Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Колко може да се затоплят отношенията между САЩ и Русия?

11 коментара
Колко може да се затоплят отношенията между САЩ и Русия?

Съобщенията, че Доналд Тръмп може да номинира за държавен секретар шефа на петролната корпорация "Ексън Мобил" (ExxonMobil) Рекс Тилърсън, потвърждават разпространеното мнение, че подходът на Тръмп към държавното управление е по-скоро търговско, а не идеологическо. Което ще е от полза за Русия, смята Филип Кроули, заемал длъжността помощник-държавен секретар на САЩ за връзки с обществеността през първия мандат на президента Барак Обама.

* * *
На 19 декември се очаква електоралната колегия да утвърди избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Но все по-очевидно става, че главният победител в американските избори от 2016 г. е Владимир Путин.

Дали спецслужбите на Путин са се опитвали да повлияят върху изборния процес в САЩ в полза на Тръмп? ЦРУ смята, че да, ФБР не е съвсем сигурно. При всяко положение на практика няма спор, че руски хакери са разбивали сървъри и на Демократическата, и на Републиканската партия в опит да подронят доверието на електората към целия изборен процес.

По време на кампанията вътрешни имейли на демократите редовно се публикуваха на сайта Уикилийкс. Данните бяха подхващани от печата, което на свой ред отвличаше вниманието на щаба на Клинтън.

Президентът Барак Обама разпореди на спецслужбите да проучат какво всъщност е станало. Тръмп посрещна скептично съобщенията, че зад хакерските атаки е стояла Русия и те са могли да подпомогнат кампанията му.

Твърдят го "същите хора, които казваха, че Саддам Хюсеин има оръжия за масово поразяване", посочи в изявление Тръмп. Думи, които налагат извода, че той ще бъде в обтегнати отношения с тайните служби.

Факторът Тилърсън

Доналд Тръмп не е демонстрирал особен интерес към докладите на разузнаванията.

По време на предизборната кампания той неведнъж изрази убеденост, че ще успее да намери общ език с Владимир Путин и да поправи силно развалените отношения между САЩ и Русия.

В подкрепа на тези намерения идва и новината, че Рекс Тилърсън е вероятният кандидат за поста държавен секретар.

Кандидатурата на Тилърсън, който подобно на самия Тръмп никога не е заемал държавни постове, явно е пореден пример за непредсказуемостта на новоизбрания президент.

Обещал да спазари за страната си по-изгодни условия в сделките на САЩ с други държави, той разглежда външната политика просто като начин да издейства сключването им.

Тилърсън оглавява една от най-големите мултинационални корпорации. Опит, който може да му потрябва на поста главен дипломат на САЩ.

Той безспорно познава на практика всички основни фигури от петролния отрасъл в Близкия изток, Централна Азия и Африка.

Познава също и Владимир Путин, който го удостои с Орден на дружбата през 2013 г., след като бе подписан договор за разработване на голямо петролно находище в Русия.

Възгледите му за Русия, Путин и санкциите обаче ще бъдат внимателно анализирани в Сената при изслушванията, които ще решат дали да бъде одобрен за поста.

Международните санкции, наложени на Русия заради анексията на Крим и политиката ѝ спрямо Украйна, нанесоха удар на операциите, водени в Русия от "Ексън Мобил".

Сирийската криза

Ако Доналд Тръмп се надява да изгради по-прагматични отношения с Владимир Путин, какви точно сделки ще успее да сключи?

Всичко подсказва, че Тръмп може да промени подхода на Вашингтон към сирийската криза. Вместо да настоява за окончателно оттегляне на президента Башар Асад - достойна задача, но май все по-нереалистична с оглед руската интервенция в Сирия, - администрацията на президента Тръмп може да фокусира усилия върху стабилизирането на дадени райони от Сирия под контрола и на правителството, и на кюрдските опълченци.

Окончателното решаване на конфликта в този случай ще се отложи, докато не бъдат разгромени силите на екстремистката групировка "Ислямска държава" и на ислямистите от движението "Джебхат Фатах аш Шам", известно по-рано като "Джебхат ан Нусра" (бел. Би Би Си: всички споменати организации са признати за терористични и забранени в много страни, включително Русия).

Санкциите срещу Русия

Всяко затопляне в американско-руските отношения ще засили призивите да бъдат облекчени санкциите, наложени на Русия след кризата в Украйна през 2014 г.

При все че санкциите удариха позициите на президента Путин, те няма да принудят Русия да върне Крим на Украйна.

Администрацията на Тръмп може да обмисли смекчаване на някои санкции, срещу което Русия да изпълни изцяло своите ангажименти, поети в рамките на Минските договорености, и да спре намесата си в Източна Украйна.

