Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Комисията по конфискацията все пак ще се бори с "дефицита на справедливост"

12 коментара
Министрите в оставка Симеон Дянков и Цветан Цветанов подписват инструкцията за взаимодействие с шеф на комисията Пламен Георгиев (отляво надясно). Сн.: БГНЕС

Въпреки че Конституционният съд (КС) отхвърли основната цел, записана в трудно приетия нов Закон за конфискацията – връщане на чувството за справедливост в обществото, приоритетът на новосформираната комисия за отнемане на съмнително имущество ще е именно да се бори срещу "дефицита на справедливост".

Това стана ясно в понеделник от думите на бившия прокурор и заместник-правосъден министър Пламен Георгиев, който бе назначен от премиера в оставка Бойко Борисов за шеф на органа наследил комисията, станала популярна в последните години с имената на ръководителите си – Стоян Кушлев и Тодор Коларов.

"Мисля, че като философия на закона това се запазва", заяви в отговор на въпрос Георгиев, добавяйки, че знае за отпадането на така формулираната цел след решение на КС.

Той обаче уточни, че основната идея на този тип законодателство е да спомогне за това, което очаква всеки гражданин, който "вижда как до него бизнесмен придобива коли и имоти, които не може да си позволи", а именно – конфискация.

"Целта е да се постигне работещ механизъм. Има дефицит на справедливост и правомощията на комисията ще спомогнат да се постигнат резултати, които да са видими за обществото. Обществото очаква тези хора, които действително са придобили имущество по незаконосъобразен начин, да им бъде отнето, за да възтържествува справедливостта", обобщи Георгиев.

Формулировката на предложената от ГЕРБ цел на закона предизвика ожесточени спорове в парламента, още преди КС да отмени текста, записан първоначално в член 3: "да се защитят интересите на обществото и да се възстанови чувството за справедливост у гражданите".

Основните притеснения на опозицията бяха свързани с идеите, въплътени в ал. 2 на този член – постигането на целта на закона да се гарантира и чрез "ограничения на собствеността, като се съблюдава правото на защита на засегнатите лица и не се допуска риск от несправедливост". В крайна сметка тази част отпадна като противоконституционна.

Продължителните дебати при приемането на закона бяха споменати от вътрешния министър в оставка Цветан Цветанов, който наблегна на това, че след като "законодателството е факт" – е време да го "реализираме в действие". Припомни и че за този закон изрично е настоявано от ЕК.

"ДАНС има сериозни възможности по отношение на закона за мерките срещу изпирането на пари и срещу финансиране на тероризма, както и добър опит в оперативната работа с МВР и прокуратурата... Агенцията има доста добра възможност за работа и в съвместните екипи, които ще бъдат създадени", похвали подчинените си шефът на ДАНС Константин Казаков след подписването.

Финансовият министър в оставка Симеон Дянков пък добави, че в НАП и митниците вече са възприети процедурите, по които да се събира и предоставя информация към Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество. "С днешното подписване вече се влиза в рамките на новия закон, който доста точно определя какъв тип информация може да се подава на внимание на комисията и по какви начини това да става", каза още той.

Според главния прокурор Сотир Цацаров механизмът на взаимодействие върви по системата – сигнал, проверка и започване на производство. "Прокуратурата е длъжна да уведоми комисията. Инструкцията задължава наблюдаващите прокурори да уведомяват комисията. Сега от значение ще е работата на междуведомствените групи, в които ще участва и прокуратурата", уточни ръководителят на държавното обвинение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    По-големи комунисти от герб няма. Търсене на отговорност от всички за пълната липса на реформи от началото на мандата на герберастите, но най-вече за вихрещата се контрабанда по българските граници ощетила бюджета с милиарди! Друго решение за Родината ни няма.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #11
  3. Анонимен
    #10

    След ГЕРБ и потоп !Цветелинка и Боко кога ще ги проверяват ? ДОЛНИ И ГАДНИ БОЛШЕВИКИ !

  4. Анонимен
    #9

    има един прокурор във Варна. за 5000лв, повдига обвинение срещу когото искате.

  5. И.Иванов, Швеция
    #8


    ПРИПОМНЯ КОМУНИСТИЧЕСКА МУТРА БЕЗБРОЙНИТЕ СИ ЛЪЖИ !

    """ Припомни и че за този закон изрично е настоявано от ЕК. """

    ПЛАДНЕШКИ ЛЪЖЕЦ !

    Европейската комисия никога не е нястоявало за законоддателство в България, нямащо го нито в европейското законодателство, нито в някоя бяла държава в света !

    Когато шведският комисионер на ЕК по въпроса, Сесилия Малмстрьом направи преди година първо предложение за обмисляне и приемане в бъдеще на европейски закони за конфискация на имущества, получени от престъпления,

  6. Анонимен
    #7

    до 3 За да спести време и пари предлагам да прескочат Костов

  7. Анонимен
    #6

    'По делото има особени мнения на съдиите Владислав Славов, Благовест Пунев, Румен Ненков и Кети Маркова, които смятат, че КС е трябвало да не ограничава правото на гражданите да сезират комисията.' Какво чудо, корифеите прависти на СДС в КС се обявили в подкрепа на доноси от граждани до Комисията. Леле мале ..

  8. Анонимен
    #5

    Цецо Кумецо Лъжецо Крадецо Наглецо ще се бори с "дефицита на справедливост" Това вица на деня ли е!

  9. Анонимен
    #4

    Точно така уважаеми № 2 ! Цветанов по никакъв начин не можа да докаже законността на придобиването на 6 апартамента за 6 г. и трябва да бъде първия разследван. Следващият трябва да бъде Б. Борисов /по-известен напоследък като Буда/. В договорите за охрана от неговите фирми "Ипон" на Лукойл-Нефтохим и Лукойл-България /продуктопроводите/ има едни интереснейши нещица. Също така може да се погледне в някои промени в структурата на акционерния капитал на големите строителни фирми, които печелят поръчките за големи инфраструктурни проекти, където също има какво да се види. В. Здравков

  10. Анонимен
    #3

    Тази комисия трябва да започне от политиците Костов, Доган, Овчаров, Станишев,а не да се мота без работа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.