Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Кофас” остави България под наблюдение заради опасност от ръст на кредитния риск

0 коментара

Международната организация за измерване на кредитния риск “Кофас” (COFACE) прогнозира 25% ръст на междуфирмената задлъжнялост у нас следващата година, съобщиха от българското звено на организацията във вторник.

Със замразен рейтинг А4 минус България остава в списъка на държавите под наблюдение с тенденция за увеличаване на бизнес риска, казват от “Кофас”. Така след големите рейтингови агенции и организацията за кредитен риск сложи България в групата на държави, които вследствие на глобалната финансова криза може да пострадат сериозно следващата година. 

България влезе в отрицателния списък на организацията в началото на 2008 година, когато рейтингът ни бе понижен от A4 на А4 минус. Предишната актуализация бе направена през януари 2007 година, когато от B плюс той бе повишен на А4.

Рейтингът на “Кофас” отразява тенденциите в три основни насоки: бизнес климат, икономически и финансови перспективи и фирмено поведение на плащане. Под наблюдението на компанията попадат 155 страни по света. Класификацията им е в седем нива - А1, А2, А3, А4, В, С и D в посока увеличаване на риска. Рейтингът на всички държави се преразглежда на всеки три месеца.

Според оценката на “Кофас” България остава в отрицателния списък на страните под наблюдение заради уязвимостта на икономиката ѝ и силната ѝ зависимост от външни фактори и чуждите инвестиции. Това може да се окаже много рисково в условията на световна финансова и кредитна криза.

Според експертите на компанията във филиала ѝ в България рейтингът на страната ни не е понижен, а е замразен. Причината е, че засега икономиката ѝ реално не е повлияна от кризата.

В момента данните на “Кофас” не показват ръст на компаниите, обявили несъстоятелност, като нивата са същите като миналата година. Очакванията са догодина да се усетят истинските последици от финансовата криза чрез забавяне на българската икономика, затрудняване на кредитирането и оскъпяване на финансовия ресурс и ръстът на междуфирмената задлъжнялост в сравнение с 2008 година ще нарасне с около 25%.

Според последните анализи на “Кофас” за разлика от българската икономика западноевропейските вече понасят осезаемо негативите от кредитната криза. Едно от нейните проявления е регистрираният ръст от 36% на просрочените плащания в световен мащаб в сравнение със същия период на 2007 година.

Вследствие на негативното влияние на кризата върху икономиките, международната организация понижи рейтингите на Великобритания и Ирландия от A1 минус на А2. Исландия, включена в отрицателния списък на държави под наблюдение през март 2007 г., отчита даже по-сериозен спад – от А1 минус до А3. Италия, Франция и Хонгконг също са включени в отрицателния списък на “Кофас” на държави под наблюдение.

Последните доклади на експертите от “Кофас” предвиждат световната кредитна криза да продължи между 18 месеца и 2 години. Според тях дори световната икономика да навлезе в дълъг период на нисък растеж, компаниите ще се адаптират. Сегашната кредитна криза, която започна през януари 2008 г., може да се сравни като сила с тази от 2001 г., но е по-ограничена от предишните от 1973 г., 1982 г. и 1991 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.