
Предвижда се колежите да обучават професионални бакалаври, стана ясно в сряда по време на заседанието на образователната комисия в парламента, която прие две предложения за промени в Закона за висшето образование. Така на практика в българското висше образование ще има два вида бакалаври – освен сегашната образователна степен, която дават университетите, ще има и професионални.
Идеята колежите да обучават бакалаври е залегнала в проекта за промени в Закона за висшето образование, внесени от Лютви Местан, председател на комисията по образование и депутат от ДПС, и Пламен Славов (БСП).
Новото предложение, около което се обединиха вносители и Министерството на образованието, е една от възможностите за решаване на проблема със статута на колежите. В момента колежаните излизат с диплома “специалист по”, която не се признава в Европа. Това недомислие предизвика недоволството на студентите, учещи в колежите, които също настояват да се дипломират като бакалаври.
Новата образователна степен ще се дава след тригодишно обучение в колеж, а досегашните бакалаври ще се наричат общи или университетски, но окончателните наименование тепърва ще се уточняват.
По думите на образователния министър Даниел Вълчев професионалните бакалаври ще могат да стават и магистри, но единствено по завършеното професионално направление.
Така един рехабилитатор, завършил колеж, не може да стане магистър по икономиката. За целта той първо трябва да получи бакалавърска степен в университет.
Вълчев призна, че в началото е бил скептичен към промените, но след разговор с вносителите са изгладили спорните моменти. Предложението на Местан предизвика разнопосочни реакции и в академичната общност, като ректорите поставиха въпроса дали един рентгенолог или техник трябва да бъде бакалавър.
Освен това магистратурата за колежаните ще бъде 2 години, вместо година-година и половина както за другите висшисти.
Няма опасност един рехабилитатор да стане лекар, ако реши да следва магистратура, тъй като рехабилитацията е в направление “здравни грижи”, а не “медицина”, обясни Местан.
Преди да получат право за обучение на бакалаври, обаче всички колежи ще трябва да минат през задължителна акредитация, като покрият по-високи стандарти - да развиват наука, половината от преподавателите да са хабилитирани и да имат информационен център. Тези висши училища, които не отговорят на новите изисквания, ще бъдат закрити.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент