Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Когато яйцето беше истинското златно покритие на българския лев

8 коментара
Когато яйцето беше истинското златно покритие на българския лев

Пандемията на така наречения "испански грип" през 1918-1920, който е бил много по-смъртоносен от сегашния КОВИД-19, за световната икономика е причинила загуби в размер на поне 3 млрд. долара – тяхната тогавашна покупателна стойност днес се равнява на над сто милиарда. Това твърдят повечето специалисти по икономическа история. Сривът на световния брутен вътрешен продукт (БВП) е бил около 6%. За сравнение: актуалните оценки и прогнози на експертите на Международния валутен фонд и Световната банка за пораженията в резултат от коронавируса са далеч по-мрачни: очаква се спад на световния БВПот може би 10% в сравнение с миналата година.

Според прецизираните статистики, през 1918-1920 година испанският грип е убил 39-40 милиона души по цял свят. В България пандемията взима над 80 000 жертви – така страната се оказва, редом с Португалия и Италия, с най-големи демографски загуби като процент от населението.

България се гърчи

Испанският грип нанася тежък удар върху българската следвоенна икономика. Той влиза в много лош резонанс с репарациите, наложени на България от победените държави. Според Ньойския договор, страната е задължена ежегодно да изплаща на победителките по 4 млрд. лева – а към този момент всички приходи в държавния бюджет не надхвърлят 3 млрд. лева. Да не забравяме още, че България е изгубила една пета от територията си, а трябва да се справя и с наплива на 300 000 българи, прокудени от съседните държави. Кралството на сърбите, хърватите и словенците, а също Гърция и Румъния, получават от България и огромни компенсации в натура – главно зърно, добитък и въглища. Исканията им България да изплати допълнително и 500 млн. златни франка са намалени наполовина от великите сили. На практика в условията на грипна пандемия победената България се оказва в състояние на пълен финансов и стопански фалит.

Българското чудо

Въпреки всичко това испанският грип не разсипва окончателно страната. Икономически той засяга много по-сериозно държавите с развита индустрия, където работата на конвейер просто не позволява да се въведе ефикасна карантина. Над 80% от икономиката на България е аграрна, а това е предпоставка за естествена дистанция между селяните на полето и по пасищата, които обикновено живеят в отдалечени едно от друго малки села, махали и колиби. Въпреки испанския грип, репарациите и вътрешните размирици – например Септемврийското въстание и атентата в "Св.Неделя" - България постепенно и с много усилия успява да излезе от националната катастрофа. В навечерието на световната финансова и икономическа криза, започнала през есента на 1929, българската икономика вече е успяла да се изправи на крака. Страната коректно изплаща задълженията си, а българският износ на тютюн, зърно, розово масло и други селскостопански продукти обяснява популярната тогава метафора, че "яйцето е истинското златно покритие на българския лев".


                                       


                                       

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Панайот
    #8
    Отговор на коментар #6

    Днес, на този ден, никой не трябва да се страхува! https://m.youtube.com/watch?v=GOA4vL4WCeg

  2. Панайот
    #7
    Отговор на коментар #1

    Практик, правилно тези факти трябва да бъдат припомняни непрекъснато, но с една малка корекция. Французите са тези които най много настояват за крайни и жестоки наказания и репарации срещу победените страни, но някой британски политици също са изразявали възмущение от тази прекомерна отмъстителност на франсетата. Всъщност по мои впечатления, някък Франция все се е държала най враждебно и презрително към България от всички други жевропейски държави и в частност Великите сили, не само след ПСВ, а по принцип.

  3. Коментарът е изтрит в 00:12 на 7 май 2020 от автора.
    #6
  4. Коментарът е изтрит в 18:02 на 6 май 2020 от автора.
    #5
  5. Ощавен маркиз
    #4

    Честит, въздигащ духа български, благодатен да ни е и този Гергьовден, братя и сестри! Със Светията Победоносец - като древни скотовъдци и земеделци, но и като непобедени на бойно поле воини - НИЕ си държим райската "чергица" на Татковината наша, в средата на Балканите, вече 14 века /а с тракийските си праотци от 5 хилядолетия!/ с ЕДНО ИМЕ, мило, славно... Благородството и желязната воля на оформялата се тъй дълго БЪЛГАРСКА нация почти нямат равни, дори и в Европа "на нациите". Да знаем добре и да

  6. Практик от София
    #3

    Трета част

    През януари хиляда деветстотин двадесет и шеста година многоопитен и умерен политик съставя нов сговористки кабинет. Андрей Ляпчев, българин родом от Македония, обявява открито основните правителствени цели: вътрешно успокоение и стопанско възстановяване.
    В кратък срок са заменени смъртните наказания на седемдесет комунисти, леви земеделци и анархисти и са освободени над хиляда политически затворници.
    Министър-председателят защитава блестящо репутацията си на високоефективен преговарящ

  7. Практик от София
    #2

    Втора част

    Българските представители подписват мирния договор в парижкото предградие Ньой сюр Сен през ноември. Сразената България губи Южна Добруджа, Вардарска Македония, Западните покрайнини, Егейска Македония и излаза си на Бяло море.
    Превръща се в държава, която от всички страни граничи със себе си. Дефинираната сума на плащанията достига 2,25 милиарда златни франка за 37 години. Българската войска се свежда до 20 000 доброволци, без право на голямокалибрени оръдия, танкове, подводници

  8. Практик от София
    #1

    Първа част

    През хиляда деветстотин и деветнайста година българският народ тръпне за своето бъдеще и се осланя на Господ Бог. В интервю, дадено за френския вестник "Пти Паризиен" на двайсти август, гръцкият премиер с грижливо подбрани и силно експресивни думи заковава обречената грешница към позорния стълб:
    "Ние, всички съюзници, дължим на България удължаването на войната с още две години. Гърция дължи на нея най-тежката криза, която тя никога преди не е преживявала. Пак по нейна вина Сърбия понесе

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.