Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кой плаща глобите, когато Кацарчев сбърка?

0 коментара

Ако всички по веригата коректно начисляват ДДС и не увеличават надценките си, българските лекарства не трябва да поскъпнат с повече от 9 процента. С изключение на аптеките, вече регистрирани по Закона за данък добавена стойност, където към цената на медикаментите ще се прибавят още 3-5 процента. Ако някой отива извън тези цени, мисля, че трябва да бъде обект на контрол от страна на данъчната администрация.

Изявлението е от вчера, принадлежи на здравния министър Божидар Финков и бе разпространено от БНР и БНТ.

Днес народната представителка от НДСВ д-р Антония Първанова вмени на данъчната администрация по-честичко да проверява оборота на аптеките, за да се регистрират повече от фармацевтите по ДДС.

Явно че и на изпълнителната, и на законодателната власт се е набила в очите повишената активност на данъчната администрация, в частност на двата ѝ специализирани контролни органа - ревизорите и оперативен контрол. В случая обаче, определяйки функциите на данъчните в хаоса, наречен "ДДС за лекарствата", д-р Първанова е по-близо до истината от колегата си медик Финков.

Никога - от самото си създаване преди повече от 10 години и досега, на данъчната администрация не е била вменявана функцията да следи за цените или ценообразуването. Това е право и отговорност на комисията по търговия и защита на потребителите към икономическото министерство. Преди години тази комисия се казваше комитет по цените.

Възможно е на д-р Финков досега да не му се е случвало да попада в ситуация на измамен потребител. А този вид български гражданин вече започва да се научава, че когато го мамят в цените, се оплаква в комисията към икономическото министерство. Макар че преди тя да активизира дейността си, пак прегряваха телефоните на данъчните.

Но не е допустимо министърът на здравеопазването да не познава собствения си закон, наречен Закон за лекарствата и аптеките в хуманната медицина. Чл.104 и 106 на закона определя глобите за фармацевти и собственици на аптеки, които продават лекарства на по-високи цени. А в чл.112, ал.2 си е написано, че тези нарушения се установяват и санкционират от комисията по търговия и защита на потребителите.

Незнанието на министър Финков на здравните закони парадоксално наподобява незнанието на колегата му Милен Велчев, но на данъчните закони. То бе демонстрирано в края на миналата година по друг горещ казус, свързан с промените в данъците - този с цигарите. Седмица преди окончателното решение на правителството на какви цени ще се продават стари и нови цигари заради увеличения акциз от 1 януари, на въпрос проверява ли някой борсите дали изкуствено укриват цигари, Милен Велчев отговори: Не зная, това не е в правомощията на финансовото министерство. При положение, че данъчната администрация е органът, който контролира акцизните стоки от въвеждането на акциза като налог в България.

Незнанието на закона не е оправдание за онзи, който го нарушава, е стара юридическа максима. Още по-малко незнанието на закона може да служи като оправдание за безумните сигнали, излъчвани към обществото от страна на онези, които ги подготвят и изпълняват - министрите и техните заместници. Защото първият, който пусна в публичното пространство идеята за гратисен период за облагане с ДДС на лекарства, произведени преди 1 януари, бе зам.министърът, по чиято инициатива данъкът бе въведен - Атанас Кацарчев.

На извънреден брифинг в петък миналата седмица, свикан специално заради безпрецедентния хаос с аптеки и търговци на медикаменти, Кацарчев обяви, че старите лекарства трябва да се продават без ДДС. Днес от думите му стана ясно, че тогава се е объркал - мислел едно, а се оказало, че режимът при търговците на лекарства е съвсем друг.

По принцип всеки има право да се обърка. Само че в случая се обърква заместник министърът на финансите, който е отговорен да подготви не само промените в Закона за ДДС, но и правилата, по които законът ще се прилага на практика - и от данъчни, и от аптекари. И объркването става 4 дни след влизането на закона в сила, през които 4 дни и данъчни, и фармацевти са длъжни да го прилагат.

Безспорно има чисто търговски интереси, които се нарушават от въвеждането на ДДС върху лекарствата. Сигурно е, че част от неподозирания хаос сред аптеките е бил внимателно режисиран от тези нарушени интереси. Но също така е сигурно, че част от търговците и аптеките просто не знаеха какво да правят и наличието на настъпени интереси изобщо не оправдава безотговорното поведение и на изпълнителната, и на законодателната власт.

Първата, в лицето на зам.министър Кацарчев, допусна да влезе в действие нова клауза в закона, без да е изготвила практическите указания за нейното приложение. Тези указания трябва да се появят в понеделник, 14 януари - две седмици след закона. Нещо недопустимо за практиката в страните от Европейския съюз, който бе посочен като причина от зам.министъра за въвеждането на данъка върху лекарствата още от тази година.

Втората, в лицето на депутатите, допусна да приеме такава важна промяна в закона, без да провери дали изпълнителната власт се е подготвила за нейното приложение.

А ако някой заблуден субект с будна гражданска отговорност случайно попита - кой ще отговаря за последиците? - може да се обърне към зам.министър Кацарчев. Днес той вече отсече - който аптекар не е начислявал ДДС досега, данъчните ще го глобяват. Звучи малко строго, но пък справедливо, напълно подходящо за отговорния финансов зам.министерски фактор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.