Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Комисията "Юнкер" няма да премахне мониторинга върху България

ЕК смята, че независимостта на правосъдието в страната е под заплаха

34 коментара
Вера Йоурова, снимка ЕПА?БГНЕС

Настоящият състав на Европейска комисия няма да премахне мониторинга върху България заради липсата на устойчиви резултати и недоверието на българите към съдебната им система. Това стана ясно в петък от думите на европейския комисар за правосъдието Вера Йоурова. Изказването бе направено на представянето на резултатите от седмото информационно табло за бързината и качеството на правораздаването на страните от ЕС.

“Моето лично мнение е, че това (премахването на мониторинга) не може да се постигне от тази комисия. Нямаме много време пред нас, a и тенденцията не е толкова удовлетворяваща, че ние да може ясно да кажем, че можем да спрем този мехазъм“, каза Йоурова, цитирана от EURACTIV.

Тя допълни, че в България усещането за независимостта на съдебната власт е сред трите най-ниски в Европа, според проучването на “Евробарометър“.

“Сред хората има голям дефицит на вяра към съдебната система”, обясни Йоурова. Тя допълни, че България все още има да покрива конкретни цели по Механизма за сътрудничество и проверка, особено за устойчивостта и необративността на реформите.

Целта наблюдението върху България и Румъния да бъде премахнато до 2019 година бе определена лично от Жан-Клод Юнкер, когато пое председателския пост в Европейската комисия. Председателят Юнкер бе изразил преди време надежда, че целта му е постижима заради “неговия приятел Бойко“.

“Аз винаги съм казвал, дори и в предизборната кампания, и държа на обещанията си, че по време на мандата на Комисията България ще излезе от механизма. Имаше доклади, те казват каквото казват, но аз съм убеден че премиерът, моят приятел Бойко, ще направи всичко, за да отговори на очакванията. Убеден съм, че ще го направи, така че ще бъде направено“, каза Юнкер през 2016 година.

Сега новият български правосъден министър Данаил Кирилов си поставя за основна цел точно премахването на мониторинга, но явно е обречен на неуспех в тази си мисия.

По-рано в петък Вера Йоурова каза, че независимостта на съдебната система е под заплаха в страни - членки на ЕС от Източна Европа като България, Унгария, Полша и Румъния. Тя предупреди, че тази тенденция може да навреди на доверието между държавите от съюза.

"Предизвикателствата пред върховенството на закона се увеличават в някои страни във време, когато необходимите реформи на съдебната система са омърсявани с изключително политизирани дебати", коментира еврокомисарят по правосъдието пред АП, цитирана от БТА.

Йоурова отбеляза, че гражданите и компаниите в тези държави, най-вече в Източна Европа, са обезпокоени, че политическият натиск и вмешателство се засилват.

“Това не само възпрепятства провеждането на справедливи съдебни процеси, но и има риск да навреди на бизнеса“, подчерта тя.

Еврокомисарят каза, че "ако съдебната система е разбита в една страна, последиците ще бъдат усетени в целия ЕС, защото ние разчитаме на взаимното доверие".

Вера Йоурова е автор на идеята за спиране на еврофондовете за държави, които имат сериозни проблеми с налагането на върховенството на закона. Първоначално Европейската комисия имаше проблеми с Полша и Унгария, но после проблемите с правосъдието в източната част на ЕС се разшириха с Румъния.

България също не е извън радара на Брюксел, въпреки последния положителен доклад на ЕК, за което е доказателство последното изказване на Вера Йоурова.

В края на 2017 година срещу Полша започна процедура за задействане на член 7 от Договора за ЕС, което имаше за цел да лиши от глас на най-голямата източноевропейска страна при взимането на решения в европейските институции. Повод за процедурата дадоха управляващите в Полша, които започнаха масово да сменят неудобни съдии.

