Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Комитова ще пита прокуратурата дали да плати на "Автомагистрали Черно море"

Работниците блокираха четири възлови кръстовища, чакат 37 млн. лв. от държавата

13 коментара
Комитова ще пита прокуратурата дали да плати на "Автомагистрали Черно море"

Регионалният министър арх. Виолета Комитова не знае как да постъпи с казуса "Автомагистрали Черно море" и за това ще пита прокуратурата дали има право да плати заработеното от шуменската фирма. Компанията претендира за неразплатени 37 млн. лв. от държавата за ремонта на участък от магистрала "Тракия".

Заради бавещите се плащания от държавата днес работници на компанията блокираха за кратко четири възлови кръстовища в страната. Протести имаше на жълтите павета пред Министерския съвет, на пътен възел "Белокопитово" на магистрала "Хемус", при 165 километър на магистрала "Тракия" при бензиностанцията на OMV и на пътя Русе - Варна при кръстовището на изхода от дунавския град.

До образуване на тапи и километрични задръствания не се стигна, защото МВР беше подготвено с осигуряването на обходни маршрути.

Внесеният от финансовия министър Асен Василев проект за актуализация на бюджета предвижда до 100 млн. лв. за пътни ремонти, докато арх. Комитова беше поискала 1.5 милиарда лева. Парламентът обаче засега няма намерение да гласува актуализация на бюджета, въпреки молбата на служебния премиер Стефан Янев.

Протестиращите: Държавата дава лош пример

Протестиращите строители твърдят, че за последния месец около 800 работници не са получили заплати. Забавяне в плащанията им има вече четвърти месец. Освен това закъсняват с плащанията към доставчиците на горива и строителни материали.

Когато държавата не плаща задълженията си, дава лош пример на други в държавата, искаме парите си, скандираха протестиращите. Те припомниха, че вече са имали среща със строителния министър Виолета Комитова, но без резултат.

Протестиращите се оплакаха, че не могат да плащат сметките за ток, вода и телефон, а от детските градини връщали децата им заради неплатени такси.

Всеки ден блокада на възлови пътища до изплащане на заплатите

Недоволните се заканиха протестите да продължат, докато не получат парите си. Те внесоха и декларация за това до президента, премиера и министъра на регионалното развитие.

Протестиращите блокираха за около час движението в центъра на София пред Министерския съвет. Уточниха изрично, че протестът им не е политически, а борба за оцеляване и защита на правото на труд и достойно заплащане.

Работници от "Автомагистрали Черно море" блокираха и пътен възел "Белокопитово" на автомагистрала "Хемус". По този начин са спрели движението по направленията София, Варна, Русе и Силистра. Създадена е временна организация на движение в районна през обходни маршрути, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Шумен.

Част от протестиращите са се насочили и към Велики Преслав, за да блокират главен път, предаде БТА.

За около половин час беше затворен и пътят Русе - Варна на изхода на крайдунавския град, съобщи БТА. Протестиращите разпънаха 100-метров национален флаг и транспаранти с надписи - "Стига обещания. Дайте ни изработеното" и "Искаме си парите".

Около стотина работници излязоха на протест и на магистрала "Тракия" при 165 километър. На място имаше много полиция, която не допусна блокиране на пътното платно. По думите на полицаи протестиращите не са имали право да блокират пътя.

Комитова: Прокуратурата да каже имам ли право да платя

В отговор на протеста служебният регионален министър Виолета Комитова даде брифинг, за да съобщи, че има "много сериозен юридически проблем с плащанията към "Автомагистрали - Черно море" АД.

"Те имат договор с държавната компания "Автомагистрали", който е в онази обща тема със свръхдоговорянето. Нашето търговско дружество си е позволило да извърши свръхдоговоряне и да дава работа на фирми, без да има осигурено финансиране. При тези договори, за които не е осигурено финансиране в бюджета, се нарушават множество закони. Ако имахме всичките пари, дори и да платим, влизаме в хипотезата да нарушим няколко закона", каза Комитова.

Заради тези причини тя каза, че ще поиска от прокуратурата да даде становище дали подписаният договор е състоятелен и дали МРРБ може да извършва плащания по него.

Регионалният министър посочи, че в случая частната фирма "Автомагистрали - Черно море" и работещите в нея са жертва.

"Автомагистрали Черно море" си търсят парите за ремонта на участъка Чирпан - Стара Загора на магистрала "Тракия". Договорът на частната компания с държавната "Автомагистрали" е от 11 януари 2021 г., каза Комитова. По думите ѝ за първите 17 километра договорът е трябвало да приключи на 25 март, но ден по-рано срокът е удължен с анекс до 19 април. За останалата част от общо 40-те километра срокът за изпълнение е удължен до 30 юни отново с анекс, но реално изпълнението приключва на 17 юли.

"За което съм малко ядосана на фирмата, тъй като измъчихме всички български граждани точно в сезона на пътуването към морето", каза Комитова. Тя пропусна да спомене, че работниците бяха отказали да работят, ако не им бъдат изплатени парите още в началото на юли. Така МРРБ пусна съобщение, че ще преведе на компанията 10 млн. лв., за да бъде завършен ремонта на "Тракия". Не е ясно дали тогава Комитова е искала разрешение от прокуратурата, за да бъдат преведени парите на фирмата.

Наблюдаваме хаотични, нелогични действия на служебния министър на регионалното развитие, коментира предишният регионален министър и настоящ депутат от ГЕРБ Петя Аврамова в парламента. Тя припомни, че арх. Комитова първо спря ремонтите, а след това уволни назначения от нея председател на управителния съвет на АПИ с мотива, че той бил спрял ремонтите със своя заповед, а това не било работа на АПИ, а на МРРБ.

