Парламентарната комисия, която проверява избора на нов тип изтребители, може да доведе до рестартирането на проекта, ако бъдат открити нарушения. Това стана ясно от думите на председателя на комисията Емил Христов (ГЕРБ) след първото ѝ заседание в сряда.
"А трябва ли при открити нарушения, които биха нанесли вреда на България, ние да мълчим", каза Христов в отговор на въпрос дали, ако бъдат установени нередности около отстраняването на офертата за изтребители Ф-16, ще се тръгне към нова процедура.
В същото време той допълни, че "не бихме искали да сме причината за евентуален провал при преговорите".
Христов посочи, че ако бъдат установени факти срещу държавния интерес, комисията ще уведоми правителството. Депутатите обаче няма да се занимават с анализ на подадените оферти.
"Целта е на медиите и хората да бъде дадена колкото се може повече информация", каза Христов.
Военният министър Красимир Каракачанов по-рано също допусна възможността да се преговаря и за изтребители Ф-16, ако парламентът излезе с подобно решение. Проектът трябва да бъде одобрен в пленарна зала, тъй като по закон военните харчове над 100 млн. лева изискват санкцията на депутатите.
Комисията бе формирана по искане на ГЕРБ, след като вторият човек в партията Цветан Цветанов обяви че има "достатъчно съмнения", че президентът Румен Радев "е защитил купуването на шведските изтребители и това е станало в период, когато още нямаше окончателно решение на служебното правителство". Освен това според него трябва да се види и дали има "постъпила информация, която е дисквалифицирала един от участниците служебно".
Парламентарната проверка трябва да "освети" и ролята на Румен Радев в качеството му на командир на ВВС и впоследствие като президент за избора на шведските изтребители "Грипен". Това доведе до остра реакция от "Дондуков" 2 и БСП, които определиха комисията като "трибунал".
Буквално в последните си дни назначеното от президента Румен Радев служебно правителство одобри класирането на експертната работна група, поставила на първо място предложението на шведския консорциум СААБ за нови изтребители "Грипен", следвано от това на Италия за "Юрофайтър"-и втора ръка. Офертата на Португалия и САЩ за Ф-16 втора ръка пък бе декласирана, тъй като не отговаряла на заложените финансови изисквания.
Оттогава президентът Радев оказва непрестанен натиск върху правителство да започне преговори и да подпише бързо сделката.
"Не е трибунал, а добър знак към НАТО"
Депутатът Емил Христов отхвърли обвиненията на БСП и президентството, че комисията е трибунал срещу Радев и каза, че управляващата партия е притеснена, че "държавният глава се опитва да влезе в процеса, необосновано за нас".
"Аз си признавам, че искрено съм разочарован и изненадан, говоря с колегите и те също не приемат намесата на президентството в един такъв процес. Имам предвид, че ние сме парламентарна република, а Народното събрание има не само правото, но и задължението да се интересува какво и как се прави. Още повече, че това са огромни пари за българските мащаби”, посочи Христов.
По думите му създаването на комисията е възможно най-добрият знак към евроатлантическите ни партньори.
"След края на тази комисия, когато свършим работата си, нека всички да се надяваме, че изводите, до които ще стигне комисията, и предложенията, които ще изпратим до Министерски съвет и Министерство на отбраната, ще изчистят всякакви съмнения и ще възстановим доброто име на България като надежден партньор”, допълни Христов.
БСП: Комисията е опит да се удари президентът
Филип Попов от БСП коментира от своя страна, че създаването на комисията е опит да се нанесе удар срещу президентската институция.
Той посочи, че на практика цялата процедура е стартирала по времето на предишното правителство на Борисов.
"Затова ние виждаме в нея чисто политически момент с нейното създаване. Тя обаче може да доведе до прекратряване на процедурата по избора на нов самолет, защото е в ръцете на сегашния Министерски съвет”, допълни той.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
23 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
виждам единодушие: дори някои руски хибриди вече настояват за нови F16 :-)) - правилно! ;-)
Лоша новина за някой "политически" мъже ще бъде едно подобно рестартиране защото летците са направили своя качествен анализ. Възможно е някой от летците ни да е бил провокиран от лобистки натикс на фирмите производителки ? От Грипените са произведени 240 броя, а от Ф 16 - 4000 броя без тези в авиозаводите на Турция. Нормално е да поискаме последната версия на избрания самолет.
...а Грипените са като мОсквичите: хем не се произвеждат вече, хем (докато се произвеждаха) се оказваха морално и всякак остарели още с излизането от конвейера...
А според мен, "чисто и просто" има индикации отново за изкуствено раздухване от страна на кукловодите на конфликтите в БГ между двете основни български държавни институции (МС и Президенство) с една единствена цел: просто да не се говори по същество, а не дай си Боже и да се предприме нещо, срещу непрекъснато увеличаващата се социална ножица между много богати (под 10% в БГ) и бедните и много бедните жители на тази територия, тъй като повечето конфликти и напрежения възникват именно поради това, нека да го наречем "социално несъответствие в доходите на българите".
единодушието на рЭзидЭнта, цв.цв., комунарите, путинофилите и дори тукашната ниска проба руски тролюве е в това да не се споменават нови F-ове... :-)) А периодът, в който не сме имали бюджет за нови F-ове отмина... Истинският избор трябва да е между нов и ... НОВ самолет.
Президентът Радев няма пълномощияа, нито квалификацията по въпроса за новите изтребители. В момента е политик, а като летец е бил на вече старите мигове, които след 10-тина години заедно с Грипен ще бъдат в съответните музеи! Ненужно говорене! Нужното говорене би трябвало да се отнася до общото въоръжаване на НАТО и нашето участие в общата военна авиация, в даденият случай! "Каквото за всички турци, такова и за гол Хасан"!