Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Коммерсант”: “Южен поток” намери допирни точки с България

15 коментара

Маршрутът на газопровода “Южен поток” от Русия за Австрия и Италия, който трябва да премине по дъното на Черно море, не може да бъде определен без съгласието на България да участва в този проект, пише в петък руският вестник “Коммерсант”.

До този момент София поставяше неизпълними изисквания, поради което сроковете за разработване на техническо-икономическа обосновка на проекта нееднократно се проваляха.

В четвъртък се случи кардинален прелом в преговорите – беше решено в скоро време да бъде създадено Съвместно предприятие между “Газпром” и “Български енергиен холдинг”. Вчера в Москва министърът на икономиката, енергетиката и туризма на България Трайчо Трайков обеща в близките дни да утвърди в правителството на страната график за мероприятията за реализация на двата стратегически енергийни проекта с Русия. Става дума за строителството на газопровода “Южен поток” и на АЕЦ “Белене”.

Шматко съобщи, че "Газпром" ще преговаря с БЕХ за "Южен поток" през януари.

Преговорите досега така и не преминаха на търговска плоскост, доколкото на двете страни не се удаваше да постигнат съгласие по принципни въпроси, отбелязва в тази връзка "Комерсант".

Вестникът цитира представители на българското министерство на икономиката, енергетиката и туризма, според което е справедливо земята под бъдещия газопровод да остане българска собственост. Вторият принципен момент е искането на България да получи контролен пакет акции в бъдещето смесено дружество, за да може да определя размера на транзитните такси, докато руската страна се стреми да придобие 51 процента от смесеното дружество и собствеността върху земята. Третото ключово противоречие, посочва "Комерсант", е настояването на България да бъдат построени нови газопроводи, което влиза в разрез с желанието на Русия да бъде използвана действащата българска газопреносна система.

Руският анализатор Михаил Корчемкин отбелязва, че ако България за пореден път не изпълни своите обещания, то Русия има резервен вариант за проекта - Румъния. Той обяснява, че това би била поредната малка географска неприятност за "Газпром".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. aec
    #16

    smrudlivi govna.

  2. Георги
    #14

    "докато руската страна се стреми да придобие 51 процента от смесеното дружество и собствеността върху земята."Основната причина за свалянето на Жан Виденов беше факта, че не се съгласи да продаде българските интереси на Русия, като отказа да продаде земята под тръбопроводите.Хиперинфлацията, заедно със срутването на банките , бяха само средствата, с които “спонтанно” беше подбуден народа от заинтересованите страни и партии/ у нас и в чужбина/, за да отстранят Жан Виденов.Да видим какво ще излезе сега !

  3. безпартиен
    #13

    Русия хем иска да получи 51 процента участие на наша територия, хем иска да се ползва само от нашата газопреносна мрежа, а не да построи своя? Че това си е ачик-ачик подаряване на национален стратегически енергиен път, от ранга на пряко участващ в отбранителната ни енергийна мрежа, на чужда държава, легитимираща се официално като частно търговско дружество.Не може така да се смесват нещата!Миш-маш от отбрана, политика и икономика и търговия под една шапка има само в тоталитарните държави.В останалия

  4. бб
    #12

    Значи и земята под търбите да бъде руска??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

  5. Балканец
    #11

    "КардинальньІй перелом"-звучи като бюлетин от ВСВ!Не трябва да изпадаме в параноя,но като знаем как руснаците обичат всякакви `тайнствености`е притеснително това посещение по празници!А и Борисов да не застане пред камерите и да започне да се хвали...Имаме право да видим целия договор,без клаузи под черта.

  6. drt
    #10

    Да не ни плашат с Румъния,че там номерата на руснаците никак,ама никак не минават.Там никой не ги кльопа и ака искат нещо ще трябва да си плащат дебело.Така трябва да бъде и тук.Всичко на пазарна основа! Не трябва да се подлъгваме с "братски" облаги.Такива няма и не е имало. Всичко е с пари!И в никакъв случай земята,щото може утре да дойде красната армия да я защитава!

  7. BG
    #9

    Dali nyakoi shte se hvane na ploskite ti luzhi? Mozhe bi....Komunetata sa hem nakdurni, hem nagli luzhci !!

  8. Балканец
    #8

    Не си късай нервите с такива.Ние можем да отсеем.А който не може-той не е важен.Поздрави с Рождество

  9. умен
    #7

    Румънците си имат петрол вПлоещ, няма да се съгласят да минава тръба през тях. Само се опитват да ни рекетират, нахалните КГБисти.

  10. трезва оценка
    #6

    Трите енергийни проекта са толкова абсурдни,че въпрос на време е Русия да се откаже от тях.Това го казвам не аз, това го казват руски енергийни специалисти.Разбира се ,колкото по-рано се откажат, толкова по-добре за руснаците.Ще спестят хвърлени пари на вятъра.Да не се окаже после,че са построили един паметник на глупостта.Даже не един, а три за нашия случай.Важното е ние да не харчим грешни пари, или да ги ограничим поне до минимум.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.