Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Комерсант": Помирението между Индия и Китай ще ускори завоя на Русия към Азия

7 коментара
"Комерсант": Помирението между Индия и Китай ще ускори завоя на Русия към Азия

Помирението между Индия и Китай ще ускори завоя на Русия към Азия, пише "Комерсант", цитиран от БТА.

Премиерът на Индия Нарендра Моди заминава на обиколка в Азия; основна фаза ще бъде посещението в Китай за преговори с президента Си Цзинпин. Моди се кани да постигне пробив в отношенията с Китай, затруднени от териториални спорове.

Ако това стане, ще бъде премахната главната пречка за икономическата интеграция в Евразия. Това ще снабди Москва с нови аргументи в полза на идеята за триъгълник Русия-Китай-Индия, твърди вестникът.

Изданието припомня, че преди да дойде на власт, Моди обеща да бъде максимално неотстъпчив в териториалния спор с КНР. В Азия очакваха нова война на нерви с балансиране на ръба на въоръжения конфликт по т. нар. контролна линия с дължина 4000 км, прокарана вместо официална граница между двете страни след войната от 1962 г., завършила с поражение за Индия.

Сега обаче външното министерство в Делхи предвижда Моди да обсъди в Китай и политически, и икономически въпроси – търговия, инвестиции, сътрудничество по инфраструктурни проекти.

Според независимия аналитик от Хонконг Брайън Янг, предстои да бъдат подписани поне 20 спогодби за милиарди долари. Освен това, Индия може да участва в китайските проекти, известни като "Великия път на коприната" и "Великия морски път", за които Пекин е предвидил 40 милиарда долара.

В навечерието на визитата си в Китай Моди разговаря по телефона с Владимир Путин и потвърди своето участие в срещите на ШОС и БРИКС в Уфа - столицата на руски Башкортостан.

Два месеца преди тези форуми сближаването между двете водещи икономики от Азия придава нов смисъл на инициативите на Москва за преустройство на глобалната икономика и на световната финансова система, също и на системата за сигурност, по които ще се дискутира на форумите в Уфа, смята Брайън Янг.

Един екзотичен доскоро термин - "глобалният Изток", пред очите ни се изпълва с конкретно съдържание, което е в интерес и на Делхи, и на Пекин, и на Москва. Към ново равнище в интеграцията се стремят и други държави от Азиатско-Тихоокеанския регион. Неслучайно след визитата си в Китай индийският премиер ще посети Монголия и Южна Корея, коментира руският външнополитически експерт Глеб Ивашенцов, припомняйки също посещението на Си Цзинпин в Москва тези дни.

Според него, това са брънки от една и също верига, добавя "Независимая газета".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #7
  2. Kiril Kovatchev
    #6

    Русия прави завоите само в една посока и поради това все тича в кръг и си гони опашката. Икономиките на Китай и Индия са бързо развиващи се, докато тази на Русия е бързо изоставаща. С този си тип управление Русия може само да бъде суровинен придатък на съседите си. Кеф му на Путин ЕС, кеф му Индия и Китай, изнбора си е негов. Но ако някой в Кремъл си мисли че азиатските клиенти ще са по-добри от европейските, то той дълбоко се лъже. За руснаците е типично да си живеят в дълбока заблуда и да градят въздушни кули.

  3. strobo
    #5

    Да.аа... БРИКС. Само Китай, Индия, Русия и ОНД са почти 3.0 млрд. души пазар с огромен потенциал за развитие.......

  4. Entdecken
    #4
  5. Аслан Юриев
    #3

    Икономиката на Китай произвежда 4.5 пъти по - голям БВП от тази на русия. Икономиката на Индия произвежда с около 20% по - голям БВП от руския. И през 2015 Китай и Индия очакват висок ръст, а русия - отрицателен. Изводът кой ще раздава карти в Азия е ясен.

  6. Kurt_deactivated_1433320998
    #2

    ехе Комерсант са се объркали сериозно. Далекоизточната политика на Москва е една от най-успешните и плодотворни. Кратката еманация е - Русия никога да няма конкурент сравним с нея в Азия. Камо ли ДАЛЕКОИЗТОЧЕН БЛОК. Москва няма никакъв интерес от силен Китай и Индия - от това имаше интерес Кисинджър и Тачър, за да могат да ги напомпят за война срещу СССР, ама Горби ги ИЗНЕНАДА......Сега Китай и Индия ще се сблъскат със суровата действителност - Русия раздава картите в Евразия - така е било и така ще бъде.

  7. Entdecken
    #1

    Значи бензиностанцията си търси нови клиенти! Добре, а кога ще се разкарат от Европа, която притесняват вече няколко века с азиатските си глупости ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.