Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Комерсант": Руският оръжеен износ чупи рекорди

4 коментара
"Комерсант": Руският оръжеен износ чупи рекорди

Износът на руска военна техника чупи рекорди, пише "Комерсант". И то без да е сключен нито един сериозен договор през 2016 г., твърдят експерти на вестника.

Вчера президентът на Русия Владимир Путин заяви, че миналата година държавата е продала в чужбина оръжия и военна техника за над 15 милиарда долара, целият портфейл на поръчките остава на ниво от 50 милиарда, а миналата година са подписани нови договори за 9,5 милиарда долара.

По данни на вестника така Москва изпълнява споразумения, сключени по-рано с Алжир, Виетнам, Китай и Индия, а през 2017 г. разчита да подпише нови сделки за милиарди.

Сред договорите от 2016 г. изданието откроява спогодбите с Китай за доставка на самолетни двигатели за над 1,2 милиарда долара.

Военният експерт Андрей Фролов обаче твърди, че миналата година Русия не е подписала нито един сериозен договор за продажба на бойни самолети, морска техника и системи за противовъздушна отбрана (ПВО), и че сумата 9,5 милиарда долара е събрана с голям труд.

Това потвърждават отчасти и източници на всекидневника от руската система за военнотехническо сътрудничество. Според тях миналата година Русия основно е изпълнявала ангажименти, поети по-рано - започнала е доставките на договорените 24 изтребителя Су-35 за Китай, продължила е да доставя на Пекин хеликоптери и самолетни двигатели, приключила е договора с Индия за продажба на палубни изтребители МиГ-29К/Куб.

Освен това Москва е доставила на Виетнам подводници, на Алжир - изтребители, хеликоптери и танкове. В рамките на доставките за ОНД Беларус е получила зенитно-ракетни комплекси, бронетранспортьори и хеликоптери, Азербайджан - танкове Т-90С, Казахстан - изтребители Су-30СМ и различни вертолети. Армения е станала първата чуждестранна държава, която има ракетни комплекси "Искандер".

Според събеседници на вестника през 2016 г. Русия е насочила усилията си основно към маркетинга, включително въз основа на резултатите от използването на бойна авиация и системи за ПВО по време на руската военна операция в Сирия. Вече е създадена сериозна основа за договаряне през 2017 г. - Алжир преговаря за покупка на бомбардировачи Су-32, нараснал е интересът на Индонезия към изтребителите Су-35, има сериозен напредък в замисленото пласиране на зенитни ракетни системи С-400 "Триумф" в Индия и Турция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #4

    Ами как да има договори при положение, че руснаците продават оръжие главно на терористи.

  2. анита хегерланд
    #3

    Путин продължава да поддържа измисленото превъзходство на Русия, за да не ги третират като изостанали?!

  3. Kiril Kovatchev
    #2

    Той и Ирак беше въоръжен с модерно руско оръжие...

  4. Bлaдo
    #1

    мда-а-а-а - "има сериозен напредък в замисленото" :-))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.