Унгария обяви, че ще блокира задействането на чл. 7 срещу Полша. Месеци по-късно Европейският парламент предложи налагане на същата санкция и срещу Унгария за неспазване на основни ценности на ЕС - върховенството на закона, свободата на словото, правата на малцинствата и мигрантите. Това предизвика реципрочна реакция от Полша, която обяви, че ще наложи вето.

България също се намеси в разговора и българското правителство взе решение да гласува "против" санкциите за Будапеща, ако темата стигне до Съвета на ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Обектив
    #34
    Отговор на коментар #27

    Не знам какво си въобразяват ония, които стоварват върху Бойко Борисов цялата вина за контролираната от рубладжийското мафия българска държава. Той е само един от удобните за нея изпълнителнителни фигури. Проблемът е, че останалите й изпълнители могат да донесат още по-голями беди. За съжаление съотношението на силите у нас на руския олигархичен модел над Европейскив модел и над БГ гражданското общество е 10 към 1 ! Докато Русия не се еманципира няма да има живот и у нас. Това е истината !

  2. Realist
    #33

    Поздравявам ви, медиапул-ци! Затова, че "герберсаст" го класифицирате като обида!

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #32
  4. tibia
    #31

    ..."въпреки последния положителен доклад"? За първи път в сайт на Катебейската задруга се признава, че последния доклад за България е бил.....положителен! Не знам какво им става на всички, които си тръгват завинаги от високата заплата, но зрелищно изперкват - от Йоурова до Бареков! А иначе Шенген, еврозоната и мониторинга отдавна са процедури за налагане на Европа на няколко скорости и проблемите дойдоха от т.нар. ядро на Съюза, а не от периферията! И за сведение на Макрон няма да се решат с призиви, декларации и възвания. На изборите ще видим кой какво иска и колко силно го иска, както и кой ще си го получи!

  5. ivancho ivanov
    #30

    За целувки и любов, винаги готов, но май няма да отпадне мониторинга - бе, няма справедливост на този свят!

  6. [email protected]
    #29
    Отговор на коментар #28

    Не го съобщават,защото не знаят дали е истина това което някой медии го пишат.Да си чувал че истинските медии,трябва да потвърдят тази информация от СИГУРЕН източник,та даже и два такива?Или за тебе и подобните ти,дори и новината да е от Женския пазар,щом е плюене по правителството,ще я пишем чиста и неподправена истина?

  7. Бивши комунисти НЯМА!
    #28

    ЕК ни глоби 13 милиона за кражби от субсидии с къщи за гости и това по нито една телевизия не се съобщи.. кой знае още колко източване правят ГЕРБСП и ДПС как да отпадне този мониторинг.. разбирам да не ни глобяваха или да имаше осъдени за тези глоби или поне да го казваха по новините вместо да ни занимават със смърт на непознати а то..

  8. ARROGANT
    #27
    Отговор на коментар #25

    В ЕС Б.Борисов е по-известен като "цветарката" или както още го наричат Бриджит Бардо /ББ/. Ходи от човек на човек, тупа ги по рамото да се обърнат, лепва им по една целувка и им изломотва нещо на банкянски диалект. А когато пък приматът от Банкя се ръкува при срещи с държавни ръководители или не дай си боже за техен ужас ги прегръща, свидетели твърдят, че веднага след това същите отивали в тоалетните да си измият ръцете и сменят костюмите. Ние тук вместо "цветарка" използваме други думички: дядо

  9. ivancho ivanov
    #26

    Спирането на мониторинга е мечта за някого, действителността, изглежда, подсказва назначаване за около 2 годинина главен прокурор от Европейския съюз - това със сигурност би оправило почти всичко, закони и правила сравнително добри има!

  10. PETER
    #25

    Банкянската мутра си беше въобразил, че с по една яка целувка може да спечели благоразположението на повечето европейски лидери, особено на дамската част, но дипломацията на целувката се изчерпа, така че може да се окаже в състояние на пълна изолация.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.