Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Колин Пауъл опипва почвата преди гласуването на резолюцията за санкциите срещу Ирак

0 коментара

Единствената новина, която произтече от краткото посещение на държавния секретар на САЩ Колин Пауъл в София беше свързана с едно негово изречение по въпроса за санкциите срещу Ирак. Изявлението, в което той намекна за възможността за смяна на досегашната американска позиция по въпроса за санкциите срещу Ирак предизвика почти незабавната реакция на Белия дом, недоумение в ООН и куп други допълнителни въпроси.

"Смятаме, че е далеч по-чисто да вдигнем санкциите, но в рамките на преговорния процес ние ще обмислим и идеята за временна отмяна на санкциите".

Тъкмо тези думи на Колин Пауъл предизвикваха оживени коментари във Вашингтон. По една проста причина - за първи път толкова високопоставен представител на американската администрация прави изявление, което във Вашингтон се смята за отстъпление от досегашната твърда позиция на САЩ именно за вдигане, а не за отмяна на продължаващото вече 13 години ембарго срещу Ирак.

Изявленията на Пауъл изненадаха Белия дом, както и американските и британските дипломати в ООН, където в момента текат интензивни преговори за вдигане на санкциите срещу Багдад. Краят на ембаргото би дал възможност за възобновяване на износа на петрол, средствата от който да отидат за възстановяването на Ирак. Временното суспендиране на санкциите пък, от своя страна, за каквото настояват Москва и Париж, би запазило статуквото по отношение контрола върху иракския нефт.

Изненадата от изявленията на Пауъл си пролича по време на редовния брифинг на говорителя Джеймс Макклелан. "Смятам, каза той, че ако погледнем на коментарите на Пауъл в пълния ми контекст ще видим, че той е отговарял на специфичен въпрос. Но нашата позиция е много ясна. Режимът на Саддам Хюсеин си отиде и затова от санкциите вече няма нужда…. С падането на режима няма никаква причина да не вдигнем санкциите, така че иракският народ да се интегрира изцяло в световната икономика."

Говорителят на Белия дом повтори очакванията на Вашингтон резолюцията да бъде гласувана в Съвета за сигурност още следващата седмица. Той каза, че атмосферата в Ню Йорк в момента е много добра и че усилията в момента са насочени единствено към вдигане на санкциите. На въпрос дали САЩ са готови да направят това едностранно, в случай че предложението им не мине в Съвета за сигурност Макклелън заяви: " Не, ние преследваме нашата цел чрез ООН, това правим. И ние ще се стремим да стигнем до гласуване не по-късно от другата седмица."

Малко след изявленията си от София за възможна временна отмяна на санкциите Колин Пауъл коригира позицията си. Още на път за Берлин той заяви: "Ние се стремим към вдигане на санкциите. Ние искаме резултат 15 на нула, какъвто постигнахме при резолюция 1441. Смятам, че вдигането на санкциите е постижимо." Тъкмо това изречение на Пауъл, а не казаното в София, намери място и в официалната интернет-страница на Държавния департамент.

За гаф ли обаче става дума? Според водещите вестници - не. Вашингтон поуст цитира официални представители и дипломати, според които в София Пауъл е направил изявлението единствено за да разбере реакциите на останалите ключови играчи в преговорите по новата резолюция и да види доколко сериозна е съпротивата на останалите спрямо предложенията на Вашингтон. Подобно мнение споделя и Ню Йорк таймс, според който изявлението на Пауъл за отмяна на санкциите е представлявало пробен балон за проверка за готовността за компромиси.

Всъщност, както всички отбелязват тук, в центъра на спора не е толкова формулировката "вдигане или отмяна на санкциите", колкото каква ще бъде ролята на ООН и на останалите страни извън коалицията-победител във възстановяването на Ирак. Американската администрация е разделена по въпроса до къде трябва да се простират отстъпките, които Вашингтон да направи пред останалите страни постоянни членки на Съвета за сигурност. Франция и най-вече Русия се опасяват, че евентуалното вдигане на санкциите ще остави ефективното управление на Ирак в ръцете на американците и британците и ще застраши сключените преди падането на Саддам договори по програмата "Петрол срещу храна" на стойност близо 10 милиарда долара.

* Милен Минчев, РСЕ
Вашингтон

<< назад | начало >>

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.