Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кой запали "Нотр Дам"? ЕС се бори с фалшивите новини преди евроизборите

9 коментара
Кой запали "Нотр Дам"? ЕС се бори с фалшивите новини преди евроизборите

Европейският съюз поде координирана битка срещу фалшивите новини в навечерието на изборите този месец за Европейски парламент. Европейски служители обаче признават, че има предели на онова, което може да се постигне срещу опасност, почти непозната допреди само няколко години, пише агенция Ройтерс.

"Рискът е много висок, - каза Луц Гюлнер, един от главните служители в ЕС, отговарящ за антидезинформационната кампания. - Само погледнете към миналото, изборите в САЩ, какво се случи във Франция, Германия."

Като финансира организации, които проверяват фактите, като изгражда вътрешна служба за борба с дезинформацията от Русия, като въвлича в тази дейност Фейсбук, Гугъл, Туитър и други, Брюксел се надява да предпази своите 427 милиона гласоподаватели за 751-местния европейски парламент в изборите, които ще се състоят от 23 до 26 май.

Фейсбук откри в края на април "военна стая" за борба срещу фалшивите новини и по-късно разведе журналисти из своята централа в Дъблин. Според експерти по сигурността обаче може би е твърде късно да се изкоренят семената на съмнението, засети от зловредни кампании, опитващи се да подкопаят едни от най-големите (като брой избиратели) избори в света.

Служители на ЕС казват, че не могат да измерят резултатите на своите усилия. Оплакват се от недостатъчно финансиране и институционални пречки и едва сега започват да се сблъскват с измеренията на проблема. "ЕС не може да има министерство на истината", каза един от тях.

Въпреки общоевропейската природа на рисковете, вотът се произвежда като отделни избори във всяка от 28-те страни от ЕС, някои от които се бавят с въвеждането на предпазни мерки.
Правителствата от ЕС и съюзниците от НАТО казват, че Русия взема на прицел изборите, за да подкопава западната демокрация. Москва отрича.

Кой подпали Нотр Дам?

Предупреждавайки хората чрез примери за дезинформация, ЕС, като други западни правителства, се надява за "ваксинира" гражданите си срещу фалшиви новини, казва Хайди Творек, експерт по информационна война в Университета на Британска Колумбия.

"Потенциално ние ще бъдем в състояние да спечелим (тази война), но все още не сме, защото игнорирахме този проблем твърде дълго", каза пред Ройтерс литовският външен министър Линас Линкевичус.

Тъй като изборите през май вероятно ще излъчат фрагментиран парламент, с добро представяне на антисистемните партии, служителите на ЕС се опасяват от "лоши актьори", опитващи се да нарушават дебата.

Избирателната активност при вотовете за Европарламент традиционно е ниска. Това улеснява крайнодесни и крайнолеви групи да се фокусират върху избиратели, предпочитащи екстремистки партии, чрез социалните мрежи.

Руските медии в Европа, макар че не успяват да достигнат до по-широка публика, дават платформа на настроени срещу ЕС популисти. След пожара в парижката катедрала Нотр Дам през април, руски медии в Европа обвиниха ислямски екстремисти и прозападното правителство на Украйна.

Проверители на факти в Германия дадоха за пример статия с фалшиви новини, разпространена във Фейсбук, за Франс Тимерманс - главния кандидат на социалистите в европейските избори. В нея невярно се твърдеше, че той иска "масова имиграция на мъже мюсюлмани в Европа".

"Не-бързата" оповестителна система на ЕС

Заплашвайки да въведе регулация, ЕС успя да убеди Гугъл и Фейсбук да проверяват рекламите, свързани с изборите, на своите сайтове. Освен това двете компании, заедно с Туитър и браузъра Мозила (на Файърфокс) се съгласиха да предоставят месечни сводки като част от кодекс за поведение на ЕС.

Компанията Гугъл каза, че през февруари е засякла близо 21 000 базирани в ЕС рекламни акаунти в своята мрежа, които нарушават нейните нови правила и се опитват да подвеждат или да мамят потребителите. Само в Италия са засечени 4200. Миналата седмица Фейсбук закри много италиански акаунти.

Фейсбук работи по проверка на факти с 21 партньори на 14 европейски езика. Когато се окаже, че един сюжет е фалшив, рейтингът му в новинарската емисия на социалната мрежа се понижава, а страници, които продължават да споделят фалшиви новини, може да бъдат блокирани.

