Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Колкото по-дълго Асад остане на власт, толкова повече ще се засили напрежението

Няма връзка между българската външна политика и атентата край Бургас

26 коментара
Колкото по-дълго Асад остане на власт, толкова повече ще се засили напрежението

Надим Шехади е научен сътрудник в Кралския институт по международни отношения, Chatham House, където ръководи програма за регионалното въздействие от въпроса с палестинските бежанци в процеса на установяване на мир в Близкия изток. Той е старши член на Сейнт Антъни Колидж в Оксфорд, където в периода от 1986 до 2005 г. е бил директор на Центъра за ливански науки. Дипломиран икономист с интерес към историята на икономическата мисъл.

Г-н Шехади, какви са възможните сценарии за ситуацията в Сирия? Как ще повлияят те на развитието на целия регион?

Мирният бунт срещу сирийския режим на президента Башар ел Асад започна през март 2011 г. и режимът прибягна до военно решение, за да го потуши. Това не беше успешна стратегия, тъй като колкото повече режимът използваше насилие, толкова повече бунтът се засилваше. Сега вече е ясно, че режимът не може да си върне властта и че неизбежно рано или късно ще има преход. Международната общност закъсня с намесата, която да прекрати насилието и да съдейства за прехода. Дълго време съществуваха притеснения за последиците от падането на режима, породени основно от травмите от иракския опит, и се смяташе, че може да бъде намерен компромис. В последно време перспективите се промениха радикално и сега се смята, че колкото по-дълго режимът остане на власт, толкова повече ще се засили напрежението сред сектите и толкова повече екстремистки елементи ще се появят, и това в крайна сметка ще направи справянето с напрежението още по-голямо предизвикателство. И ако преди притесненията бяха какво ще стане, когато Асад се махне, сега притесненията са какво ще стане, ако остане. Предпочитаният вариант е дипломатическо усилие с участието на руснаците и китайците чрез Съвета за сигурност и международно сътрудничество, което да помогне на Сирия да се превърне в стабилна демократична държава.

Какво е сегашното състояние на сирийската опозиция и защо е необходимо участието на международната общност, за да бъде намерено решение на кризата?

Терминът "опозиция” е в известна степен подвеждащ, защото създава впечатление за нормалност, т.е. че има правителство и че това правителство има опозиция. Всъщност това, което наричаме опозиция, е цялото сирийско общество в цялото му многообразие, което излиза от почти петдесет години диктатура. Това многообразие е всъщност знак за здраво политическо общество, което за първи път от две поколения намира своя глас, и това, което е необходимо, е демократична система, която да управлява това многообразие и да го превърне в актив. Но междувременно различните опозиционни групи трябва да намерят обща основа, която да позволи появата на алтернатива на режима, и да застанат начело на този процес политически. Международната общност, водена от САЩ, ЕС и Арабската лига, помага на опозицията да се организира в такъв план. Това е голямо предизвикателство и понякога сирийският въпрос изглежда по-прост, откокото усложненията между тези, които искат да помогнат.

Как оценявате ролята на България досега в този конфликт?

Ролята на България досега е в съответствие с усилията на международната общност, и страната е в добра позиция да помогне заради историческите връзки между България и Сирия. В София се проведе среща, която беше успешна в намирането на обща основа между различните сирийски опозиционни партии. Българската дипломация играе важна роля заедно с други държави като САЩ, Великобритания и други европейски и арабски държави. Срещи като тази се провеждат на много места, подобни срещи имаше в Истанбул, Париж, Рим, Кайро, Доха, Женева, Вашингтон, Лондон, Берлин, Брюксел, Мадрид и дори в Копенхаген.

Какви са рисковете и как се отразява сирийският конфликт върху източноевропейските държави?

Източноевропейските държави са преминали през сходни преходи и могат да бъдат полезни като споделят поуките от своя опит и опита на Европейския съюз като цяло. Политиката на ЕС по Евро-средиземноморското партньорство, известно като Барселонския процес, и Европейската политика за съседство, е че стабилността и просперитетът на южното Средиземноморие са жизненоважни за европейската сигурност. Девизът на Хавиер Солана при започването на тази политика е, че един от пилоните на европейската сигурност е съюзът да бъде ограден от "пръстен от добре управлявани държави”. Двата бряга на Средиземно море са взаимнозависими.

Очаквали ли сте някога нападение в България?

Съвсем не, такава атака не се очакваше никъде, най-малкото в България.

Смятате ли, че има връзка между българската външна политика, срещата на сирийската опозиция близо до София и терористичното нападение в България?

Както вече споменах в едно предишно интервю за българска медия, не виждам връзка между двете събития и бях изненадан от случилото се в България. Основният ефект от един терористичен акт е, че поражда чувство на гняв и желание за отмъщение от една страна, и усещане за вина и обвинения от страна на жертвите – от друга. Въпроси като: Защо това се случи на нас? Какво са направили, за да заслужат това? Сами ли станаха жертва? Трябва ли да променим възгледите и поведението си, за да избегнем такива нападения в бъдеще....Когато това се случи, терористите са успяли. Това е феноменът, на който станахме свидетели в Лондон след експлозиите на 7-и юли и дори и в САЩ след терористичната атака на 11-и септември в Ню Йорк. Основната цел на терористичното нападение е неговият психологически ефект, то е мощно, защото винаги изглежда нерационално, жертвите са случайни и невинни хора, би могло да се случи във всяка държава, в която има израелски туристи. Всеки опит да се намери рационално обяснение в крайна сметка оправдава действията на терористите и играе за тях.

