Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кой е Кевин Маккарти - новият шеф на Конгреса на САЩ

21 коментара
Кой е Кевин Маккарти - новият шеф на Конгреса на САЩ

Петдесет и седем годишният Кевин Маккарти зае престижния пост на председател на Камарата на представителите на американския Конгрес - третият по важност пост в САЩ.

Маккарти е амбициозен политик, който се стремеше към този развой на кариерата си от години, но трябваше да преглътне 14 поражения за няколко дни, преди да бъде избран на 15-ия опит тази нощ, предаде Франс прес.

Маккарти е роден през 1965 г. в Бейкърсфийлд, републикански бастион в бастиона на демократите Калифорния. Той е син на пожарникар и на домакиня. Родителите му са демократи.

Маккарти не пропуска да изтъкне работническия си произход и обещава да защитава американската мечта за онези, които работят здраво. На 21 години той открива малък бизнес за сандвичи и се сблъсква с бюрокрацията в страната.

После бързо подновява университетското си обучение и става парламентарен асистент, а после и местен народен избраник, преди да влезе в Камарата на представителите през 2006 г.

Маккарти е специалист в изкуството за набиране на средства за партията. От 2014 г. той ръководи републиканската група в долната камара на Конгреса.

През 2015 г. Маккарти бе привърженик на Доналд Тръмп по време на първичните избори на републиканците. След президентския вот през 2020 г. Маккарти първоначално подкрепи "кръстоносния поход" на милиардера срещу изборните резултати, но бе потресен от атаката на привърженици на Тръмп срещу Конгреса на 6 януари 2021 г. и заяви, че Тръмп носи отговорност в тези прояви на насилие.

Седмица по-късно обаче той бе заснет широко усмихнат до милиардера в позлатените салони на Мар а Лаго, имението във Флорида на Тръмп. За да оправдае този обрат в позицията си, той заяви тогава: "Днес президентът Тръмп се ангажира да помогне за избора на републиканците в Камарата и Сената през 2022 г.". Той изтъкна, че консервативното движение е единно.

Маккарти дори се сближи с привържениците на Тръмп в Конгреса, сред които и упорития Джим Джордан. Но това не направи избора му за председател на Камарата по-лесен. Редица привърженици на Тръмп не бяха убедени в позициите на Маккарти и упорстваха да му се противопоставят дори и когато самият Тръмп ги прикани да "гласуват за Кевин".

Привърженици на Тръмп обвиняваха Маккарти, че "се е продавал на всеки в продължение на десетилетия". Накрая след отстъпки Маккарти бе избран и това бе реванш за поражението му при предишния му опит през 2015 г.

Начело на парламентарната група на републиканците в Камарата Маккарти първоначално заемаше класическа републиканска позиция, насочена върху защитата на пазара и индивидуалния успех. Постепенно той напълно възприе плъзгането надясно на партията по въпросите за имиграцията, престъпността или правата на трансджендърите.

През 2015 г. гаф му коства председателския пост на Камарата. По време на интервю той се похвали, че разследващата комисия за атентата срещу американското посолство в Либия е подкопала шансовете на бившия държавен секретар Хилари Клинтън по време на кандидат президентската кампания. Тези думи бяха възприети тогава като признание, че драмата с атентата е била използвана за политически цели.

В Камарата Маккарти ще бъде запомнен и с осемчасовата си реч миналата година, която произнесе само, за да забави гласуването на мащабния план за инвестиции в инфраструктурата на страната, прокарван от президента Джо Байдън.

Тези дни Маккарти припомни този епизод и омаловажи мелодрамата, която бе наблюдавана в Конгреса тази седмица - едно невиждано нещо от 1859 г.

"Държа рекорда за най-дългата реч, произнесена в пленарната зала. Няма проблем ако счупя и рекорда за най-много турове за избирането ми за председател на Камарата на представителите". Все пак вторият рекорд му убягна - той е 44 тура, а Маккарти се справи на 15-ия тур.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #21
    Отговор на коментар #20

    ... и горд мъжкаризъм.

  2. Г. Димитров
    #20
    Отговор на коментар #19

    Ами, да, като не ти изнася на джендърската идеология е неефективност, недемоктратичност, безполезност и популизъм. За всички останали е крачка в правилната посока.

  3. В и К
    #19
    Отговор на коментар #18

    ... и популизъм.

  4. Г. Димитров
    #18
    Отговор на коментар #15

    Преписал си ги директно от ББС, и те разбира се не са включили съществените, като term limits vote, 72 hours to read bills, single bill subjects, end to all COVID mandates/funding, и т.н.

  5. В и К
    #17
    Отговор на коментар #16

    Накратко съдържанието на отстъпките - неефективност, недемоктратичност и безполезност.

  6. Г. Димитров
    #16
    Отговор на коментар #15

    Да, имаше и една възможност да не хванат Левски, ако си беше вързал цървулите...Само разследването на ФБР засенчва каквито там трохи си изброил...

  7. В и К
    #15
    Отговор на коментар #14

    Питам, защото без въпросните кресливци имаше една вероятност републиканците всъщност да спечелят повече места в Камарата с всички последствия от това. Кои отстъпки са лоши? Например "one-member election trigger" да не би да е добра? "No easy path to push through legislation" е от съмнителна полза. "Conservatives could be making the rules" или креслювци определят правилата - не беше ли загрижен за демокрация? "Taking plum roles away from supporters" също. "Spending restraints" - кога републиканците са били фенове на харченето? "Prioritise their issues" където става дума за приоритетите на магаджиите, това пак какво общо има с демокрация, когато кресливо малцинство налага приоритети?

  8. Г. Димитров
    #14
    Отговор на коментар #13

    Например факта, че тябваше да има "кресливци" за съгласието с такива елементарни републикански "отстъпки". За трети път питам, кои от тези отстъпки са лоши, и защо трябваше да му извиват ръцете на МакКарти да се съгласи? Не можеше ли още първият път да се влкючат?

  9. В и К
    #13
    Отговор на коментар #11

    Михайлович, кое те кара да си мислиш, че републиканците не биха могли да се справят в камарата на представителите без кресливото участие на магаджиите?

  10. Г. Димитров
    #12

    Канальчик, без да се впускаме в подробности, само съгласието на МакКарти да се създаде комисия, която да разследва разюзданото ФБР в ролята им на заобикалянето на Първата Поправка в последните 5 години е предостатъчна отплата за 3-дневното закъснение.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.