Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Колко дълго може да оцелее Гърция без помощ от кредиторите си?

Неизпълненото задължение към МВФ е нищо в сравнение с дължимото тази година

9 коментара
Италианското сп. "Панорама" изобрази на корицата си като клоуни премиерът на Гърция Алексис Ципрас и финансовия й министър Янис Варуфакис.

Затъналата в дългове Гърция вече има сериозни проблеми, но нещата може да станат и по-лоши за икономиката, валутата, държавния сектор и банките, пише в четвъртък британският в. "Гардиън" в материал под заглавие "Колко дълго може да оцелее Гърция без помощ от кредиторите си?"

Банките изглежда, че имат достатъчно средства, за да изплатят два милиарда евро за заплати и пенсии тази седмица, но това, което е по-малко ясно, е колко средства са останали в банковия сектор за разплащане с вложители. Банките вече ограничиха клиентите си до тегления в размер на 60 евро на ден, но никой все още не е казал колко дълго банките ще могат да пълнят банкоматите.

Най-лошото, което може да се случи, е гръцката централна банка да бъде принудена да мине към нова валута, най-вероятно с по-ниска стойност от еврото.

Ако гръцката централна банка не може да плати задълженията си от 3,5 милиарда евро към Европейската централна банка на 20 юли, ще има проблем. ЕЦБ може да прекъсне достъпа до еврото напълно. Без достъп до евро, на гръцките банки ще им е трудно да останат отворени. Ако ЕЦБ не може да види решение на спора между Гърция и кредиторите ѝ, може да реши, че Гърция е в несъстоятелност и да блокира по-нататъшен достъп до гръцки банки. Според рейтинговата агенция "Мудис" неизпълнение на задълженията към ЕЦБ би било последната капка.

Неизпълненото задължение към МВФ е нищо в сравнение с дължимото тази година

Гърция не изпълни във вторник задължение да върне на Международния валутен фонд (МВФ) 1,55 милиарда евро, но тази сума е нищо в сравнение с 10 милиарда евро, дължими още тази година, особено през юли и август, към МВФ и Европейската централна банка (ЕЦБ), отбелязва Франс прес.

Сумите, които Гърция трябва да върне на кредиторите си (МВФ, ЕЦБ, Европейската инвестиционна банка - ЕИБ, европейски правителства, Европейския фонд за финансова стабилност, частни инвеститори), силно варират през годините и месеците.

Тези суми са дължими по спасителните планове от 2010 и 2012 година, които доведоха до отпускането на заеми за общо 240 милиарда евро на страната.

За съжаление 2015-а е годината с най-големи задължения за периода до 2054 година - общо около 15 милиарда евро, според гръцки източници от финансовите среди. За сравнение през 2016 година страната дължи около 6 милиарда евро, през 2017 година - 7,5 милиарда, през 2018 година - 3,5 милиарда, след което отново голяма сума през 2019 година - 11 милиарда евро.

От юли до декември Гърция трябва да върне 10,3 милиарда евро по главница към МВФ, ЕЦБ и по задължения към ЕИБ, без да се броят лихвите или рефинансирането на тримесечни и шестмесечни държавни облигации, което страната трябва да прави почти всеки месец.

Агенцията изрежда падежите до края на годината (по главница):

- 13 юли: 455 милиона евро към МВФ.

- 20 юли: 3,456 милиарда евро към ЕЦБ и 25 милиона евро към ЕИБ.

- 20 август: 3,188 милиарда евро към ЕЦБ.

- септември: 1,556 милиарда евро към МВФ с четири падежни дати (4-и, 14-и, 16-и и 21-ви).

- 13 октомври: 455 милиона към МВФ.

- ноември: нищо по главница.

- декември: 1,214 милиарда евро с три дати падежни дати (7-ми, 16-и и 21-ви).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  2. Коментарът е изтрит в 14:16 на 3 юли 2015 от автора.
    #8
  3. Коментарът е изтрит в 00:17 на 3 юли 2015 от автора.
    #7
  4. П. Стоянов
    #6

    Очевидно, хората тук с буквално мислене преобладават.

  5. Kiril Kovatchev
    #5

    Палячовците Ципрас и Факис доказаха не само че нямат респект за дрескода, ами че нямат понятие от дипломация,икономика и финанси. Тия двете червенушки тласнаха Гърция в пропастта само и само да изживеят мимолетната си слава на важни персони. Но те бяха дотук. От тук нататък те ще бъдат най-мразените палячовци в очите на затъващите в мизерия гърци.

  6. П. Стоянов
    #4

    Нищо не сте разбрали. Ципрас се бори не само за успех и достоен живот на достопочтените гърци. Той вижда нищетата и мизерията и на останалите европейци (холандци, германци, англичани,...), поробени от алчни и глупави експлоататори и се бори за НОВ ИКОНОМИЧЕСКИ РЕД в ЦЯЛА Европа. Не на ИКОНОМИИТЕ в ЦЯЛА Европа! Той иска любовта и подкрепата не само на гърците, а и на българи, германци, ... Време е да се осъзнаем и подкрепим най-великият икономист в света, предлагащ ни рай тук на Земята!

  7. Васил Митов
    #3

    Този референдум идва твърде късно, за да се произнесе по въпросът, който е зададен, защото офертата, за която народът трябва да се произнесе, вече не е налична. Но той идва твърде рано, ако от него се очаква народът на Гърция да избере между бърза смърт или трудно, продължително и мъчително лечение. Два-три дена са малко за гърците да се осъзнаят и да видят какво става, когато парите в държавата се свършат. Сега те имат опашки пред банкоматите, но ние знем, че след като въведат драхмата ше има опашки

  8. Николай Иванов
    #2

    Всъщност никой не опрял пистолет в главата на Гърция. Ако спре да обслужва дълговете си, никой няма да тръгне да ги събира с танкове и самолети. Само ще се трябва да харчи толкова, колкото изработва. И ето това е най-големият страх на гърците.

  9. Борето от София
    #1

    "Колко дълго може да оцелее Гърция без помощ от кредиторите си?" Според мен отговорът на този въпрос се крие в друг въпрос, дори два свързани: - Кога Ципрас ще си 'оди? - Ще ли са в състояние комшиите да изберат някой по-нормален, да не кажа истински десен? Но всъщност някакъв референдум има утре-другиден...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.