Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кои са сръбските червени барети

0 коментара

Сръбското правителство разпусна частта за специални операции, известна като "червените барети", заради ролята ѝ в атентата срещу сръбския премиер Зоран Джинджич на 12 март.

Сръбската част за специални операции/JSO/ е основана през 1991 г. и тогава е наброявала 57 членове, пише в.Блиц.

Според ДПА още в началото те са били 1000 души. Неин създател е Йовица Станишич, тогавашен шеф на Държавна сигурност. Първи командир става Франко Симатович - Френки, натоварен с разкриването на западни и руски шпиони в Белград. Френки координирал работата на място с Радован Стойчич Баджа - водач на специалната полицейска антитерористична част. Те наемали за военните акции хора от белградското подземие, които сътрудничели от по-рано с полицията.

Необходимостта от червените барети се появява от съотношението на силите в някогашната югославска федерация в началото на периода на войните, отбелязва радио Б92. Амбициите на бившия югославски президент Слободан Милошевич не са могли да бъдат осъществени чрез югославската армия, която предпазливо отправяше предупреждения и съвети към ръководствата на някогашните югославски републики. Тайните операции на Милошевич са организирани под ръководството на Йовица Станишич, Франко Симатович и провереният Радован Стойчич.

Членовете на тази част са воювали в някогашната самопровъзгласила се в Хърватия Република Сръбска Краина, Източна Славония, Босна и Херцеговина и в Косово и Метохия. Те били снабдени с фалшиви документи и по време на войните в бившата СФРЮ носили различни униформи и отличителни знаци.

Различавали са се по червените си барети, от които получават и прозвището си. Въоръжени са били с мощни, съвременни оръжия и притежавали модерно оборудване и средства за комуникация.

Едва в началото на войната в Босна получават и по-сериозни бойни задачи, а частта е попълнена и от членове на паравоенното формирование Тигри на Желко Ражнятович Аркан. Самият Милорад Улемек Легия, който по-късно взима презимето Лукович и който е един от лидерите на мафиотския Земунски клан, е бил първо сред бойците на Аркан. След края на войната в Хърватия и Босна членовете на тази част са споменавани като извършители на множество военни престъпления, но нито един от тях не е обвинен за това в трибунала в Хага, отбелязва в.Блиц.

Червените барети стават известни през 1995 г., когато са снимани като охрана на Станишич, който посредничил бившият президент на Република Сръбска Радован Караджич, издирван от Трибунала в Хага за военни престъпления, да освободи членове на ЮНПРОФОР в Босна, пленени от босненски сръбски сили.

След края на войната в Босна червените барети излизат от сянката и получават официално име Единица за специални операции /JSO/, но остават извън официалното командване, тъй като Станишич определя тяхната роля като "железния юмрук" на Милошевич, пише ДПА.

Освен участие на бойното поле червените барети вършат и друга работа в цяла Сърбия - преди всичко побой на демонстранти по времето на режима на Милошевич.

От 1998 г. стават активни участници във междуетническите сблъсъци в Косово, а по-късно се споменават и като важни действащи лица в престъпленията, извършени срещу косовски албанци.

От създаването си частта е била напълно затворена за обществеността, а сред гражданите е съществувало мнението, че червените барети са всесилни и не може да им се търси отговорност за нищо.

От пети октомври 2000 г.,когато бе свален режимът на Милошевич, членовете на специалната част започват да се сочат и открито като извършители на много престъпления в Сърбия. Преди всички, още след четворното убийство на Ибарската магистрала/на членове на Сръбското движение за обновление, СДО/, лидерът на СДО Вук Драшкович посочва червените барети като извършители на това и други престъпления. През 1999 г. на Ибарската магистрала бе направен опит да бъде убит Драшкович, но загиват брата на съпругата му и трима бодигардове. Твърденията на Драшкович отчасти са потвърдени с присъдите на двама члена на специалната част.

През ноември 2001 г. червените барети организираха бунт и блокираха част от пътя към център Сава в Нови Белград. Причината за бунта бе арестът на братята Ненад и Предраг Банович, обявени за издирване за военни престъпления от трибунала в Хага. След екстрадирането на двамата братя частта за специални операции излезе на улицата и поиска оставката на сръбския министър на вътрешните работи Душан Михайлович и уреждане на сътрудничеството с Хагския съд. Тогава сръбският премиер Зоран Джинджич заяви, че никоя група няма нито да назначава, нито да уволнява министри от неговото правителство.

Червените барети се върнаха в центъра си в Кула и след това бяха поставени под директната юрисдикция на правителството.

По време на бунта Легия официално не е бил в командването на частта за специални операции. Той бе сменен преди това, тъй като разоръжил и обидил полицейския патрул, който дошъл по сигнал в клуба, където съпругата на Аркан Светлана Ражнятович - Цеца празнувала рождения си ден.

Душан Маричич Гумар става командир на червените барети през юли 2001 г., а преди това е бил заместник на Легия. Той е бил сред червените барети от основаването на тази част. В Белград се говори, че Земунският клан е купил на Маричич апартамент в Нови Сад, пише в.Блиц.

Червените барети са имали само трима командири - Френки Симатович е арестуван в хода на разследването на убийството на Джинджич, а вчера бе задържан и Душан Маричич. Милорад Лукович Легия, един от лидерите на Земунския клан, все още се укрива.

Другият водач на Земунския клан - Душан Спасоевич също все още не е заловен.

Арестуван е основателят на частта за специални операции Йовица Станишич, както и фолкпевицата Светлана Ражнятович - Цеца. Звездан Йованович, заместник на Душан Маричич, е обвинен в извършване на убийството на Джинджич и също е задържан. Заедно с него по същото обвинение е в ареста и Саша Пеякович.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.