"Ние се опитахме в рамките на парламентарния контрол да убедим министър Комитова, че сключването на договори за ремонти и строеж на пътищата над лимита на отпуснатите в бюджета средства е нормална практика, защото това са договори с прогнозна стойност, но не съм сигурна, че тя разбра", каза още Аврамова.

Прокуратурата не дава индулгенции на изпълнителната власт

Идеята на регионалния министър Петя Комитова да пита прокуратурата дали може да плати на фирмата е тотално безсмислена, коментираха юристи.

Прокуратурата не може да издава индулгенции за действията на представителите на изпълнителната власт и това не е нейната роля в държавното устройство. Държавното обвинение не се занимава с отговори на въпросите на изпълнителната власт. С тази работа се занимават контролните органи на администрацията - независими регулатори, контролни комисии, инспекторати, работни и експертни групи.

Действията на Комитова означават, че тя поставя собствената си преценка в подчинено положение на друга власт, която има напълно различна цел и функция.

Надзорът за законност, който е възложен на прокуратурата, се изразява във водене на административни дела срещу актове и наредби на централната и местната власт, които прокуратурата е сметнала за незаконосъобразни. Нейната основна роля е да води наказателни дела, когато има данни за извършено престъпление. Преценката е дадена в ръцете на съда, а не на конкретния прокурор.

Ако въпросът на Комитова все пак бъде приет и някой прокурор отговори, че тя може да плаща или да не плаща, срещу министърката пак може да бъде образувано наказателно дело и тя да бъде подведена под отговорност за действията си. Това е така, защото мнението на един прокурор не е задължително да съвпада с мнението на всеки друг прокурор, който може да образува дело стига да реши. Крайната дума обаче е на съдът.

"Автомагистрали Черно море": Вече ни е плащано по договора, без да се пита прокуратурата

След изказването на регионалния министър последва реакция от страна на "Автомагистрали Черно море". В нея се посочва, че изказването на арх. Комитова е "некоректно" относно твърденията ѝ, че компанията е закъсняла с ремонта на магистрала "Тракия" и плащанията по този договор.

"Автомагистрали Черно море" посочват, че са извършили в срок ремонта на магистрала "Тракия" и не е имало никакво закъснение на обекта спрямо линейния календарен график.

Освен това от фирмата твърдят, че по договора, по който арх. Комитова твърди, че не може сега да плаща и ще иска разрешение от прокуратурата за това, вече са правени плащания и то след разговори именно с нея. Нещо повече по този повод от "Автомагистрали Черно море" са изпратили официално благодарствено писмо до МРРБ за това.

"Считаме изявлението на регионалния министър за неуместно и неуважително към нашите служители и синдикални членове. С него днес допълнително нажежихте обстановката и допринесохте за ескалиране на напрежението сред служителите на "Автомагистрали-Черно море", се казва още в позицията на работещите в компанията, които са членове на КНСБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #13

    Една от мините със закъснител, заложени от управлението на ГЕРБ и "патриотите".

  2. Коментарът е изтрит в 16:16 на 14 август 2021 от автора.
    #12
  3. полк. Дрангов
    #11

    Монка на протест срещу красиво крадливите! Нали си тиранофоб?

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #10
  5. pepe
    #9

    Само ми става интересно - как тези "работници" /гледам едни позакръглени млади работнички, които сигурно полагат асфалт по магистралите/, се оказват организирано на пет различни, отдалечени, разпръснати по цяла България места. И ни обещават, че ще "протестират" всеки ден... И си задавам въпроса - кой им поема разходите за транспорт? Или спят на хотели? Кой плаща?

  6. greda
    #8

    За всички ще има пари ако актуализират бюджета, само им развържете ръцете на "служебните" бесепари и нека си припомним какви експерти са - нито един фалит и без инфлация.

  7. Преслав
    #7

    Когато казвам ,че огромната част от пишещите тук са разни чиновници или НПО активисти нямащи нищо общо с реалната икономика отлично знам за какво говоря.

    Фирмите с капацитет , персонал и техника за подобно строителство са кратен брой и в момента всичко живо е ангажирано в тези обекти. Не е като да биеш шута на някой ,щото не ти харесва и да намериш друг да свърши работата или пък да я свърши за по-малко пари.
    ТАКЪВ ПРОСТО НЯМА ! Напротив има страшен глад за кадри в тоя бранш и неквалифицирани работници

  8. полк. Дрангов
    #6

    Благодарности на служебните комунисти от Радевото правителство! Тока поскъпна Ваксинация - последни Магистрали през крив макарон По кражбите първи

  9. ImBlack
    #5

    Държавата да си върне раздадените пари по поръчки, за които няма дори проект и да се разплати за свършената работа. Има договор, има свършена работа, редно е да се плати. Няма нужда от "измиване на ръцете" чрез прокуратурата. Щом ГЕРБ са знаели, че разходите ще са значително по-големи, защо не са предвидили финансиране или кредитни линии и не са приоритизирали разплащанията, а са раздавали милиарди без проекти?

  10. NervnaKletka
    #4

    Те някои за това предлагат служебното правителство да стане редовно. Хем уж се мазнят на Радев, пък хем той да събира гилзите. Кво да се прави, не ни е много умен президентот. Много му се иска власт, пък много не му се отдава да управлява. А за министърката на 100% важи поговорката - назначават свои, а им възлагат работа като за умни. Ако беше жива баба Ванга сигурно щеше нея да пита.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.