Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Колко може да струва стената на Тръмп и кой ще плати за нея

6 коментара
Колко може да струва стената на Тръмп и кой ще плати за нея

Президентът Доналъд Тръмп даде ход на плана си за изграждане на "непристъпна, физическа, висока, мощна, красива южна гранична стена" между САЩ и Мексико.

Границата между двете страни се простира на 3100 километра и преминава през разнообразен ландшафт.

Тръмп каза, че стената ще покрие около 1.5 хил. километра от границата, а за останалата част ще се погрижат естествените прегради.

И все пак, колко ще излезе строежът на стената и, което не е маловажно, кой ще плати за нея? Би Би Си дава възможните отговори на тези въпроси.

Ориентировъчен бюджет

Според Тръмп общата стойност на съоръжението ще е 10 млрд. долара. Предварителни оценки на специалисти и инженери обаче са доста по-високи.

Лидерът на мнозинството в Сената Мич Макконъл съобщи пред журналисти на конференция на Републиканската партия във Филаделфия, че по негови оценки строителството ще излезе 12-15 млрд. долара.

Над 1000 км от стената, която вече е издигната от американските власти, струваше на правителството над 7 млрд. долара. При това никой не е рискувал да определи тази стена като непреодолима, мощна, висока или прекрасна.

Има и други причини, поради които стойността на строителството по-скоро ще надвиши назованата от Тръмп сума. Планът му предвижда стената да се издигне в отдалечените планински райони, а това означава значителни допълнителни разходи.

Друг факт, увеличаващ стойността, е това, че новото заграждение ще минава през частни земи, които трябва да бъдат откупени след преговори със собствениците им за компенсации, или пък терените да бъдат иззети принудително.

Така, според изчисленията на в. "Вашингтон поуст", цената на президентската стена по-скоро ще се доближи до 25 млрд. долара.

Спор кой да плати

Тръмп винаги е настоявал, че за строителството трябва да плати Мексико. На свой ред президентът на Мексико Енрике Пеня Нието не по-малко категорично заяви, че той няма да плати.

Тръмп, който по време на предизборната кампания обеща да се заеме със строежа веднага след изборите, вече подписа указ, който слага начало на проекта. Той се съгласи, че първоначално проектът ще се субсидира от данъкоплатците.

Истината е, че е нужно и одобрение от страна на Конгреса, но републиканците вече предложиха в идните два месеца да подготвят законопроект за допълнително финансиране.

По какъв начин могат да бъдат получени пари от Мексико?

Вариантите са няколко, нито един все още не е официално приет.

Първо, повишаване на тарифите от внос. На 26 януари говорителят на Белия дом Шон Спасър заяви, че президентът иска да повиши с 20% размера на митото за внос на мексикански стоки, за да може с приходите да се плати строителството. Той после допълни, че това е един от обсъжданите варианти. Ако направим това, бихме получавали допълнително 10 млрд. долара годишно и само за сметка на този механизъм бихме платили с лекота строежа на оградата, заяви Спайсър.

Сп. "Форбс" обаче посочи, че дори плащането за строителството да става в продължение на 10 години, ще се наложи размерът на митото да се увеличи четири пъти, за да се изплати цялата стена.

Освен това на американските компании ще им се наложи да търсят други доставчици на стоки.

Мексико от своя страна може да предприеме ответна мярка и да отмени данъчните облекчения за американските компании, които инвестират в мексиканската икономика. Размерът на тези инвестиции през 2013 г. е се оценява на 101 млрд. долара.

Второ, парични преводи. Тук възможностите са две. Тръмп може да се възползва от закона за борбата с прането на пари и забрани на мексиканците, работещи в САЩ, да изпращат пари у дома. Става дума за огромни парични обеми – около 25 млрд. долара годишно. Сметките се базират на това, че такава заплаха би принудила мексиканското правителство да се бръкне за стената. Вторият вариант е тези парични преводи да бъдат облагани. Тази мярка би трябвало да обхване всички мексиканци или да бъдат облагани само онези, които не могат да докажат, че имат разрешително да живеят в САЩ.

Мексиканците обаче могат да се откажат от официални парични преводи и да намерят посредници, които да започнат безконтролно да изнасят пари.

Трето, въвеждане на граничен коригиращ данък. Републиканците от Камарата на представителите предлагат да се понижи корпоративният данък от 35% на 20%, но да се събира в зависимост от мястото на потребление, а не на производство. По такъв начин с данък ще се облага вноса, а не износа. Данък в размер на 20%, при отчитане на дефицита в търговския баланс с Мексико от 60 млрд. долара, ще донесе на хазната приходи от 12 млрд. долара на година.

