Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Комодски варани, акули и скатове стават застрашени видове

1 коментар
Комодски варани, акули и скатове стават застрашени видове

Близо 30 на сто от видовете, изследвани в рамките на "Червения списък" на Международния съюз за защита на природата (МСЗП), са застрашени според новата редакция на тази класификация. Тя бе публикувана в събота в Марсилия по случай световния конгрес на организацията, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Изследвани са общо 138 374 вида, като 38 543 от тях (около 28 на сто) са разделени в различни застрашени категории. Специалистите предупреждават за продължаващо намаляване на биоразнообразието и някои вече говорят за "шесто масово измиране" на видовете.

Емблематични видове като Комодските варани, които са най-големите гущери на света, са прекласифицирани от "уязвим" вид (най-малко застрашената категория) във вид, който е "в опасност".

МСЗП посочва по-специално, че заради климатичните промени "покачването на температурите, съответно и на морското равнище, се очаква в близките 45 години техният хабитат (местообитание) да се свие най-малко с 30 на сто". А хабитатът на екземплярите, живеещи извън природния парк, обхващащ част от индонезийските острови, е изложен и на рискове във връзка с човешката дейност.

Други жертви на човечеството са акулите и скатовете (част от един и същи клас). Новия анализ на ситуацията показва, че 37 процента от тях вече спадат към застрашените категории срещу 24 на сто през 2014 година. Всички видове, класирани в тях, са подложени на прекомерен риболов, 31 на сто деградират или хабитатът им е под заплаха, 10 на сто страдат от последиците на климатичните промени, сочат данни на МСЗП.

Организацията обаче с радост установява "четири вида риба тон - обект на промишлен риболов, които се възстановяват благодарение на въведени регионални квоти", разработени от специализирани агенции. Така от седемте вида, улавяни в най-голям обем, тези четири слизат надолу в класацията на застрашените. Но по липса на подобрение в глобален мащаб запасите от тон в много региони "остават изчерпани", уточнява МСЗП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. борбътъ
    #1

    Всеки животински и човешки вид до който имат свободен достъп китайските рибарски лодки или обикновените китайски двукраки екземпляри, следва да се класифицира като застрашен вид. Ако има далавера, направо следва да се класифицира като изчезващ вид в смъртна опасност. Заради китайците, белите носорози вече изчезнаха като див вид. Има ги само в резервати с въоръжена охрана или в зоопаркове. До 20 години ще изчезне и океанската дива риба в търговски количества. Отново заради риболова откъм Източна Азия. Изчезват цели бизнеси, корпорации, и цели държави на практика. Камо ли някой вид водно или друго животно което става за ядене или за "лекарство" за потентност примерно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.