Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Комисията за контрол над службите одобри и петимата кандидати за СРС-бюрото

Съставът на новия стар орган трябва да бъде попълнен до края на годината

3 коментара
Комисията за контрол над службите одобри и петимата кандидати за СРС-бюрото

Парламентарната комисия за контрол над спецслужбите одобри в четвъртък представянето и на петимата кандидати за членове на възстановеното с последните поправки на Закона за специалните разузнавателни средства (ЗСРС) Национално бюро за контрол на СРС-тата.

Бойко Рашков, Илия Ганев (предложени от БСП), Георги Гатев (ДПС), Огнян Стоичков ("Атака") и Огнян Атанасов (ГЕРБ) бяха поканени на формално изслушване пред депутатите, което бе разделено на две – в откритата част петимата се представиха и изложиха основните си виждания за контрола на СРС-тата, а след това при закрити врата отговаряха и на конкретни въпроси.

Единствено бившият заместник-вътрешен министър и депутат от ГЕРБ Веселин Вучков пожела въпросите, които не съдържат класифицирана информация, да останат открити за медиите, но председателят на комисията Димитър Дъбов (БСП) категорично се противопостави, тъй като "регламентът е такъв". Мнението му бе подкрепено и от Митхат Метин (ДПС).

Преди журналистите да бъдат помолени да напуснат петимата кандидат-членове на СРС-бюрото демонстрираха знания за това кои са органите, които искат, използват и контролират приложението на секретните оперативни способи. Издекламираха и последните законодателни промени, с които бе прокарано възстановяването на новия орган, закрит от ГЕРБ през 2009 г.

"Световната общественост е свидетел как се използват СРС-та. Те дори доведоха до това Ангела Меркел да отиде до Брюксел с кола с номер 007, за да покаже на САЩ, че това са нарушения на правилата. България не отстъпва по необходимост от такъв орган, предвид събитията, на които от няколко години сме очевидци – теч на информация, контролът в тази сфера не е на ниво. Трябва този орган да заработи, за да може обществото да разчита, че ще се осъществява по-ефективен контрол, отколкото досега", заяви Рашков, който заедно с Гатев се смята за основен фаворит за председателския пост в бюрото.

Георги Гатев пък изрази становище, че "по-важни са не контролните функции, а правомощията по наблюдение на спазването на процедурите за СРС". Уточни и, че като адвокат и бивш член на Висшия съдебен съвет (ВСС) има сериозен опит по темата.

"Доволни сме от представянето на кандидатите и нямаме забележки към тях", коментира след края на заседанието Димитър Дъбов, уточнявайки, че председателят на бюрото ще бъде избран по време на гласуването на състава му в пленарната зала.

Очаква се и петимата номинирани да бъдат избрани, тъй като според ЗСРС членовете на бюрото са именно петима – един председател, двама заместници и двама редови членове. Новият стар орган би трябвало да заработи от 1 януари догодина, откогато има и предвиден бюджет.

Създаването му е част от мащабната реформа в сектора за сигурност, започната т.г. от БСП и ДПС, с която се целеше да се създаде впечатление, че управляващите искат да разбият монопола на МВР над СРС-тата , който при кабинета "Борисов" доби неконтролируеми размери. За целта специализираната дирекция "Оперативно-технически операции" бе извадена от силовото ведомство и обособена в нова Държавна агенция "Технически операции" (ДАТО), която бе оглавена от бившия шеф на подслушването в ДАНС Цветан Китов.

В началото на октомври на сайта на МВР бе публикуван проектът за Устройствен правилник на ДАТО, от който ставаше ясно, че новото звено ще бъде структурирано по стандартния модел на министерствата. Главен секретар, който се назначава от председателя, ще отговаря за ръководството на администрацията, а Инспекторат ще прави цялостни, тематични и внезапни проверки по заповед на шефа на агенцията.

Службата, която ще бъде подчинена на премиера, по първоначална идея, трябваше да се сформира до октомври и да изземе от МВР всички функции по прилагането на СРС. Целта на този ход на БСП и ДПС бе "да се ограничи властта на вътрешния министър" и "полицейщината, наложена от Цветан Цветанов". Именно по тази причина и при обявяването на новото правителство, премиерът Орешарски обяви, че вътрешният министър няма да бъде вицепремиер.

Месец по-късно обаче Цветлин Йовчев бе назначен за заместник на министър-председателя. Предложението бе внесено заедно с това за избиране на депутата от ДПС Делян Пеевски за председател на ДАНС и независимо, че злополучният избор бе бързо отменен, позицията на силовия вицепремиер се запази.

Така се оказа, че чрез вицепремиерския си пост вътрешният министър на практика ще запази влиянието си в сектора "Сигурност". Това пролича ясно при избора на Владимир Писанчев за шеф на ДАНС след неуспешния опит с Делян Пеевски – Писанчев открито бе лансиран за поста от Йовчев.

Друг знак, че управляващите съвсем не смятат да се отказват от контрола над подслушването и проследяването бе сериозната промяна, която претърпя проектът за изменение и допълнение на ЗСРС. Първоначално вносителите му Сергей Станишев, Михаил Миков, Младен Червеняков и Атанас Мерджанов от БСП и Лютви Местан, Христо Бисеров и Камен Костадинов от ДПС предлагаха председателят на ДАТО да се избира от парламента по предложение на премиера, но в крайна сметка Народното събрание прие той да се назначава от Министерския съвет по предложение на министър-председателя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Е що другите членове данеби да нямат интерес да крият безобразият ан аполитическите им партии ?!? Само в булгаристан политически орган може да кнтролира подобна структура!!! Иначе съдебната система би требвало да го прави - така е по целия свят, ама нали са големи експерти тия мафиоти и олигарси, а народа овчи от край време, та това е ... демек не е само тоя от ГЕРП в конфликт на интереси

  2. Анонимен
    #2

    Огнян Атанасов от ГЕРБ ще се яви в конфликт на интереси, тъй като известно време е бил шеф на проследяването. Така, ако по негово време е имало незаконно проследяване, той както и извършилите го служители ще имат общ интерес да го скрият и да си мълчат!

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.