Според "Вашингтон поуст" Мексико не би могло да направи нищо при това положение, тъй като граничната корекция ще се прилага към всички търговски партньори на САЩ и няма да се счита за дискриминация по отношение на Мексико.

Четвърто, увеличение на цената на визите и преминаването през границата. Наказването на страни с натрупана лоша практика в областта на нелегалната миграция, включително Мексико, чрез по-висока цена на изходните визи, би предизвикало одобрение сред много републиканци. Заедно с това, увеличението на цената за преминаване през границата на автомобили и пешеходци би повишило приходите за правителството, но сами по себе си тези мерки едва ли ще са достатъчни.

Каква стена възнамерява да построи Тръмп?

В хода на президентската кампания той казваше, че ще укрепи южната граница именно с помощта на стена.

Изборът на материал е еднозначен – бетон. В статия, публикувана в "Нешънъл Мемо", строителният инженер от Ню Йорк Али Рузкан изчисли, че за изграждане на стена с дължина над 3 хил. км (каквито са намеренията на Тръмп) ще са нужни 9.6 хил. куб.м. бетон.

Рузкан изхожда от това, че основите на стената трябва да са почти на 2 метра под земята и да се издигат над 6 метра над повърхността. Дори за участък от 1.5 хил. км ще са нужни огромни количества бетон. Той ще трябва да се произвежда наблизо във вид на бетонни блокове, за което е нужно да се развие отделно производство, след което готовите блокове да се транспортират до строителната площадка. Загубите от такова производство и необходимия за него персонал биха били огромни.

Какво ще стане с околната среда

Свободата на движение между САЩ и Мексико касае не само хората, но и животните, обитаващи района около границата.

Граничната зона е крехка екосистема, където животни и птици редовно мигрират между териториите на двете страни. Някои прекосяват границата, за да се чифтосват с "роднини", които са различни генетично от тях. Това важи за застрашените от изчезване северноамерикански ягуари и черните мечки.

При строежа ще трябва да се отчитат зоните на естествени наводнения и нестабилните песъчливи площи.

Освен всичко друго, крупният проект, свързан с дренажи, строеж на пътища и издигане на бетонна стена не може да не се отрази на ландшафта, дори и Тръмп да обещава, че стената ще бъде "много красива".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ана
    #6

    А какво струва стената на Натанаяху и кой я плати? Изглежда пак американските данъкоплатци а Обама обеща 3 милиарда долара на година помощ на Израел за 8 години напред, които да се надяваме Тръмп ще отмени, както и 9-те милиарда на година помощ за Мексико и ето ви пари за мексиканската стена която е наистина необходима и е на американска територия, за разлика от тази на Натанаяху която е на палестинска.

  2. Доналд Дък
    #5

    Тази стена, освен с огромни инвестиции по изграждането ще натовари и с едно непредсказуемо бреме на обслужване ? Проектът е започнат от Буш , спрян от Обама и сега Тръмп прави опит да го възроди. Със стена едва ли САЩ ще разреши многобройните си проблеми с Мексико ? Стената се превърна като част на предизборната реторика, но не е панацеята която ще излекува американците.

  3. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #4

    Високопоставеният сенатор републиканец Джон Маккейн предупреди днес президента Доналд Тръмп да не прави опити да отменя санкциите срещу Русия заради намесата й в Украйна. Новият президент на САЩ възнамерява утре да разговаря по телефона с руския президент Владимир Путин.
    МакКейн, който оглавява сенатската комисия за въоръжените сили, заяви, че ако Тръмп не се откаже от този "безразсъден курс", той ще инициира приемането на законодателен акт, който да задължи президента да поиска съгласието на Конгреса

  4. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #3

    рашките имат една голяма БОЛКА и пишат за нея: Трамп заявил, что еще рано говорить о снятии санкций с России 21:20 27.01.2017 (обновлено: 22:00 27.01.2017) РИА "Насколько я знаю, звонок (Путину) запланирован, посмотрим, что выйдет. Что касается санкций, то пока рано об этом говорить, но мы надеемся в идеале иметь хорошие отношения со всеми странами", — ответил американский лидер.

  5. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #2
  6. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #1

    Маккейн обеща да усложни Тръмп в процеса на отменяне на санкциите на Русия тема:Санкции срещу Русия (5656) 20: 48 27.01.2017 РИА "Ако това стане, аз ще работя с колегите си, за да се предотврати вдигането на санкциите срещу Русия", - каза 80-годишният сенатор, известен като "ястреб" в външна политика и поддръжник на укрепване на санкции срещу Русия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.