Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кой ще чуе предупрежденията на демократите за Русия?

7 коментара
Кой ще чуе предупрежденията на демократите за Русия?
Ако е имало някаква полза от намесата на Русия в (американските) избори през 2016 г., то тя е, че беше насочено вниманието към по-общата заплаха от президента Владимир Путин за демокрациите в Европа и на други места. Републиканците се боят до какви разкрития за отношенията между кампанията на Тръмп и Русия може да доведе фокусирането на вниманието върху тези интриги. Заради тяхното нехайство по въпроса, демократите в сенатската комисия по външните работи съставиха доклад, който се очертава като най-цялостното публично изложение на руската война срещу Запада. 
 
Той се опитва да наложи извода, че изборите през 2016 г., които според всички американски разузнавателни агенции са белязани от руска намеса с цел да се помогне за избирането на Доналд Тръмп, са част от инструментариума, чрез който Путин се опитва да разклати западните институции и да подкопае вярата в демократичните практики. 
 
Малко страни в Европа са успели да избягнат тази зловредна намеса. Докладът следва да послужи като сигнал за тревога за САЩ спешно да се заемат с работа заедно с техните съюзници за защита на демокрацията. 
Има обаче една значителна пречка, и това е президентът Тръмп, както и конгресните лидери, които го крепят.
 
Тръмп упорства в странното си очарование от Путин и не желае да признае, че Русия е заплаха за сигурността, макар че неговата собствена стратегия за национална сигурност, представена неотдавна, твърди, че Русия, наред с Китай, се стреми да подкопае "американското влияние, ценности и богатство". Републиканците в Конгреса, изглежда, се вълнуват повече от това кои са онези, които разкриха руската намеса, а не от самата намеса, и не правят нищо, за да гарантират, че тя няма да се повтори. 
 
Според доклада Кремъл харчи много повече за своя медийна пропаганда за чужбина и за (подкрепа на) неправителствени групи и политически партии, които са против Европейския съюз и НАТО. Той си служи с организирани престъпни групи, за да пере пари и да извършва други престъпения, а използва и контрола си върху енергийни доставки, за да насажда корупция, се посочва в доклада. 
 
Русия си служи с кибервойна, дезинформация и военна сила, за да пречи на връзките на Грузия и Украйна със Запада. Кремъл се опитва също така да подрони усилията на Сърбия да се интегрира със Запада, експлоатирайки връзките между Руската православна църква и сърбите, и чрез почти монополното си положение в енергийните доставки. 
 
Русия отслабва демокрацията в Унгария и България - две страни, членки на ЕС и НАТО, и го притегля по-близо до орбитата на Путин. Кремъл разширява влиянието си в Мексико и в Близкия изток. 
Тези действия биха били обезпокоителни по всяко време, но те са още по-тревожни сега, когато президентът отрича да има руска намеса, отказва да критикува Путин и изглежда по-заинтересуван да възнаграждава Москва, отколкото да се конфронтира с нея. 
 
Докладът бе подготвен без участието на републиканците, което незаслужено му придава партийно пристрастие, особено защото той признава, че заплахата, която Путин представлява, съществува отпреди сегашната администрация да поеме властта. 
 
Демократите се надяват този доклад да засили натиска върху администрацията да въведе в действие санкциите, които Конгресът единодушно одобри миналата година и които трябва да влязат в сила на 29 януари. 
"Никога досега в американската история една толкова очевидна заплаха за националната сигурност не е била толкова явно пренебрегвана от един президент на САЩ", посочи сенаторът Бен Кардин - главният демократ в сенатската комисия по външните работи, в писмо, съпровождащо доклада. 
 
Европа, обратно, вече започна да дава отпор, отбелязва докладът. Германия предприе превантивен ход преди своите избори, като предупреди Кремъл, че негова намеса би имала последствия. Бе постигнато и споразумение между политическите партии да не използват ботове и платени тролове и да се осъществява киберсътрудничество между правителството и кампаниите (на отделните партии). 
 
Испания първа в Европа поведе битка срещу организирани руски престъпни групи. Балтийските страни укрепиха защитата си срещу кибератаки и дезинформация и диверсифицираха енергийните си доставки, за да избягнат свръхзависимост от Русия. НАТО и ЕС се фокусират върху киберзащита. 
 
