Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Колко ефективно е било Бюрото по защита под контрола на Иван Гешев?

7 коментара
Колко ефективно е било Бюрото по защита под контрола на Иван Гешев?

На 25 август т.г. главният прокурор Иван Гешев участва в заседанието на правната комисия в Народното събрание, за да пледира срещу прехвърлянето на контролираното от него Бюро по защита в Министерството на правосъдието.

Главният прокурор нееднократно обясни, че под неговото ръководство е изградена една ефективна структура. Пред медиите той изрази съображения, че отнемането на Бюрото от неговия контрол може да бъде от полза на "мафията". Основният аргумент на Иван Гешев за ефективността на Бюрото по защита бе сравнението с Националната служба за охрана.

"Бюджетът на Националната служба за охрана е пет-шест пъти по-голям, численият състав – поне към 2018-а и 2019-а, беше 12 пъти по-голям. От това, което ми е известно, в крайна сметка аз имам и някаква семейна свързаност и много приятели в онази служба – Националната служба за охрана, знам и подозирам колко лица охраняват, и подозирам, че охраняват по-малко лица, отколкото Бюрото по защита, чувствително по-малко заедно със свидетелите и магистратите", каза Иван Гешев в Народното събрание, както е видно от стенограмата на заседанието на правната комисия.

Mediapool реши да уеднакви стандарта, за да провери ефективността на Бюрото по защита под контрола на главния прокурор. Сравнението с НСО не е съвсем правилно, защото тази служба има задължения да осигурява не само персонална охрана, но и охраната на редица сгради на държавни институции, както и да съдейства за охраната на събития.

Поради тази причина най-достоверното сравнение би било между Бюрото по защита под контрола на главния прокурор и Бюрото по защита, когато се е намирало под контрола на Министерството на правосъдието до 2014 година.

Информацията бе предоставена на Mediapool от правосъдното министерство след подаване на заявление за достъп до обществена информация.

Отдел "Бюрото по защита" се намира в Главна дирекция "Охрана" на Министерството на правосъдието до април 2014 година. След това е прехвърлено под контрола лично на главния прокурор. Промените са приети от 42-то Народно събрание, когато на власт бе коалицията БСП-ДПС, а премиер бе Пламен Орешарски. Идеята за законовата промяна бе на тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров, който говори за това дори на лекция пред студентите от УНСС.

Брой охранявани

През цялата 2020 година Бюрото по защита, контролирано от главния прокурор Иван Гешев, охранява общо 20 лица – застрашени свидетели и магистрати. Един от охраняваните е самият главен прокурор Иван Гешев. След инициативата да му се отнеме Бюрото и избухналите политически спорове, Гешев сам реши да се откаже от охраната на НСО.

През 2013 година - последната, в която Бюрото по защита е към Министерството на правосъдието, то е отговаряло за охраната на 34 магистрати и застрашени свидетели. Това са 70% повече охранявани лица в сравнение с тези през 2020 г.

Бюджет

Бюрото по защита няма собствен бюджет. Разходите му се отчитат на всеки шест месеца, като информацията за отчетите за 2020 година не е публична. Служебният вицепремиер и вътрешен министър Бойко Рашков първо каза публично, че годишните разходи на Бюрото под контрола на главния прокурор са 9 милиона лева. След това спомена сумата "между 8 и 10 милиона лева", позовавайки се на проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция.

Иван Гешев също не е казвал точната сума на разходите на Бюрото по защита, въпреки запитванията на депутати от правната комисия. Единственото, който той е споделял, е, че разходите на Бюрото за 2020 година са 2.5% от общия бюджет на прокуратурата. Тази информация е напълно достатъчна, за да се изчисли приблизителната сума от 8.25 милиона лева годишни разходи за 2020 година (годишният бюджет на прокуратурата е 289 млн. лв.).

(Разработката на Mediapool за нарастването на разходите на Бюрото по защита към главния прокурор можете да видите ТУК)

През 2013 година разходите на Бюрото по защита към Министерството на правосъдието са били 1.622 милиона лева. Това са приблизително пет пъти по-малко пари.

Според калкулатора на сайта на Националния статистически институт натрупаната инфлация от 1 януари 2014 г. до 1 януари 2021 г. е 8.9%. Минималната работна заплата на 1 януари 2014 година е била 340 лева, а към 1 януари т.г. става 650 лева.

Брой служители

Щатът на Бюрото по защита под контрола на главния прокурор се оказва класифицирана информация. Същото важи и за щата на НСО. Информация по темата обаче е давал вътрешният министър Бойко Рашков, който е заявявал нееднократно, че главният прокурор е назначил 150 служители в Бюрото по защита. Тази информация не е била оспорвана с конкретни други данни.

Отдел "Бюрото по защита" към Главна дирекция "Охрана" на Министерството на правосъдието е имал щатна численост от 50 души преди прехвърлянето си.

Извод

Общият извод е, че срещу пет пъти по-малко пари и с три пъти по-малко служители Бюрото по защита в Министерството на правосъдието е охранявало 70% повече застрашени свидетели и магистрати от Бюрото по защита под контрола на главния прокурор.

Отделно, в отговор на заявление за достъп до обществена информация Бюрото по защита отговори, че до прехвърлянето на институцията към главния прокурор, няма данни служители да са били разследвани или наказвани за неизпълнение на своите задължения.

Всичко това показва, че прехвърлянето на Бюрото по защита от Министерството на правосъдието към главния прокурор се оказва фактически неоправдано – нито от финансова, нито от оперативна гледна точка, защото броят на свидетелите под защита не се е увеличил, напротив – намалял е. Въпреки твърденията на главния прокурор за борбата на прокуратурата срещу най-опасните престъпници.


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Williams Smith
    #7

    МОЕТО ИМЕ Е УИЛЯМ. Аз съм късметлия, че намерих истински заклинател и за да спазя думите му, д-р Огунделе върна жена ми, която ме напусна заради друг мъж след 3 години, след работата му за мен тя се върна след 24 часа... благослови ти и моят Бог те пазят в безопасност и здраве. Това е моят начин да го оценя, ако имате нужда от помощ за вашата връзка, брак и т.н. Свържете се с д-р Ogundele WhatsApp или Viber: 27638836445. Той е добър човек.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  4. Антон
    #4

    Каква ефективност без косачка и трактор бе, Николов?...

  5. QMTIKVA
    #3

    Въпросът зададен в заглавието е безпредметен и ненужен. Това е като да попиташ "колко ледници има в пустинята Сахара?" ... Както няма ледници в Сахара и няма нужда да се пита колко са, така няма нужда и да се пита колко ефективна е била работата на един умъртвен орган?! Целта на това бюро, докато беше под чадъра на престъпника Иван Гешев, бе да пази едни и да напада други, които са неудобни в даден момент. Иван Гешев ще бъде затворник. Ако не сдаде поста 2022-ра и не бъде започнат наказателен процес срещу него, то има доста благодарни нему, които вече са насочили червената точка към темето му!

  6. АТ
    #2

    За пореден път каскета по безспорен начин показва, че като сложиш много прост човек на висок пост само може да изпорти положението, а не да си кюта безлично и безпроблемно. Браво Гешев, с твоето поведение продъни окончателно статуквото. Особено пееффски и борисофф трябва да са ти безкрайно благодарни, защото им показа колко глупаво и недалновидно са постъпили като те издигнаха и монтираха на този пост.

  7. Отбелязвам
    #1

    В предпоследния брой на "ПРАС-ПРЕС" имаше чудесна карикатура. Книгата на Хектор Мало "Без дом" с Гешев на корицата и надпис "Без дом 5".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.