Тогава Крим ще стане въпрос на двустранните отношения между Украйна и Русия.

Ядреното споразумение

Подобни стъпки без съмнение ще се възприемат като победа на Путин. Какво може да получат в замяна САЩ и Западът?

Срещу отказ от изолацията на Путин администрацията на Тръмп трябва да настоява Русия да поднови преговорите за ограничаване на стратегическите въоръжения, целящи по-нататъшни съкращения на ядрените арсенали на страните и разяснения по техните планове за модернизиране на ядрените сили.

Да сключиш споразумение за ограничаване на стратегическите въоръжения е ценно постижение за всеки президент. Роналд Рейгън успя да го направи - и договорът, сключен по негово време, е смятан за важен и полезен.

За целта може би ще се наложи Тръмп да пренебрегне мнението на потенциалния заместник-държавен секретар Джон Болтън, който пламенно защитава ядреното превъзходство на Америка.

Как ще се развие въпросът за намеса на Русия в тазгодишната американска изборна кампания?

През последните десет години министерството на отбраната на САЩ дейно разработваше нападателни средства, които да се използват при евентуална кибервойна. За целта във въоръжените сили на САЩ бе създадено специално киберкомандване.

Доколкото Путин отрича Русия да е замесена в разбиването на компютри от изборните щабове в САЩ, няма нужда Съединените щати да обявяват пропорционален отговор. Ако нещата се свършат, както трябва, Путин ще разбере този сигнал.

*Филип (Пи Джей) Кроули е бивш помощник-държавен секретар на САЩ в периода 2009-2011 г.

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #11

    Украйна от руски се превърна в световен проблем. Там се преплитат интересите на много страни, за това какъв политически курс ще приеме страната в бъдеще. Членството в НАТО и ЕС, газовите връзки, рускоезичното население, военните бази, териториалните претенции, тероризма, татарите и другите малцинства, заедно с останалите проблеми трябва да бъдат обсъдени не само между двете страни, но в по-широк формат от всички заинтересовани.

  2. Pilgrim
    #10

    Кроули, защо само две години си бил пом-дър-сек на Обама? А приказката за лъжливото овчарче вече се изтърка.Чакам и Бил Гейтс да се произнесе по кибератаките.

  3. Bлaдo
    #9

    "Колко може да се затоплят отношенията между САЩ и Русия?" ... лесен въпрос: НИКОЛКО

  4. Лизи Гугуткова
    #8

    Забелязахте ли Темата: Санкции в отношении России - 5455 статии! Вече се увеличиха, а се правят ,че не ги боли... Само Кудрин призна , че 10 % от икономиката се е спихнала от влиянието на санкциите!

  5. Преслав
    #7

    Кой стои зад Левада ...стига троли. Не е по течата

  6. Лизи Гугуткова
    #6

    "Левада център": Кризата в Русия топи доверието в Путин 13/12/16 13:13 1/3 от руснаците нагативно настроени към президента Политологът Александър Пожалов коментира пред московското независимо издание "Ведомости", че такова негативно отношение сред руснаците може да се е появило заради влошеното икономическо положение и кризата, в която се намира Русия.

  7. Лизи Гугуткова
    #5

    Меркель и Олланд заявили, что санкции против России придется продлить Тема:Санкции в отношении России (5455 статии) 13:48 13.12.2016 (

  8. Преслав
    #4

    Не ни занимавай със стари манджи. Нова администрация , нов късмет. зЗасега Тръмп показва , че ще следва предизборните си обещания и към Мексико , и към Китай , що не и към Русия ? Предстои да видим , а ти си се пеняви тук лошо няма :)

  9. Преслав
    #3

    Ако не е той друг ще е. Щом Тръмп си е наумил нещо :) Първо броихте гласовете , после ще искате импийчмънт , тук се прокраднаха и негласни надежди за физическото ликвидиране на Тръмп. Ще ви гледам сеира и воплите с години дай Боже да см живи и здрави. Светът ви се обърна и не знаете накъде да се надупите.

  10. Лизи Гугуткова
    #2

    Неотдавна Сената на САЩ прие закон за подкрепа на Украйна и предоставянето и на финансова и оръжейна помощ .
    Също така в закона има точка , в която задължава президента да иска отмяна на санкциите , само ако границите на Украйна се възстановят ..
    А Конгреса одобри резолюция, която налага санкции на режима на Асад и продължава санкции срещу Иран.
    Новите мерки ще засегнат и Русия. Документът задължава президента да налага нови санкции на всички компании и държави, които подпомагат режима на касапина

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.