Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Компании губят бизнеса си заради ограничения за собственици на ниви

Нови разпоредби ще доведат до поевтиняване на земята, поставят под риск успешната приватизация на фондовата борса

3 коментара
Компании губят бизнеса си заради ограничения за собственици на ниви

Публични компании могат да загубят бизнеса си или да бъдат принудени да разпродават земеделски земи и така да подбият цените на нивите. Причината са приети през миналата седмица законови промени, с които се въвеждат глоби за чужденци от страни извън ЕС и офшорни компании, които притежават земя у нас.

Тази разпоредба удря и дружествата със специална инвестиционна цел и всички публични компании, които притежават земя. Причината е, че те се търгуват на борсата и няма как покупката на техни акции от офшорни дружества и граждани от трети страни да бъде забранена или контролирана. Дружествата не могат да накарат и такива собственици на акции да ги продадат, за да избегнат глобите. За това алармираха Асоциацията на дружествата със специална инвестиционна цел, работодателски организации, организациите на инвестиционните посредници и на публично търгуваните дружества, на пенсионно-осигурителните дружества и Българската фондова борса (БФБ).

Според тях разпоредбата ще засегне компании с 1.5 млрд. лв. пазарна капитализация, които притежават около 500 000 дка земеделски земи. Според закона, ако сред акционерите на тези дружества има хора или фирми от трети страни или офшорни зони, те нарушават Закона за земеделските земи. Компаниите имат срок до 1 май да се поправят. Ако не го направят ще бъдат глобени със 100 лв. за всеки притежаван декар нива. Санкцията е три пъти по-висока при второ нарушение.

Инвеститорите алармираха, че трите месеца гратисен период, даден да се промени собствеността на земята, е крайно недостатъчен. Освен това се удрят дружествата със специална инвестиционна цел, които заедно с пенсионните фондове са основни играчи на капиталовия пазар у нас.

"При притежавани 500 000 декара общият размер на глобите, които може да бъдат наложени по този закон, първоначално ще е 50 млн. лв., а в последствие 150 млн. лв.", заяви Иван Такев, изпълнителен директор на БФБ.

Според Камен Колчев, изпълнителния директор на "ЕЛАНА Финансов Холдинг" и представител на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), ако законът остане непроменен, засегнатите компании ще бъдат принудени или да затворят бизнеса си, или да продадат земята, която притежават. "Заради промените и цените на земята, и на акциите на тези компании ще започнат да падат", коментира Любомир Бояджиев от Асоциацията на инвестиционните посредници. Поевтиняването на нивите реално ще облагодетелства големите фондове за земя с български собственици.

"От това индиректно сред най-засегнатите акционери ще са и пенсионните дружества", допълни Милен Марков от организацията на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване. Той коментира, че „аграрният подход при приемането на законопроекта е надделял над правната рамка“.

Според Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал всичко това ще осуети успешната продажба на Българската фондова борса, която отново е на дневен ред. "В рамките на два месеца от Народното събрание бяха приети закони, които поставят под риск съществуването на два основни участника на фондовия ни пазар - пенсионните компании и дружествата със специална инвестиционна цел. Всичко това ни навежда на мисълта, че атаките срещу Българска фондова борса и публичните компании имат користна цел - приватизация на Българска фондова борса от определен инвеститор и на по-ниска цена", коментира той. Подобно мнение изрази и Иван Такев.

За да се избегнат тези проблеми, организациите предлагат публичните компании да бъдат изключени от списъка на чуждите лица, които не могат да притежават земеделска земя у нас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Димитър Димитров_fb_1413144182
    #3

    Смешен плач на далавераджиите . БФБ щяла да закъса ,не знам какви велики инвеститори да се откажат и дрън, дрън .Изобщо трябва да се забрани юридически лица да притежават земя, независимо от предназначението ѝ с изключение на държавата общините и сдружения с идеална цел като училищни настоятелства, благотворителни и религиозни организации. За земеделската земя трябва да се сложи горна граница от 1000 декара и лицето да е български гражданин. Само така може да се сложи ред и да се види кой какво

  2. bobi_ba
    #2

    Здравейте,това законопроект ли е или приет такъв. Никъде не откривам, инфо в държавен вестник.

  3. fantom
    #1

    Няма какво да се оплакват. Законът е ясен и притежаването на земя от лица извън ЕС е забранено. Като създават дружества, да следят за членовете си. Ако ги оставят ненаказани, утре ще шантажират дъжавата и ще повикат НЯКОЙ да ги защитава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.