Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Коч" иска БТК, но няма да оспорва в съда сделка с "Вива венчърс"",N

0 коментара

"Коч холдинг" публично оповести днес, че се опитва да преговаря с управляващите за БТК, за да ги убеди как е готова да подобри офертата си, класирана на второ място. В същото време президентът на "Коч информейшън груп" Али Коч декларира пред медиите, че ако българският телеком бъде продаден на класираната първа в конкурса "Вива венчърс", турската фирма няма да оспорва сделката в съда.

Управляващите в България пеят различна песен, бе изводът на Али Коч след срещите му в София. Той обаче уточни, че никой не се е ангажирал с обещание сделката да се преразгледа. Класираният на второ място в конкурса за БТК консорциум между "Коч холдинг" и "Тюрк телеком" се е срещнал практически с всички с отношение към сделката - от премиера до синдикатите в БТК.

Първоначално, след решението на АП да избере за купувач на БТК "Вива венчърс", компания на американския инвестиционен фонд "Адвент", турският кандидат обяви приватизационната процедура за прозрачна и законна и заяви, че няма да оспорва решението на агенцията.

Преди около месец от турската компания обаче обявиха, че са готови да подобрят офертата си за БТК, независимо че процедурата вече не позволява това. Тогава стана ясно, че нейни представители вече са започнали совалки в София. Днес Али Коч заяви, че целта на тези срещи била да се изрази загрижеността на турския кандидат от удължаването на срока на преговорите на АП и "Вива венчърс" с 50 дни и да се убедят управляващите, че турският кандидат вече има по-добра оферта.

В началото на тази седмица, освен синдикатите, към лобистите за загубилия конкурса турски кандидат официално се присъедини и ДПС, взимайки политическо решение по един от най-важните параметри пред приключването на сделката. Решението на ДПС, че държавата трябва да прибере цялата печалба на БТК за 2002 г. нарушава както договореностите между АП и "Вива венчърс", така и ангажиментите на държавата към международните банки - кредиторки на БТК. Освен това то е в пълен синхрон с обещанията на "Коч" - Тюрк телеком" да се откажат от дивидента в полза на държавата. Час след като взеха политическо решение, Ахмед Доган и двама от заместниците му се срещнаха в турското посолство с представителите на "Коч".

Декларираният отказ от атака в съда, ако кабинетът продаде БТК на "Вива венчърс", Али Коч обясни с думите, че консорциумът не би искал да действа против намеренията на българското правителство. Коч се позова и на това, че България е важна за Турция и става въпрос за дългосрочни интереси. Бе съобщено, че в момента "Коч груп" проучва пазара на горива и до края на годината ще започне дейност в тази област. Досега групировката има инвестиция в търговията на дребно у нас чрез фирмата "Рамстор".

Целта на днешната пресконференция, на която бяха представени намеренията на кандидата за БТК, Коч обясни с желанието да се даде допълнителна информация на управляващите, така че те да могат евентуално да променят сегашното си становище.

Според него досега са направени толкова промени в приватизационната процедура за БТК, че не би било кой знае какъв проблем АП да пристъпи към паралелни преговори с двата кандидата. Законодателството обаче не позволява подобни преговори. Единственото, на което може да разчита турския кандидат, е Надзорният съвет на Агенцията за приватизация да не одобри парафирания договор с "Вива венчърс". Тогава би се пристъпило към преговори с класирания на второ място, ако АП не прецени, че трябва да прекрати процедурата.

Позицията на "Коч холдинг" и "Тюрк телеком", оповестена днес е, че процедурата за БТК вече не е честна и прозрачна и няма да доведе до най-доброто решение за България. Според кандидата, Агенцията за приватизация и сега продължава да преговаря с "Вива венчърс" по останалите документи, свързани със сделката, извън парафирания приватизационен договор. При обявени първоначално 50 дни за преговори, вече са изминали 120, обърна внимание Али Коч.

Преговорите за БТК бяха прекратени на 43-я ден, от постановление на прокуратурата по сигнал на СДС. След като и прокуратурата, и съдът се произнесоха, че няма нарушения нито на приватизационната процедура, нито по отношение на избрания кандидат "Вива венчърс", Агенцията със свое решение удължи срока за преговори с още 50 дни. Наредбата за конкурсите позволява на АП да променя сроковете по провежданите от нея процедури.

Според Али Коч, че управляващите в България са поставени на важен кръстопът поради наличието на много проблеми покрай сделката. Бизнесменът припомни неодобрението към нея от страна на синдикатите, неприемливото, според него, искане на купувача за дивидента за миналата година и различните послания, идващи от отделни представители на българското правителство.

Турският кандидат смята, че при преговорите с "Вива венчърс" не е било постигнато съществено подобрение на параметрите по сделката. Подобрени били параметри извън предварително определените за класирането - цена, инвестиции и работни места. Става дума за договорките, свързани с финансирането на оборудването на министерството на отбраната, покриване разходите по дейността на МВР, социалните обещания и договорката за клоу бек (получаване на част от печалбата при препродажба на акциите на БТК от страна на купувача).

От "Коч холдинг" и "Тюрк телеком" са готови както да повишат предлаганата от тях цена, така и да оставят на държавата да прецени как да бъде разпределен дивидента за 2002 г. Консорциумът е готов да освободи само 4000 души, докато от "Вива венчърс" настояват за 6500. Коч информира, че въпреки декларираните инвестиции от 400 млн. евро, в офертата на кандидата е бил записан ангажимент за инвестиции от 618 млн. евро.

По думите му, ако се има пред вид искането на "Вива венчърс" за това дивидента да остане в компанията, то ще излезе, че офертата на турския кандидат се увеличава с още 65 млн. евро (класирана на първо място оферта бе за 200, а втората за 180 млн. евро).

На пресконференцията бе съобщено, че към "Тюрк телеком" и "Коч холдинг" е изразила готовност да се присъедини и американската "Карлайл груп". Тя щяла да придобие 24% от консорциума и да съдейства при осигуряването на финансиране. "Карлайл груп" управлява фондове за над 15.8 млрд.щ.долара.

От АП заявиха, че са дали равнопоставена възможност на консорциума да участва в приватизацията на БТК съответствие със закона и Наредбата за конкурсите.

Според "Вива венчърс" направените оценки и предположения за развитие на процеса на приватизация на БТК могат да бъдат приемани само като внушения, но не и като реални факти.

От кандидат-купувача припомнят, че цялата документация, финансовите, инвестиционни и организационни предложения и ангажименти, направени от "Вива Венчърс", са претърпели всички проверки и процедури на българската държава.

От компанията смятат, че по всички правила на конкурсната процедура са в правото си да завърши сделката на БТК, още повече, че в процеса на преговорите са постигнати всички споразумения. Според "Вива венчърс" подобни опити за намеса в хода на процедурата са недопустими за нормалната бизнес етика и не би трябвало да бъдат толерирани.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.