Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Комисията по култура отхвърли медийния закон

0 коментара

Комисията по култура в парламента отхвърли законопроекта за радио и телевизия, внесен от Милена Милотинова и Емел Етем. От общо 13 присъстващи на заседанието депутати, 7 гласуваха против проекта, сред които и двама от НДСВ - Явор Милушев и Весела Драганова.

Бързането да се приеме този закон председателят на комисията Стефан Данаилов си обяснява не само с желанието да се сменят генералните директори на БНТ и БНР. Той подозира, че по-големият интерес е получаването на ефирната честота за национална телевизия.

По информация на депутати от НДСВ, в момента текат два процеса във връзка с приемането на новия медиен закон. От една страна, председателката на медийната комисия Милена Милотинова оказва натиск върху свои колеги да гласуват за закона, от друга страна царисти се опитват да изтъргуват своята подкрепа за медийния проект срещу обещание за бъдещо радио и телевизионно влияние върху БНТ и БНР.

Очаква се утре новият проектозакон да влезе в пленарна зала. Той бе подкрепен от комисиите по медиите и по транспорта и телекомуникациите.

Новият закон намалявал парите за филмопроизводство

Нов закон за радиото и телевизията е необходим, но не и в предложения вид, е становището на културната комисия. Една от основните забележки е, че се намаляват средствата, които ще се заделят за българско филмопроизводство.

Според сегашния закон за радио и телевизия, 10 % от държавната субсидия и от фонд "Радио и телевизия" отиват за производство на филми, докато при новия законопроект парите от фонда отпадат. Според комисията, законопроектът не защитава българската аудиовизуална продукция. Никъде не била записана задължителна квота за излъчване, отбелязано е единствено, че 50 % от продукцията, показана по националните медии, трябва да е европейска.

БНТ и занапред ще отделя 10 % по закон от своя бюджет за филмопроизводство, това е тема на дебат и на възможности, заяви в задочна реплика Милена Милотинова.

Тя определи като тайно днешното заседание на комисията по култура и наблегна на факта, че проектозаконът е бил разпределен там половин месец след парламентарно определения краен срок, което е в нарушение на процедурата.

Запитана от mediapool.bg дали има война между две парламентарни комисии заради новия медиен закон, Милотинова отрече и заяви, че имало само "засечки" между тях.

Тя се изненада, че не била поканена на заседанието на комисията по култура и допълни, че спрямо медийния закон тази комисия е съпътстваща, а не основна. Съвносителката на медийния закон Емел Етем (ДПС), която е член на комисията по култура, днес за първи път е взела участие в заседание от конституирането ѝ, заяви Кина Андреева от ОДС пред репортери.

Депутатите от комисията по култура не приемат начина, по който се конституира новия регулаторен орган Национален съвет за електронни медии (НСЕМ). Според тях има неравнопоставеност между квотите на парламент, президент и гражданска квота, както и неравнопоставеност в начина на финансиране между обществени и частни медии. Според законопроекта НСЕМ ще бъде от 11 души, разпределени в три квоти - пет от квотата на парламента и по трима - от квотата на президента и на неправителствените организации. Никой не е давал обещания, че ще има промяна на квотите, каза Милотинова, която публично се обявява за привърженик на съотношението три към три към три.

Проектозаконът предвижда да се ограничи правото на отговор само в новините и актуалните предавания, а за останалите предавания това изискване да отпадне. Според комисията по култура, така се влиза в противоречие с европейската директива за телевизия без граници.

Телевизията и радиото са част от културните процеси

Разпределението на закона за радио и телевизия за обсъждане в културната комисия станало след настояването на НДСВ депутата Явор Милушев. Пред репортери той обясни днес, че радио-телевизионната дейност е част от културните процеси.

Милушев обвини вносителите, че създали в проекта командно-административна система за управление на обществените медии, пряко зависима от политическото ръководство на мнозинството. Депутатът изрази притеснение, че Обществено-програмният съвет ще има възможност да променя програмните схеми. Милушев изтъкна, че авторските права въобще не са попаднали в полезрението на Милотинова и Етем.

Новият закон може постепенно да превърне обществените медии главно в търговски дружества. Тогава някой може да зададе и "гениалния въпрос" необходими ли са въобще обществени медии, заяви Милушев.

Милотинова се оправда пред репортери, че законът за авторските права урежда материята по защита на интелектуалната собственост, което е отговорност точно на комисията по култура.

"Новото време" иска гаранции за корекциите

Според Борислав Цеков и Емил Кошлуков, не е изпълнено политическото решение на двете парламентарни групи на НДСВ и ДПС, да се създаде работна група за промени в закона, преди да влезе в пленарна зала. Няма подобно решение на мнозинството, но ние сме готови да приемем всички предложения за промени между двете четения на закона, коментира Милотинова. Тя добави, че до момента никой от депутатите от "Новото време", които настояваха за промени, не е представил предложенията си.

Няма експертиза на Съвета на Европа

Милена Милотинова призна днес, че няма експертиза на Съвета на Европа по новия проектозакон за радио и телевизия, като едновременно с това се оправда, че такава имало за предходни текстове. Тя отново заяви, че евродокументите били задължителни само за някои области - програмна дейност, реклама, телевизионен пазар и спонсорство. По отношение на регулаторната рамка, т.е. начинът на конституиране на НСЕМ, нямало препоръки, защото практиките били различни в различните държави на ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.