В доклада се отбелязва, че има много неща, освен санкции, които трябва да бъдат част от една цялостна американска стратегия. Те включват помощ за укрепване на демократичните институции в уязвими европейски страни, засичане и замразяване на свързани с Кремъл мръсни пари, изграждане на коалиция за борба с руските хибридни заплахи. 
 
Най-важно обаче е лидерството, с което Тръмп засега отказва да се наеме. В Туитър той заклейми демократите за публикуването на този доклад и още веднъж отрече да има задкулисни връзки с Москва. "Русия и светът се смеят на глупостта, която на която са свидетели", написа той. Той е прав, но не разбира на кого се смеят. 
 
По БТА.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. тото
    #7

    ЦЯЛОТО ПЛАЧЕНЕ ЗА НАМЕСА Е ОТ СТРЕСА НА МАСОНИТЕ ,ЧЕ НЕ ОДОБРЕН ОТ ТЯХ СТАНА ПРЕЗИДЕНТ НА АМЕРИКА.ДЪВКАТА ЗА НАМЕСА ЩЕ СЕ ДЪВЧЕ ОЩЕ 3 Г.ИЗБОРА НА ТРЪМП ПОКАЗА ЧЕ ПРИНЦИПЪТ НА МАХАЛОТО ОЩЕ ДЕЙСТВА.КОНТРАСТЪТ МЕЖДУ НЕГО И ОБАМА ГОВОРИ ЧЕ ГРАЖДАНСКАТА ВОЙНА В АМЕРИКА ОЩЕ НЕ Е СВЪРШИЛА.РАЗСЛОЕНИЕТО И НАЦИОНАЛИЗЪМА ОЩЕ СА СИЛНИ НЕЗАВИСИМО ДАЛИ ЩЕ КАЖЕШ НА НЯКОЙ АФРОАМЕРИКАНЕЦ ИЛИ ЧОВЕК С ПОВИШЕНО СЪДЪРЖАНИЕ НА МЕЛАНИН.

  2. Kiril Kovatchev
    #6

    Никой не бе предполагал че републиканците ще си легнат с путлеристите. Всъщност вината за това е на Тръмп, а републиканците просто нямат мъжество да се дистанцират. Това разбира се ще им струва повече отколкото ако бяха импийчвали президента-предател. А междувременно агресора милитарист Путлер доволно потрива ръчички че е успял да разклати американската демокрация.

  3. Венелин Велев
    #5

    Бог да благослови "Америка за България"!

  4. Лизи Гугуткова
    #4

    САЩ ще изпрати в Европа през лятото на 2018 1-ви брониран бригада, която е част от каварелийска дивизия първо като част от ротацията на своите сили в Европа.
    "Американската армия ще изпрати в Европа през лятото на 2018 1-ви брониран бригада, която е част от дивизията първи, разположени във Форт Худ в Тексас, като част от редовния атлантически Разрешаване операции сили," - се казва в изявление на мисията на НАТО.
    Операцията Atlantic Resolve стартира през април 2014 г. Според официалната формулировка

  5. Лизи Гугуткова
    #3

    Свидетел: Получих руска заповед да убия черногорския премиер! Има нови разкрития за проваления опит за преврат в Черна гора!
    Черногорският гражданин Александър Синджелич призна пред съда в Подгорица, че е получил заповед от руския гражданин Едуард Шишмаков да убие през 2015 година тогавашния черногорски премиер Мило Джуканович, съобщава БГНЕС.
    Синджелич е свидетел пред Върховния съд по делото за тероризъм и проваления опит за преврат в Черна гора през октомври 2015 година.
    "В момента когато Шишмаков

  6. т€еритория на Мики Маус
    #2

    А имат ли нужда страни като България, Русия, Монголия, КОитай Виетнам от демокрация? Или малки групички от олигарси са едниствените печеливши от демокрацията.

  7. Лизи Гугуткова
    #1

    Самите рашки нямат доверие в кремълското джудже!
    Богатите хора се готвят масово да напуснат Русия!
    Богатите руснаци купуват рекордно гражданство на чужди държави и да се отърват от статута на местно лице за данъци в РФ , за да може да напуснат страната или да станат невидими за руските данъчни власти.
    Повече от 700 души с типични руски имена и презимена, бизнес лидери и държавни служители, включително и фигуриращи в списъка на Forbes, станаха граждани на Малта през последните три години, от

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.