Каква мислите, че е вероятността предполагаемите терористи да са имали логистична подкрепа на българска територия? Имате ли някаква информация  за терористични клетки?

Мисля, че трябва да изчакаме резултатите от разследването на българското правителство, за да отговорим на повечето от тези въпроси. Логистиката е важна, за да бъдат намерени извършителите. Ако Иран е намесен чрез своята "ръка" "Хизбулла”, тогава една от целите би могла да бъде да има война с Израел, за да се обедини отново лагера на "съпротивата” и "Хамас” да бъде отново приобщен към него.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #26

    Т.нар. "опозиция" е доминирана от ислямистите. Това, с което те не могат да се справят са джихадистите. Единственото място, където по-точно и по-подробно е описана цялата тая глутница е в една поредица от статии "Сирия и всички страхове". Една от тях - за ислямистите и джихадистите е тук: http://argumenti-bg.com/17857/siriya-i-vsichki-strahove-chast-iii/

  2. Анонимен
    #25

    asad upravliava po-dobre ot shepa novi moshenitsi,za koito nikoii nishto ne znae.

  3. Анонимен
    #24

    До 23 : А какво да кажем за най-голямата империя в СВЕТА, завзела НАЙ-много чужди територии и народи - Руската империя. КАКВО е причинила тя?

  4. Анонимен
    #23

    КАК ОПОЗИЦИЯТА В СИРИЯ С АЛАХ Е ВЕЛИК СВАЛЯ КЪРВАВ РЕЖИМ А КЮРДИТЕ ИРАК И СИРИЯ КОИТО ПОМАГАТ НА СВОИТЕ РОДНИНИ В ТУРЦИЯ ЗА ПРАВА И СОБСТВЕН ЕЗИК СА ТЕРОРИСТИ.ТОВА Е ИЗКРИВЕНА БОЛНА ИНФАНТИЛНА ПРЕДСТАВА ЗА ДЕМОКРАЦИЯ НА АМЕРИКАНЦИТЕ.ПОСЛЕ ЗАЩО ИМ ПРАВЯТ АТЕНТАТИ ОТ ГОЛЯМА ЛЮБОВ ЗА ДОНЕСЕНАТА ДЕМОКРАЦИЯ.

  5. Анонимен
    #22

    "Надим Шехади е научен сътрудник в Кралския институт по международни отношения, Chatham House"...и по организация на "правилна" хаотизация за унищожаване на "излишното население"на света...

  6. Анонимен
    #21

    А заглавие като "Колкото по-дълго Герб остане на власт, толкова повече ще засили напрежението" как ви се вижда? Като две капки вода са двете заглавия.

  7. Анонимен
    #20

    До 18:Ти си истински пример за brain washed zombie. Как си представяш демокрация и възгласи от рода на Аллах Акбар? Моделът който ги устройва се нарича шариатски халифат. Е какво стана с Египет? Искат да рушнат и пирамидите, както статуите на Будаа в Афганистан и библиотеките в Тимбукту. Не ти ли идва на акъла, че и у нас с помощта на Катар и Сауд Арабия тези борци за демокрация може да поискат същото и в Родопите и в Лудогорието. Софиш и без туй в центъра си е един стински Бейрут.

  8. Анонимен
    #19

    Сирийската армия си върна контрола върху град Тел
    18 август 2012 | 15:37 | Агенция "Фокус"
    Начало / Близък Изток
    Дамаск. Сирийската армия взе под свой контрол разположения северно от Дамаск град Тел, „след като го прочисти напълно от бунтовници и възстанови сигурността в него”, предаде РИА Новости, като се позова на агенция Сурия ал Ан. В хода на продължилата няколко дни операция са ликвидирани и арестувани „голям брой терористи-наемници”, иззето е голямо количество оръжие, включително миномети,

  9. Анонимен
    #18

    На иракчаните им подариха свободата на готово американците, затова и не я ценят толкова. Но не мисля че могат да живеят без нея вече. Така носейки се ще стигнат до хармонията на развитите страни. На либийците им помогнаха да си извоюват свободата, затова те се чувстват част от играта. Те са активно търсещи и ще намерят модела който ги устройва. При сирийците положението се усложни неимоверно от руското вето. Светът не може да им помогне колкото е необходимо заради руската съпротива. Сирийците

  10. Анонимен
    #17

    ПО СКОРО МЕЖДУ НИКОЛАЙКА МЛАДЕНОВА И ВЪНШНАТА ПОЛИТИКА НЯМА НИЩО ОБЩО,ОТКОЛКОТО МЕЖДУ АТЕНТАТИТЕ И ВЪНШНАТА МУ ПОЛИТИКА

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.