия си дял в централата на "КонтурГлобал". Останалите 27 на сто от капитала са на НЕК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #4
  2. Преслав
    #3

    Руснаците изклатиха България с Белене , американците с Мариците. Лизачите от едната и другата страна са еманация на националното падение. Напълно си заслужават мизерното съществуване едните и другите продажници. Сините вече минаха в историята , дано същото сполети и червените.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  4. Коалицията нагло ИЗЛЪГА и ЗАМАЗА! В ЕК има силно американско лоби! Заради това ЕК отказва да даде официално писмено становие, че договорите с Марица 1 и 3 са "скандални" и "недопусима държавна помощ"! Но служители от ЕК заявяват това устни разговори! Чака се още 8г договорите да изтекат! Бг делегация е говорила в Брюксел за Марица 1 и 3 в декември м.г. Срещата не е била обявена, защото няма никакви резултати, освен устни "възмущения" и никакви писмени становища на ЕК! Полша е развалила или предоговорила подобни договори.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.