Временната анкетна комисия, която трябваше да провери имало ли е нарушения и опорочаване на проведените това лято парламентарни избори, излиза с предварително известния извод, че е необходимо "неотложно изработването и приемането на ново изборно законодателство със съответни гаранции за законосъобразното протичане на изборния процес”.
Проектодокладът на комисията, оглавявана от депутата от "Атака” Явор Нотев, трябва да бъде обсъден и гласуван в пленарна зала до края на седмицата. Там е записано, че контролираният вот е явление, придобило сериозни размери на парламентарните избори на 5 юли. Изброяват се три доминиращи форми на принуда, основана на "икономическа зависимост”.
Едната е свързана със запазване на работното място, втората, която се проявява "най-често в аграрни райони”, е свързана с "възможностите на изкупуване на селскостопанска продукция", а третата – разпространена "сред ромските групи и е свързана с практиката на лихварство”.
Това са установили депутатите, които 4 месеца проверяваха дали има изборни нарушения, къде са те и какви са.
"Чрез мрежите на местните лихвари и отделни части на регионални и местни структури на организираната престъпност, имаме основание да твърдим, че е оказан натиск върху сравнително големи групи от избиратели да подкрепят една или друга политическа партия или коалиция”, пише още в проектодоклада, с който Mediapool разполага.
Според народните представители ефективно може да се противодейства срещу тези форми на корпоративен вот, най-вече ако "има по-висока степен на съгласуваност в действията на разследващите и правоохранителни органи, както и трайно установяване на екипния принцип при разследването на подобни престъпления срещу политически права на българските граждани”.
Изводът е, че предприетите мерки от страна на прокуратурата са в добра посока, но въпреки това наказанията за такива изборни нарушения са много малко.
В документа е констатирано още, че промените в изборното законодателство няколко месеца преди вота, не е добра практика и тя се прилага от почти всички мнозинства досега.
Отбелязано е още, че по закон може в някои случаи да се наказва събирането на лични данни на гласоподавателите, "което ще освободи правозащитните органи от необходимостта да намират доказателства за "купуване на гласове” в контекста на материалната изгода. Достатъчно би било санкцията за нарушаване на горната разпоредба да се изравни със санкцията предвидена в НК”.
Като основна слабост при опорочаването на изборния процес, комисията е записала още, че избирателният закон не съдържа конкретна разпоредба за оспорване на решение на ЦИК за обявяване на резултатите от изборите.
"В този контекст административното решение не е предмет на съдебен надзор”, което противоречи на международни спогодби, подписани и от България.
"Има обстоятелства, при които потенциален ищец може да не е в състояние да се обърне към Конституционния съд в съответствие с член 150 от конституцията, дори и да има сериозни причини да се оспори законността на изборите”, пише още в доклада.
Голяма част от констатациите в него повтарят изнесените данни и заключения на неправителствени организации, направени след изборите, но прогнозирани преди тях.
Очаква се докладът на комисията да бъде отправна точка за промени в изборното законодателство, които след спечелването на изборите ГЕРБ обяви за свой важен приоритет.
Миналия месец, в телевизионно интервю за стоте дни на правителството, премиерът Бойко Борисов заяви, че до края на декември ще е готов новият Избирателен кодекс, но в действителност такъв дори все още не е започнат да се готви.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
5 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Престъпният изборен механизъм излъчва престъпници на изборни длъжности и така... като се завърти колелото - та до съдебно правосъдната система, която се формира от орган, обезпечен с кадри на квотен политически принцип. Вихърът е страшен! Дяволски кръг, няма излизане от създаденото статукво, освен с реална политическа воля. Да видим, дали ББ е правдоподобен и автентичен в намеренията си или е само камуфлаж, т.е. формата се запазва, а съдържанието се променя на принципа: "Стани, за да седна".
Какво ще направят. Схемите на далаверите с избори и власт са очевидни и ясни на всички. Да видим само как ще им се противодейства. Едни успешни мерки ще доведат до по-качествени избори следващия път, до избор на по-качествени хора. От там - по-добро управление и прочистване от простъпност, корупция, мафия и олгархия.Оптимистичен вариант, ако се случи :)
Медиапоол??? Това нормално ли е ?И не е ли незаконно притежаване на квалифициранаинформация?Да не забравя-КАКВО СТАНА С ДОКЛАДИТЕ СТАНИШЕВ??Балонче за деца....
"Който мине таз врата надежда всяка да остави". Така пише на вратата на Ада. За нас тази врата е "45те години комунизъм (и пост комунизъм)...
БББ