Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Командирите в армията все още имат предразсъдъци към дамите в униформа

Аню Ангелов обаче е оптимист, че скоро ще има жена генерал

18 коментара
Командирите в армията все още имат предразсъдъци към дамите в униформа

Все още има предразсъдъци в основния команден състав към дамите в униформа, заяви военният министър Аню Ангелов във вторник. Според него обаче няма "стъклен таван" в българските въоръжени сили, който да препятства кариерното развитие на жените.

Към момента обаче жените в армията са малко над 14 процента от личния състав, като основно са редници. Много малко от дамите са на офицерски длъжности.

Ангелов изрази съжаление, че все още няма жена-генерал или адмирал, но каза, че се надява до пет-шест години това ще се промени.

Ангелов говори по време на международна конференция в София в рамките на проекта на НАТО "Ролята на жените в сигурността и отбраната”, в който България е водеща страна.

"Не мога да си представя нито едно военно формирование или структура без безспорния професионализъм и специфичния подход към службата на жените в униформа при решаването на важни въпроси. Отбраната и сигурността не са и не могат да бъдат запазена
територия за мъжете", заяви Ангелов.

Като процент жени във въоръжените сили България изпреварва много от страните в Алианса, където този процент се движи около 10. В Гърция обаче жените са около 35%.

Ангелов отчете, че през миналата и по-миналата година са премахнати всички нормативни и фактически бариери пред включването на жените в армията. От няколко дни вече има и жена, която служи в Националната гвардейска част, което се случва за първи път.

"Преди 20 г. обаче това далеч не беше така, жените в униформа във въоръжените сили бяха в много малък брой ограничени специалности, позиции и длъжности. Днес постепенно преодоляваме този стереотип. Вече не съществуват дейности и специалности, ограничени за постъпване на жени на военна служба", заяви Ангелов.

Наскоро от Сдружението на жените в Българската армия алармираха обаче, че български висши военни не приемат участието на жените под пагон в мисии зад граница, а при последната ротация на българските контингенти броят им е намалял почти наполовина.

Присъствието на жените в поделенията на българската армия все още не се приема за нещо обичайно, а е съпроводено от мъжкия състав с подмятания и закачки. В някои поделения се говори, че жените военнослужещи се възползват от статута на "слабия пол" и отклоняват част от задълженията си. Твърди се също, че често избират кариера под пагон единствено заради мисълта за добре платено майчинство.

Преди няколко години генералите от сухопътните войски се обявиха открито срещу широкото женско присъствие в армията. Тогавашният шеф на сухопътните войски генерал Иван Добрев обясни многозначително, че "има неща, които жената трябва да получава ежедневно". В опит да замаже казаното, породило недоволство сред дамския армейски състав, началникът на Щаба на отбраната Симеон Симеонов се пошегува "сполучливо", че "зад всеки успял мъж стои една жена, а зад всяка успяла жена стоят недостатъчно изпълнени домашни задължения".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    14 % жени в армията е добре. Даже отлично! Но може още по-добре - като например съдебната система с над 80 %, образованието - 95 %, държавната администрация - 80 %, здравеопазването - 70 %, търговията на дребно-85 %, туризма 80 % и т.н. примери за успешни социални политики. Циганките нямат такива ангажименти и познайте с какво основно се занимават. Така в един момент всички феминизирани гилдии ще бъдат принудени да реализиратт служебните си задължения изключително пред циганска публика. Гейовете имат запазена квота във всички посочени сфери, но какво да правят мъжете ?

  2. Анонимен
    #17

    Армията нищожно малка, а командването прекомерно раздуто. Жени - да, но само в логистичните структури, където местата отдавна са заети. Представяте ли си жена да убива - и ако да, това жена ли е?

  3. Анонимен
    #16

    "Ангелов говори по време на международна конференция в София в рамките на проекта на НАТО "Ролята на жените в сигурността и отбраната”, в който България е водеща страна."Демократично ще е Министерството на финансите да осигури средства и за конференция на актуалната тема "Ролята на хомосексуалистите в управлението,сигурността и отбраната”,а към службите за сигурност и отбрана да се организират подразделения "специалист-хомосексуалисти"!Изборът им трябва да стане от комисия от най-известните такива в съответните служби на България,ЕС и САЩ чрез открит национален конкурс на тема "МЛАД ХОМОСЕКСУАЛИСТ"!

  4. Анонимен
    #15

    НИЩОЖЕСТВА
    „Две нищожества стояли
    Пред военните врата.”
    Така бих перифразирал детската песничка за двете петлета. Разбира се, нищожествата се казват генерал о. з. Аню (като Ганю) Ангелов и не о. з. (засега) Симеон Симеонов. Ситуацията за Българската армия е повече от отвратителна: министър – запасен комунистически генерал, преминал като цветарка през всички политически сили, самопредлагал се за съветник, експерт, помощник, портиер и т. н., само и само да се докопа до някакъв кокал от държавната софра.

  5. Анонимен
    #14

    ало, журналистите от 19 век: Няма ДАМИ в униформа, има ЖЕНИ в иниформа "Ladies in uniform" ... ha-ha-ha както подаването на ръка от автобуса така и това което пишете е смехотворно

  6. Анонимен
    #13

    samo tozi general da ne e wws pluwkinyata ili 4ast ot pridwornite dami na simeonow!

  7. Анонимен
    #12

    От изявлението на военния министър Аню Ангелов се създава впечатление, че на него не му е известно, че в историята на Българската армия има жена-генерал. Това е Полина Недялкова, генерал от бронетанковите войски. Този факт беше известен на всички българи отбили редовната си военна служба през последните 15-на години преди 1989 г. Българските офицери, служили през този период, също са го знаели. Това се отнася и за Аню Ангелов, въпреки че не личи от изказването му.

  8. Анонимен
    #11

    Дядо Пенчо. На жените не им било мястото в армията.А дали армията има място в българския живот?

  9. Анонимен
    #10

    На жените не им мястото в армията. Те имат физиологически и емоционални особености, които пречат на военната служба. Съжителството с мъжете в армията може да доведе до нежелани последици, ако вече не е довело.

  10. Анонимен
    #9

    До 8, Това за българските ханове определено не е вярно. Така например хан Крум във войната срещу Визнтия , непосредствено преди решителното сражение при Върбошкия проход мобилизира и жените и ги въоръжава както и мъжете. Като правило в повечето армии жените участвуват в санитарни части , свързочни , тиловаци и по - рядко в бойни . Но тенденцията е да няма "дискриминация" , което е доста спорно като решение.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.