Според компанията обаче тези усилия имат своите ограничения. "Толкова много неща се споделят по Фейсбук всеки ден, че няма да е възможно да се проверяват фактите във всеки отделен пост", каза Антония Уудфорд, продуктов мениджър във Фейсбук.

В някои страни от ЕС, като Унгария, няма проверители на факти и партньорски групи на Фейсбук се оплакват от липсата на данни за резултатите от тяхната работа, особено като се има предвид, че фалшивите новини се разпространяват бързо по различни платформи и страни.

Особено уязвимо е по-старото поколение. Хора над 55 г. са най-вероятни разпространители на фалшиви новини, защото те са израснали с доверие към печатното слово и приемат печатната информация за "чиста монета", казват служители в ЕС.

Много правителства в ЕС все още не са създали свои наблюдателни постове за дезинформация. Прехвалената "Система на ЕС за бързо оповестяване", предназначена да обедини националните експерти в борбата срещу дезинформацията, се използва крайно рядко. "Тя нито е бърза, нито оповестява, нито е система", каза служител на ЕС.

ЕС все пак се надява, че едно колективно усилие най-малкото ще накара всеки, който се опитва да се намесва, да плаща по-скъпо. "Ако някой иска да го прави, то все още е възможно", каза Хели Тирма-Клар, посланик на добра воля на Естония за кибер сигурността.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #9
    Отговор на коментар #8

    И двата типа гЪзети!!!

  2. balrogbg
    #8

    Фалшивите новини или още ''съветските новини''.

  3. Real ''Mickey''
    #7

    Верно е, че докато Истината си обуе обувките, Лъжата вече е обиколила половината Свят. Но също е вярно че Истината ВИНАГИ НАДДЕЛЯВА накрая. Ако не надделее значи не е Истина а просто друга Лъжа. Ето например в тази статия дават за пример "Кой запали Нотр Дам"!!!!! И не споменават че ЗА МОМЕНТА това, че палежа е терористичен акт, е също толкова "вярно" , колкото и че е възникнал случайно. Но представят само едното за "фейк нюз"! Крайно време е да се престане със създаване на "Министерство на Истината" и борба с "престъп-мисъл"(по Оруел). Нито Демокрацията нито Истината имат полза от това. А тези чиято Доктрина губи почва, да търсят вината в себе си и идиотщините си.

  4. Dr. Web Browsing
    #6

    Фалшиви новини, че това е много просто!, ето няколко примера от тях: ...клепоухите герберуги, разбира се, кой друг?! (и всичкото това казано с подходяща "свинска" интонация в гласа) или пък ... лиляви большевики, разбира се, само те са, те ги вършат едни такива неща ..., подскокоросани са от Драгалевските джуки, разбира се, "амчи кой друг? - нихнята макя, ъфтентични помияри - още ъфтентични гадни градки лайняри!"?! или пък "тук ми намирисва на ...руска мафийкааа, или пък на ... тук ми намирисва на ... италиански крачетаааа".

  5. Лизи Гугуткова
    #5

    Най-лъжливите рупори : БСП и ВМРО с най-много агенти на ДС /КГБ сред кандидатите за европарламента

  6. Емил Станоев
    #4

    Сътворителите на фалшиви новини ще се борят с фалшивите новини !!? Те , самите управляващи излъчват най-много фалшиви новини ? За пример мога да дам тези от шайката на Герб -- в техните изказвания се срещат около 80 % лъжи , което ще рече фалшиви новини ...

  7. Лизи Гугуткова
    #3

    Североизточната кочина ...

  8. Коментарът е изтрит в 11:39 на 16 май 2019 от автора.
    #2
  9. Dr. Web Browsing
    #1

    Личното ми мнение е, че има една по-особена категория хора, които определени сили, нека за сега да използваме тази ейзуитска терминология, ги използват като ... мулета (ако можем да заемем тази дума от наркожанра) на информация, в това число и на така наречените фалшиви новини, те не могат без инфо, дори без значение какъв е произхода на тази информация. Предполага се, че затова те са и най-лесната (в това отношение) плячка на определени групи (като криминални, полукриминални, сенчести, полусенчести, изсветлени и други "игри на тонове и сенки" в публичното говорене по тези въпроси).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.