Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кой сте вие, Докторе?

Джаз фестът в Банско вече е традиция и легенда, но как започна всичко?

17 коментара
Емил Илиев в студиото на "Хоризонт", Сн. БНР

Наближи ли август, в средите на меломаните, както и в различните медии, особено често започваме да чуваме едно словосъчетание - "Доктора от Банско”...

Сигурно все още има хора, които не знаят каква е връзката "Доктор-Банско”, или "Доктор-джаз”! Е, аз няма да ги оставям дълго да се чудят, защото тук не става дума за обикновен медик-меломан, а за медик, който е "бащата” на Банско Джаз Фест – д-р Емил Илиев, когото всички "посветени” с много обич наричат просто Доктора.

 

Кой сте Вие, д-р Илиев?

 

На този въпрос майка ми веднага би възкликнала: "О, това е Докторът-Чародей с иглите!” Журналистите биха отговорили с въпрос: "Как кой?! - основателят на Джаз-фестивала в Банско!”

 

Лили, малката дъщеричка на Доктора, би казала: "Това е тати, който винаги ме държи на коляното си, когато ми свири на пианото!”

 

Сам той казва за себе си, че е български лекар, който близо 40 години работи като дерматолог, а 35 от тях се занимава с акупуктура. От 30 години е председател на Българското дружество по традиционна китайска медицина. Създател и отговорен редактор на сп." Акупунктура“. През 1983 г. в НДК, София, организира единствения световен научен медицински форум, провеждан у нас – 8-ия Световен конгрес по акупунктура, на който присъстват над 1200 лекари от чужбина и близо 250 от страната. През 1995 г., отново в София, организира Световен симпозиум по акупунктура с близо 550 участници.

 

Почетен член на 17 научни дружества по акупунктура и дерматология от различни страни по света. Обучил е над 350 лекари, специалисти по акупунктура в България и над 4000 лекари от Германия, Австрия, Швейцария, Дания, Испания, Гърция, Македония и Сърбия, СССР и Русия и други страни. Има над 110 000 пациенти от цял свят, бил е в над 100 страни и с това горе-долу приключва професионалната му визитка.

 

Борят ли се вътре във Вас медицината и джазът, или се допълват? Как ги съвместявате - не е ли това някакъв парадокс?

 

За мен медицината винаги е била над всичко, а джазът, както и музиката въобще, са мое хоби, което ми помага да се чувствам добре. С музиката си почивам след напрегнатото ежедневие, а когато се занимавам с научна дейност и чета книги винаги слушам музика и много често тя е именно джаз.

 

Как Ви хрумна идеята за Джаз фестивала в Банско? И защо точно джаз?

 

Преди време през летните месеци лекувах много от моите пациенти от чужбина в нашите планини и най-вече в околностите на Банско. Когато се налага да прекарате 2-3 седмици в планината с група хора, сред дивата природа, се налага да създадете и условия за техните културни забавления. Аз, например, канех наши изтъкнати пианисти, които изпълняваха произведения на Рахманинов, Чайковски, Шопен, Бетховен и др. Следващия път при нас идваха изпълнители от оперетния театър и ни поднасяха чудесни откъси от мюзикъли и оперети; гостуваха ни и оперни певци. Правехме пикници, на които се пееха и танцуваха много народни песни.

 

Една от атракциите за моите пациенти бяха срещите ни с наши изтъкнати джазови изпълнители. Гостуваха ни покойните вече Людмил Георгиев, Пепи Славов и Румен Тосков-Рупето. Сред останалите изпълнители бяха вокалистите Васил Петров, Камелия Тодорова, басистът Митко Шанов и др. Тези джаз вечери започваха след вечеря, около 21 ч., и понякога продължаваха до 1-2 ч. през нощта. Всички много се радвахме на тези срещи и така постепенно у мен узря идеята да започнем да ги правим на площада в Банско, като дадем възможност на хиляди хора да присъстват на тях. Така предложих на тогавашния кмет на Банско, Борис Велянов, да започнем да правим джаз фестивал в града. Така се и започна.

 

А как правите подборката на участниците във Фестивала, по какви критерии ги избирате?

 

Аз пътувам много и където и да отида, винаги се интересувам от джаз изпълнители.

 

Така в началото, когато нямахме почти никакви средства, аз се срещах лично с певци и инструменталисти, които ми правеха добро впечатление, и ги канех да участват на фестивала. Постепенно фестивалът добиваше популярност не само у нас, но и по света и аз започнах да получавам хиляди предложения за участие. Трябваше само да изслушвам много изпълнители и да подбирам онези, които харесвах и които можех да си позволя финансово да ангажирам. Тъй като и до ден днешен ние останахме едно напълно некомерсиално събитие, това ни прави особено харесвани от много западни изпълнители, които идват да участват в нашия фестивал съвсем безвъзмездно и се радват, че успяват да допринесат фестивалът да заеме своето достойно място на Европейската джаз сцена.

 

Вече 15-та година каните големи музиканти от цял свят на Фестивала си – Фестивалът се разраства все повече и повече - докъде ще стигнете? Какви са амбициите Ви?

