Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Комерсант": Премиерът на България подкрепи "Росатом"

150 коментара
"Комерсант": Премиерът на България подкрепи "Росатом"

Под заглавие "Премиерът на България подкрепи "Росатом" в четвъртък руският вестник "Комерсант" стига до заключението, че "скандалът в българското правителство около новото споразумението за АЕЦ "Белене" се развива в изгодна за Русия посока".

Вестникът се аргументира, като подробно описва вчерашните събития в София, цитира изявленията на премиера Бойко Борисов и на защитения в крайна сметка от него шеф на НЕК Красимир Първанов и подчертава заплахата на "Росатом" да поиска от България почти 1 милиард евро неустойки.

От контекста на написаното от вестника читателят остава с впечатлението, че икономическият министър Трайчо Трайков е противник на проекта "Белене".

"Против проекта се изказват също и лобито на българската партия "Зелени" заедно с опозиционната "Синя коалиция" и инвеститорите в вятърната и слънчевата енергетика", посочва "Комерсант" и добавя, че "освен това в края на април се очаква посещение в страната на ръководството на конкурента на "Росатом" – американския "Уестингхаус", който ще представи своя нов реактор AP1000".

"Независимая газета": Трудностите пред рускките проекти са закономерни

""Росатом" заседна пред българската врата" – така озаглавява информацията си на същата тема вестник "Независимая газета", според който "енергийното сътрудничество между Москва и София не преминава в практическата плоскост"".

"Двете страни понякога стигат до откровен шантаж. По едно време, например, българите обсъждаха възможността да се откажат от услугите на "Атомстройекспорт". На свой ред Русия заплашва да изиска чрез съда от НЕК до 200 милиона евро неустойки, ако отлагането на началото на строителството на АЕЦ "Белене" продължи. Трябва обаче да се има предвид, че "Белене" е единствената АЕЦ, която Русия би могла да построи на територията на Евросъюза в средносрочна перспектива. Затова руските атомници са заинтересовани българската врата към ЕС да не бъде захлопната", пише "Независимая газета".

Да се направи това според вестника няма да е никак просто, тъй като, както показва опитът, София е доста ненадежден партньор на Москва в сферата на енергетиката.

Експертите обаче смятат че трудностите, с които се сблъскват руските енергийни компании при реализацията на практически всички свои проекти на българска територия, са закономерни, пише "Независимая газета" и цитира Михаил Крутихин, партньор в компанията RusEnergy. Говорейки първо за петролопровода "Бургас-Александруполис", той призовава да не се забравя негативното отношение към този проект в България.

"Общественото мнение е категорично против петролопровода. Българските власти не могат да не се съобразяват с това. Затова те практически спряха финансирането на проекта", казва Крутихин.

Според него подобна е и ситуацията със строителството на АЕЦ "Белене". С тази разлика, че освен това София трябва да се вслушва и в Европейския съюз, отношенията с който, по думите на руския експерт, са били развалени след влизането на България през 2008 година в проекта "Южен поток".

Договорът за газопровода предвижда приоритетно право за транспортиране по "тръбата" именно на руски газ, което противоречи на изискването на ЕС за енергийна сигурност. За това България е заплашена със санкции от страна Евросъюза, подчертава Крутихин. За да се избегнат неприятностите има само една възможност: да се пренебрегнат ангажиментите, поети пред Русия, добавя той.

"Газета": България сега е в крайно трудно положение

Русия и България "ще добавят сигурност на Белене", пише московският електронен вестник "Газета" в коментар за подписаното във вторник "тримесечно споразумение за продължаване на работите" по проекта за втората българска АЕЦ.

"България сега е в крайно трудно положение. Балканите са доста сеизмично активен регион и няма нищо чудно, че след "Фукушима" българите са се замислили за допълнителни мерки за сигурност", отбелязва пред "Газета" руски банков аналитик.

Същевременно България е крайно зависима от доставките на руски газ ("Газпром" осигурява към 90 на сто от потреблението на страната) и затова е принудена да се съобразява с мнението на Русия, припомня експертът.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

150 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. екосапиенс
    #150
  2. Да живее Россия!
  3. N
    #148
  4. Везари
  5. NARODA
  6. Отбелязвам
  7. екосапиенс
    #144
  8. наблюдател
  9. Best
    #142
  10. баби

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.