 

Винаги, не на шега, съм казвал, че ще направя фестивала в Банско не по-малко известен от този в Монтрьо и това е наистина моята цел, заради която не щадя нито време, нито средства. Надявам се, че до няколко години – не повече от 10! - това желание ще се изпълни!

 

Какво в тези седем дни през август Ви радва най-много?

 

Много неща ме радват, но най-много ме радва фактът, че фестивалът се развива, че всяка година на него идват все повече хора от цял свят и почти всички си тръгват заразени от "Магията на Банско“!

 

Кои от артистите, стъпили на сцената на Банско Джаз Фест, са станали Ваши най-добри приятели? Има ли сред изпълнителите Ваши "сродни души”?

 

С повечето изпълнители, които са гостували на фестивала, сме се чувствали близки и поддържаме приятелски отношения и до днес. Преди няколко месеца Рей Дорсет, основателят на култовата група "Мънго Джери”, ме покани да гостувам на негов концерт в Германия. Не мога да опиша колко бях горд от думите, които той каза на немската аудитория за фестивала в Банско! Рей наистина се влюби в Банско. И тази година отново ще бъде гост на Фестивала ни.

 

Друг мой близък приятел е пианистът Аксел Цвингенбергер, чиито концерти в чужбина посещавам винаги, когато имам възможност. Поддържам контакти с Фреди Кол, Скот Хамилтън, Кенди Дълфър и др.

 

Това лято очаквам да се запозная в Банско и с бащата на Кенди и неин учител - Ханс Дълфър.

 

Кои артисти най-много са идвали в Банско? Знак за какво е това?

 

В Банско най-много са участвали моите приятели Камелия Тодорова и Васил Петров. Те са там всяка година и в това няма нищо странно. За мен Камелия и Васко са едни от най-добрите джаз изпълнители, не само в България.

 

Вероятно още преди да приключи фестивалът, в главата Ви вече звънва камертонът на следващия музикален? Така ли е? Кога, наистина, започва подготовката за следващия Фестивал?

 

Точно така е! Аз вече съм започнал кореспонденция с шест състава за 2013 година, защото следвам принципа: "Колкото по-рано, толкова по-добре!“

 

Е, май остана само да поканим читателите да дойдат и да слушат джаз в Банско?

 

Нека всички, които обичат хубавата музика, да заповядат в Банско. Сигурен съм, че след това издание на фестивала, той ще има нови няколко хиляди фенове повече! И със сигурност стотици нови приятели!

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #17

    Браво на д-р Емил Илиев, знае какво да направи и как се прави. Организира конгреси и фестивали чрез уменията си, без фондове от държавния бюджет.

  2. Анонимен
    #16

    За първи път тази година бях в Банско по време на фестивала, слушах Аксел Цвингенбергер, беше великолепно, площадът беше препълнен от хора, слушащи с удоволствие, настроение. Надявам се следващото лято да мога да отида за повече време.

  3. Анонимен
    #15

    Сред тези 350 обучени в акупунктура в България съм и аз ,през 2004 г . Благодаря на д-р Илиев за знанието , което получих по традиционната китайска медицина . Ползвам лазерна акупунктура за пациенти и за себе си и близките си . Благодарение на нея се подобрих след остър пристъп на лумбална дискова херния . Не получих подобрение от инжекциите нестероидни препарати и от водолечението в Павел баня . Едва след 2 курса лазерна терапия съм добре. Да сте жив и здрав , д-р Илиев! Дерзайте и с разпространението на джас- културата .От такива наистина хармонични личности като Вас имаме нужда в този чалга - мутренски период на държавата . Блaгодаря !

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #14
  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #13
  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #12
  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11
  8. Анонимен
    #10

    понеже ме атакувате otzad, аз, ще допълня:

    Преродената пастирка, българският вечно неадекватно ухилен президент – Росен Плевнелиев, който никога не знае какво говори, чете от листчета и е забогатял, спейки по „паркинЗите” /негов цитат!/, след консултативния съвет по национална сигурност коментира атентата в Бургас по следния убийствен начин:
    „Ние сме длъжни да дадем шанс на всички хора по цялата планета да си свършат работата. Разследването се води много глобално в много... [Прочети целия коментар]

  9. Анонимен
    #9

    гудю, ае да ни светнеш за тия "безбройни бургаски музикални фестивали". Щото като изключим "бургас и морето"; жалък напън за продължаване на "зл орфей" стилистиката /само бърз поглед въху вкуса на публиаката--Кичка Бодурова, П.Пнайотов, Диомов с конвейра си / и опитите за блус фест,дето нещо залиняха, остана само "СПирита". Като си тръгнал да сравняваш Провадия и Разлог с Бургас, щото последният изобщо не е най-големият курортен град, особено лятото, да се изкажеш и за предстоящото първо издание на МОцатов фест в Правец. Много кул! На площада с името на най-известния шумкар-табладжия.

  10. Павел Лазаров
    #8

    Поздравления, Докторе!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.